حذف ارز ترجیحی چرخه ای از افزایش قیمت ها را به وجود می آورد

حذف ارز ترجیحی چه تبعاتی دارد؟

در صورتی که جامعه یک اقتصاد پویا، پیشرفته و مبتنی بر نظام ارزشی داشته باشد حذف ارز ترجیحی درست است اما در شرایطی که نظام مدیریتی و اجرایی ما هزینه تولید را افزایش می دهد اگر حذف ارزترجیحی اتفاق بیافتد تورم ایجاد می شود.

قرن نو_ گروه اقتصادی_ نگارعلی: در روزهای اخیر بحث حذف ارز ترجیحی بسیار داغ است و اخیرا نیز عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اعلام کرده است که در حال حاضر تصمیمات اتخاذ شده در خصوص حذف ارز ترجیحی مبهم و تقریبا محرمانه است و این امر باعث بلاتکلیفی وارد کنندگان شده است.


واردات ۸۶ درصد کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰
حذف ارز ترجیحی دارو در دستور کار قرار گرفت

مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی، در گفت و گو با خبرنگار قرن نو در خصوص حذف ارز ترجیحی و تبعات آن گفت: بنده مخالف دیدگاه دوستان طرفدار اقتصاد آزاد هستم که یک طرفه و بدون در نظر گرفتن جوانب و ساختارهای اقتصادی فعلی اصرار به حذف یارانه های پنهان و یا آشکار دارند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر بخش قابل توجهی از تولید ما، چه در بخش صنعت و یا کشاورزی و یا حتی خدمات نیاز به واردات کالاهای واسطه ای و حتی سرمایه ای دارد و قیمت ها براساس حمایت های دولتی و ارزهای دولتی در این صنایع شکل گرفته است و در همین شرایط قیمت های حمایتی درصدی از مردم زیر خط فقر هستند و حال فرض کنید که ارزهای ترجیحی و یارانه های دولتی را نیز حذف کنند.

افقه در ادامه در خصوص تبعات حذف ارز ترجیحی گفت: در صورت حذف ارز ترجیحی قیمت ها به طور سرسام آوری افزایش پیدا خواهد کرد و تبعات منفی تاثیر گذاری بر روی افرادی که زیر خط فقر بوده اند خواهد گذاشت و تعداد زیاد دیگری را نیز در اثر این تصمیم نسنجیده به زیر خط فقر سوق خواهد داد و بحران های سیاسی و اجتماعی را نیز در پی خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: معمولا در شرایطی مانند شرایط حال اقتصاد ایران اگر بخواهد اقدامی صورت گیرد حذف و یا اصلاح قیمت ها باید به صورت تدریجی انجام شود و نه به صورت شوک که تبعات خطرناکی در پی دارد آن هم در شرایطی که آستانه صبر مردم تقریبا به انتها رسیده است.

این کارشناس اقتصادی در ادامه در پاسخ به این پرسش که برای حذف ارز ترجیحی چه زمینه سازی هایی باید صورت گیرد؛ گفت: موانع تولید باید رفع شود، تولید افزایش پیدا کند، مشکلات ارتباط با خارج و تحریم ها باید رفع شود تا مقداری مشکلات اقتصادی کاهش یافته باشد و سپس به صورت تدریجی نه یکباره این کار صورت گیرد.

وی در ادامه در خصوص چگونگی کاهش هزینه های دولت گفت: قیمت های واقعی که اعلام می شود بیشتر به دلیل ناکارآمدی سیستم مدیریتی فعلی است و بخشی از هزینه های دولت ناشی از ناکار آمدی انتصاب و انتخاب مدیران و کارکنان است و دولت باید هزینه های دیگر خود را در وهله اول کاهش دهد؛ دولت انقدر ردیف های هزینه ای دارد که هیچ کمکی به تولید و رفاه مردم نمی کند و آنها باید حذف شوند نه اینکه یکباره هزینه های مرتبط با ارز ترجیحی را که به تصور خود تحمیلی است بر دولت را، کاهش دهد.

افقه در ادامه گفت: به نظر بنده ارز های ترجیحی را باید به چشم درآمد نگاه کرد و علاوه بر آن ردیف های هزینه دیگری نیز وجود دارد که اگر اولویت بندی باشد باید در ابتدا آنها را حذف کنند چراکه تبعات سیاسی و اجتماعی حذف ارز ترجیحی به منافع آن نمی ارزد.

وی در ادامه در خصوص تبعات اقتصادی حذف ارز ترجیحی گفت: در صورتی که جامعه یک اقتصاد پویا، پیشرفته و مبتنی بر نظام ارزشی داشته باشد حذف ارز ترجیحی درست است اما در شرایطی که نظام مدیریتی و اجرایی ما هزینه تولید را افزایش می دهد اگر حذف ارزترجیحی اتفاق بیافتد تورم ایجاد می شود و مطرح می شود که قیمت فعلی در نسبت با تورم باید افزایش یابد و این امر یک چرخه بی انتها افزایش قیمت ها را ایجاد می کند؛ ریشه تورم ارز ترجیحی و یا خود کسری بودجه نیست بلکه ریشه های کسری بودجه است.

افقه در ادامه در خصوص نحوه کنترل رانت های ایجاد شده در فرایند تخصیص ارز ترجیحی گفت: اگر مشکلی ایجاد می شود راه حل آن حذف صورت مسئله نیست بلکه باید جلوی رانت گرفته شود؛ همه کشورها اینگونه حمایت ها را دارند و بستر رانت وجود دارد و حتی کشورهای سرمایه داری این اقدامات را صورت می دهند اما مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم در آنجا دیده نمی شود و در اینجا دستگاه های نظارتی و دستگاه های قضایی باید وارد عمل شوندو دقت پرداخت ها افزایش یابد و به بهانه این که رانت ایجاد می کند انبوهی از مردم را گرفتار نکنیم.

۰۹:۰۳ ,۰۸ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با بیان اینکه پیش از این دولت مدعی بود اگر ارز ترجیحی حذف شود کالاهای اساسی گران خواهد شد، گفت: مجلس در تعامل با ...

هیات وزیران در مصوبه جدیدی میزان واردات مرغ با ارز ترجیحی را از ۵۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار تن افزایش داد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید ریشه بخش مهمی از مشکلات اقتصادی امروز کشور را باید در سیاست‌های ایجادکننده رانت مانند ارز ۴۲۰۰ تومانی دنبال ...

وزیر بهداشت گفت: اختصاص ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به دارو زمینه فساد و رانت را ایجاد می‌کند و تا پایان سال این ارز برای دارو حذف خواهد شد.

محسن رضایی، کاندیدای ریاست جمهوری، اخیرا در یادداشتی گفته است اگر به جای حذف چهار صفر، هفت صفر از پول ملی‌مان کم کنیم، بدون هیچ تلاشی صاحب ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی