وزیر خارجه سابق ژاپن بعد از انتخابات درون‌حزبی که امروز برگزار شد، علاوه بر عنوان رهبری حزب حاکم لیبرال دموکرات، تا برگزاری انتخابات عمومی، نخست‌وزیر این کشور هم تلقی می‌شود.

نتیجه انتخابات درون‌حزبی «لیبرال دموکرات‌ها» که اکثریت پارلمانی ژاپن را در اختیار دارند، حاکی از پیروزی «فومیو کیشیدا»، وزیر خارجه سابق این کشور است.

به‌این‌ترتیب، وی رهبر حزب حاکم و در نتیجه نخست‌وزیر جدید ژاپن خواهد بود.

در این انتخابات درون‌حزبی، چهار نامزد حضور داشتند حال آنکه رقابت اصلی میان «تارا کونو» ۵۸ساله وزیر ناظر بر واکسیناسیون کرونا و «فومیو کیشیدا» ۶۴ساله وزیر سابق امور خارجه ژاپن، بود.

رأی‌گیری برای تعیین سرنوشت حزب حاکم در حالی انجام شد که «یوشیهیده سوگا»، نخست‌وزیر فعلی، چندی پیش به‌طور ناگهانی از قصد خود برای کناره‌گیری خبر داد حال آنکه فقط یک سال در مسند قدرت بود. یکی از دلایل این اقدام، کاهش محبوبیت وی به دلیل ناکامی در مهار کرونا عنوان می‌شود.

حزب لیبرال دموکراتیک از اکثریت پارلمانی برخوردار است و رهبر آن تا موعد برگزاری انتخابات عمومی آتی در روز ۲۸ نوامبر (۷ آذر)، نخست‌وزیر ژاپن هم خواهد بود.

5965

منبع: خبرگزاری مهر

۱۱:۲۵ ,۰۷ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در حالی فضای سیاسی کشور خود را برای ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ آماده می‌کند که ابلاغیه انتخاباتی شورای نگهبان به وزارت کشور جنجال به پا کرده است.

قاضی‌زاده‌هاشمی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، زهرا شیخی، نماینده اصفهان، را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود منصوب کرد.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: رضایی مورد قبول جامعه نیست و تکرار نامزد شدن وی به این موضوع نیز دامن می‌زد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: واکنش روحی من به گونه ای است که هر واکنش و انتقادی را قبول می کنم.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی