یک کارشناس اقتصادی گفت: وقایع دو ماه اخیر نشان می‌دهد اقتصاد عرصه تعارف و شعار و سیاسی‌بازی نیست.

قرن‌نو ـ گروه اقتصادی: علی قنبری، معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی و استاد اقتصاد دانشگاه در گفت‌وگو با قرن نو گفت: درحالی‌که شعارها متمرکز بر کاهش بهای ارز و ایجاد ثبات اقتصادی بود دیدیم در عمل، قیمت‌ها در بازار ارز روندی افزایشی را تجربه کرده است. 

وی گفت: برخی معتقدند هنوز انتظارات مردم در زمینه کاهش نرخ ارز برآورده نشده؛ درحالی‌که کاهش بهای ارز ربط چندانی به این دولت و آن دولت ندارد و مشخص است تا زمانی که مشکلات با دنیا را حل نکنیم، فضای حاکم بر کشور تغییری نخواهد کرد. 

وی گفت: دلیل عدم افزایش قیمت ارز عدم تأمین نیازهای ارزی است. وقتی عرضه کمتر از تقاضا باشد؛ نرخ ارز به ویژه دلار افزایش خواهد یافت. 

او به بحران ایران در صادرات نفت اشاره کرد و گفت: هنگامی‌که نتوانیم صادرات نفت را از سر بگیریم و ارز حاصل از صادرات نفت را وارد کشور کنیم، حتم بدانید مشکلات ارزی همواره وجود خواهد داشت، به‌این‌ترتیب قیمت ارز نیز در این دو ماه از محدوده 24 هزار تومان به 28 هزار تومان رسیده و این روند غیرطبیعی نیست. 

وی ادامه داد: بنابراین نمی‌شود شعار داد ما کشور را معطل مذاکرات نمی‌کنیم؛ زیرا یکی از مشکلات اصلی کشور همین‌جا است و تا مسائل و مشکلات حل نشود شاهد کاهش نرخ‌ها، آسایش و ثبات در بازارها نخواهیم بود و مشکلات مردم باقی می‌ماند و سفره خانوارهای ایرانی کوچک‌تر خواهد شد. 

وی تأکید کرد: با ادامه این شرایط تورم افزایش می‌یابد، بیکاری بیشتر می‌شود و رشد درآمد ناخالص داخلی همچنان در محدوده منفی باقی‌ می‌ماند و بدتر خواهد شد و همچنین وضعیت اقتصاد کشور نمی‌تواند پاسخگوی نیاز و جایگاه واقعی مردم ایران علی‌رغم سرمایه‌های فراوان ملی باشد. 

توسعه صادرات در شرایط کنونی امکان‌پذیر است؟

وی درباره موانع توسعه تجارت و چگونگی دستیابی به صادرات و درآمد ارزی بیشتر در دولت سیزدهم گفت: در وهله نخست باید وضعیت تولید کشور را سامان دهیم، سپس موانع و مشکلات این بخش را برطرف کنیم. در ادامه بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری داخل و خارجی در کشور فراهم شود تا بتوانیم براساس توانایی‌ها، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های کشور کالا‌هایی را تولید کنیم که قابلیت صادرات داشته باشند و پس از سامان بخشیدن به صادرات باید بازارهای هدف و کشورهایی که با ما بیشتر می‌توانند وارد تجارت می‌شوند را افزایش داد. در این شرایط وقتی ما به شبکه بانکی دسترسی نداریم چطور می‌توان پول حاصل از صادرات را به کشور بازگرداند؟

وی اضافه کرد: البته ما مشکلاتی در داخل داریم، اینکه کالاهای ایرانی از نظر کیفیت و قیمت قادر به رقابت با کالاهای دیگر کشورها نیستند. باید توجه داشت امروز جهان براساس ذائقه مشتری تولید می‌کند و رفع نیاز اولیه دیگر در دستورکار تولیدکنندگان نیست اما ساختار تولید ایران همچنان صادرات‌گرا نیست و اتفاقاً براساس خودکفایی و تأمین نیاز داخلی و صرفه‌جویی ارزی تنظیم شده است. 

وی هشدار داد: همین مسئله بلوکه شدن پول‌های ایران در دیگر کشورهای جهان این خطر را پیش پای اقتصاد ایران قرار داده که مبادا این منابع ارزی به کالای مصرفی و بی‌کیفیت تبدیل شوند. 

تأثیر مسائل سیاسی بر تجارت خارجی کشور 

این کارشناس اقتصادی با اشاره به گلایه‌های بخش خصوصی در مورد کاهش چشمگیر شرکای تجاری ایران به ویژه در سال‌های اخیر به دولتمردان سیزدهم توصیه کرد: لازم است تشنج‌زدایی در رابطه ایران با جهان در دستورکار قرار گیرد؛ زیرا بحران‌های اقتصادی ریشه در تصمیمات اقتصادی ندارد بلکه مسائل سیاسی موجب قطع ارتباط ما با دنیا و شرکای تجاری ایران شده است.

وی افزود: باید با کشورهای همسایه و بازارهای هدف بتوانیم ارتباط منطقی و روابط اقتصادی درستی را ساماند‌هی کنیم و مسائلی مانند برجام و FATF را حل‌وفصل کنیم؛ زیرا دراین‌صورت امکان تعامل با دنیا و پیدا کردن مشتریان مناسب برای کالاهای تولید ایران وجود خواهد داشت در غیر این‌ صورت اگر به این موارد بی‌توجه باشیم و عمل کنیم ناچار به واردات کالاهای گران‌تر خواهیم بود که نتیجه‌ای جز هدر دادن منابع ارزی نخواهد داشت و نمی‌توانیم کالاهای صادراتی را به کشورها و بازارهای هدف صادر کنیم.

5965

۱۰:۴۱ ,۰۷ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یک تحلیگر مسائل سیاسی نوشت : دولت بایدن برای حفظ تحریم های امریکا علیه ایران "اما بدون اهداف دقیق تر" در حال برنامه ریزی است.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه صنعت نفت و گاز بیشترین فشارها را در دوره تحریم متحمل شد، گفت:‌ بخش نفت و گاز و پتروشیمی به اندازه‌ای برای ...

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گفتگوی با علی لاریجانی مشاور رهبر انقلاب و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع تحریمها و برجام را بررسی کرده است ...

سخنگوی وزارت خارجه امریکا از تحریم دو نهاد جدید ایرانی که به زعم وی زیرمجموعه دفتر رهبری است خبر داد.

قیمت جهانی نفت در سال نخست دولت سیدابراهیم رئیسی هر بشکه به 100دلار می‌رسد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی