پیروزی سوسیال دموکرات‌ها و سبزها و شکست حزب دموکرات مسیحی

آغاز دوران جدیدی از سیاست‌های آلمان

نتایج انتخابات فدرال آلمان حاکی از تغییر آرایش سیاسی در این کشور است، اما پرسش پیش‌رو این است که این تحول، چه تغییراتی را در سیاست‌های آلمان موجب خواهد شد؟

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: کنار رفتن مرکل و حزبش از قدرت و روی‌کار آمدن ائتلاف جدیدی مرکب از سوسیال دموکرات‌ها و سبزها، پیامدهای مهمی برای سیاست‌های آلمان در پی خواهد داشت. نخستین پیامد احتمالاً دوری از مواضع سفت و سخت مرکل در حمایت از خط لوله گاز نورد استریم (2) و توافق‌نامه سرمایه‌گذاری اخیر اروپا با چین است، توافق‌نامه‌ای که درحال‌حاضر، اجرای آن توسط اتحادیه اروپا متوقف شده است.

نکته دیگر آنکه برخلاف سوسیال دموکرات‌ها و دموکرات مسیحی‌ها که حداقل از زمان صدارت «گرهارد شرودر» تا به امروز، طرفدار روابط با روسیه بوده‌اند، سبزها موضع سختگیرانه‌تری در قبال روسیه و چین دارند و اکنون در موقعیتی قرار گرفته‌اند که می‌توانند سیاست‌های خود را پیش ببرند.

دیدگاه مشترک رهبر حزب سبزها، آنالینا بارباک و رهبر سوسیال دموکرات‌ها، اولاف شولتز در مناظره‌های انتخاباتی دراین‌رابطه، مصداق این ادعا است. ادعا می‌شود که پوتین تلاش‌های پشت‌پرده گسترده‌ای را برای جلوگیری از موفقیت سبزها در این انتخابات صورت داده است. باید توجه کرد که اگرچه روند تشکیل دولت جدید، روندی کند و زمان‌بر خواهد بود اما به‌احتمال‌زیاد سبزها در همه پست‌های کلیدی، نقشی ایفا خواهند کرد.

بنابراین، یکی از جنبه‌های سیاست جدید آلمان، اتحاد بیشتر با اتحادیه اروپا و ایالات متحده در اتخاذ مواضع سختگیرانه علیه روسیه و چین خواهد بود. موضوع دیگر آنکه آنچه سبزها برای آلمان می‌خواهند یک اقتصاد مدرن است و نه یک اقتصاد تجاری مرکانتالیستی عقب‌مانده. دراین‌رابطه، سبزها به‌دنبال انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری‌های پیشرفته و دیجیتال خواهند رفت، سیاستی که مرکل در انجام آن موفق نبود.

5965

۱۵:۳۰ ,۰۶ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


آندره کلیموف رئیس کمیسیون دفاع از حق حاکمیت دولتی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه)، اعلام کرد که سیستم رای گیری الکترونیکی روسیه از کشورهای ...

شهروندان آلمان امروز ـ یکشنبه ـ پای صندوق‌های رأی می‌روند تا جانشین صدراعظم فعلی این کشور که به مدت شانزده سال سکان قدرت را در دست داشت، ...

نتایج نظرسنجی رسانه آلمانی نشان می‌دهد که سوسیال دموکرات‌ها با اختلاف کم پیروز انتخابات سراسری در این کشور می‌شوند.

درحالی‌که احزاب آلمانی چشمان خود را بر روی واقعیت‌های فلسطین می‌بندند، این موضوع برای رأی‌دهندگان آلمانی اهمیت دارد و خواهان توجه نمایندگانشان ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی