سفیر پیشین ایران در باکو گفت: انتظار داریم جمهوری آذربایجان مواضع تخریبی علیه ایران را مدیریت کند.

محسن پاک‌آیین در ارتباط با مسائل جمهوری آذربایجان، ارمنستان و قفقاز در چند هفته اخیر و تأثیر آن بر روابط تجاری و بازرگانی در مرز با ایران گفت: مسئله و علت اصلی حوادث در قفقاز، ابهام در برخی از مفاد موافقت‌نامه صلح مسکو است که در سال ۲۰۲۰ بین آذربایجان و ارمنستان با حضور روسیه امضا شد و در نتیجه آن هفت شهر جمهوری آذربایجان آزاد شد؛ اما تکلیف قره‌باغ مشخص نشد. روس‌ها نیروهایشان را در منطقه مستقر کردند تا ضامن حمل‌ونقل آزاد کامیون‌ها و خودروها در مناطق مورد مناقشه باشند.

وی در ارتباط با دستگیری دو راننده ایرانی در روند این حوادث گفت: رانندگان ایرانی از مرز نوردوز وارد خاک ارمنستان می‌شوند و در مسیر ایروان از شهرهای قاپان و گروس عبور می‌کنند. این یک مسیر سنتی است که در زمانی که مرز و مسیر در اختیار ارمنستان بود رانندگان از آن استفاده می‌کردند. به دنبال توافق ۲۰۲۰، از ۶۸ کیلومتر مسیر قاپان به گروس، ۲۱ کیلومتر در حیطه تمامیت ارضی آذربایجان قرار گرفت و از آن پس این کشور اعمال حاکمیت می‌کند و از رانندگانی که وارد این محدوده می‌شوند طبق قوانین آذربایجان، عوارض دریافت می‌کند؛ ازاین‌رو، رانندگان باید این عوارض را پرداخت کنند. ازسویی آذربایجان مدعی است که حق دارد رانندگان و کامیون‌ها را بازرسی کند که طبق قوانین این کشور به قره‌باغ نرفته باشند. این دو راننده ایرانی که بی‌اطلاع از قوانین بودند به دلیل سفر به قره‌باغ دستگیر شده‌اند.

پاک‌آیین گفت: اولاً نیروهای روسی هم که طبق توافق در منطقه حضور دارند نباید اجازه می‌دادند کامیون‌ها چه ایرانی و چه غیرایرانی وارد قره‌باغ شوند یا روند رفت‌وآمد و ترانزیت کامیون‌ها را تسهیل می‌کردند؛ ازاین‌رو، آنها هم در وظایف خود کوتاهی کردند و جمهوری آذربایجان هم موضع سختگیرانه اتخاذ و رانندگان را دستگیر کرد. به نظرم اقدام آذربایجان در دستگیری دو راننده ایرانی دور از انتظار بود آنها باید به رانندگان تذکر داده یا نهایتا آنها را جریمه کرده و برمی‌گرداندند.

وی با اشاره به اینکه ایران هیچ وقت در تعامل با رانندگان آذربایجانی از روند انصاف خارج نشده و راننده‌ای را به‌خاطر خطاهای سهوی دستگیر نکرده است، افزود: به نظرم نباید زندانی کردن این دو راننده طول بکشد و با توجه به روابط خوب دو کشور، سریعاً آزاد شوند.

سفیر پیشین ایران در آذربایجان درباره برخی مواضع تند چند نماینده مجلس ملی آذربایجان تصریح کرد: اکثریت نمایندگان پارلمان آذربایجان و رئیس مجلس این کشور طرفدار روابط ایران و جمهوری آذربایجان هستند. چند نماینده مشخص هستند که معمولاً با رویکرد منفی درباره ایران صحبت می‌کنند و مخالف روابط خوب دو کشور هستند اما باید دید چه کشوری از تخریب روابط دو کشور سود می‌برد؟ ما انتظار داریم جمهوری آذربایجان این مواضع تخریبی را مدیریت کند.

پاک‌آیین درباره تحرکات اسرائیل و ترکیه در این حوادث اظهار کرد: معتقدم اسرائیل دنبال آن است که در منطقه قدرت‌نمایی کند و موقعیت خودش را مهم جلوه دهد؛ ازاین‌رو نباید بی‌جهت به آن پر و بال داد. ترکیه هم به‌طور معمول هر سال با جمهوری آذربایجان مانور مشترک دارد و مانور این دو کشور رویکرد ضدِارمنستان دارد البته ضدِایران نیست اما موجب تحریک ارمنستان شده و منطقه را در معرض آسیب امنیتی قرار می‌دهد. ترک‌ها باید متوجه حساسیت منطقه باشند و از اقدامات حساسیت‌زا جلوگیری کنند.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۷:۳۸ ,۰۷ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر خارجه عراق در دیدار با سفیران کشورهای عربی در وین بر ادمه تلاش‌های کشورش برای نزدیک کردن رویکردهای ایران و عربستان تاکید کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، اعلام کرد قدرت‌های جهان و ایران احتمالا در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل با هم دیدار می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه برگزاری رزمایش در مناطق مرزی شمال غرب یک موضوع حاکمیتی است که برای آرامش و ثبات کل منطقه انجام می شود، ...

وزیر خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در یک تماس تلفنی آخرین تحولات روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی