تقریباً پنجاه سال پس از ایجاد کشور قطر اولین انتخابات عمومی در این کشور برگزار می‌شود، اما شکی نیست که قدرت اصلی در دستان امیر باقی خواهد ماند.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: شیخ تمیم بن‌حمد بن‌خلیفه آل‌ثانی، امیر قطر، اعلام کرده است که در 2 اکتبر اولین انتخابات مجلس شورا در کل تاریخ این کشور برگزار خواهد شد. هر شهروند قطر که بیش از سی سال سن دارد می‌تواند در این انتخابات نامزد شود. پیش از این هر 45 عضو مجلس شورا توسط امیر منصوب می‌شدند؛ ولی از این پس سی نفر از آنان توسط مردم انتخاب خواهند شد.

این تصمیم امیر برای اجرای قانون اساسی قطر است که هیجده سال پیش در جریان یک رفراندوم تصویب شده بود. تا امروز مردم قطر فقط قادر بودند در انتخابات محلی و در رفراندوم قانون اساسی رأی دهند و برای اولین‌بار انتخابات در سطح ملی برگزار خواهد شد.

اما آیا این تصمیم جدید تصمیمی نمایشی است یا حقیقتاً به دموکراتیک‌تر شدن قطر منجر خواهد شد؟ این امری است که متخصصین درباره آن اختلاف‌نظر دارند.

احمد یوسف الملیفی، یک استاد علوم سیاسی در کویت، گفته است: «انتخابات مجلس شورا قطعاً برای مردم قطر تجربه تازه‌ای خواهد بود. حتی اگر نتیجه این انتخابات به تشکیل یک پارلمان دموکراتیک حقیقی منجر نشود، بلکه تنها به شورایی مشورتی شکل دهد، همچنان گامی بلند به سوی دموکراسی است.»

اما باید به این نکته توجه کرد که بدون تصمیم امیر، این شورا احتمالاً هیچ تأثیری بر سیاست در قطر نخواهد گذاشت. اعضای مجلس شورا نمی‌توانند قانون‌گذاری کنند و تنها اختیار سؤال از نخست‌وزیر و استیضاح او را دارند. اما برای برکناری نخست‌وزیر دوسوم اعضای شورا باید به او رأی عدم اعتماد دهند. با توجه به اینکه پانزده عضو شورا توسط امیر منصوب می‌شوند، رسیدن به دوسوم آرا بدون همراهی امیر عملاً غیرممکن است. بنابراین این شورا قدرت امیر را به‌هیچ‌وجه محدود نمی‌کند.

چینزیا بیانکو، پژوهشگر اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی، معتقد است که این حرکت با ملاحظات سیاست خارجی انجام شده و حرکتی حقیقی به سوی دموکراسی نیست. «بحرین و عمان هم نهادهای مشورتی مشابهی دارند، و کویت مجلس کاملاً انتخابی دارد. بنابراین به نظر من قطر بیشتر قصد دارد از همسایه‌هایش عقب نماند تا اینکه به دنبال پیشرفتی ارگانیک در نهادهای سیاسی خود باشد.»

بیانکو همچنین به این نکته اشاره می‌کند که این مجلس شورا حتی حق گفت‌وگو درباره برخی از اساسی‌ترین مسائل قطر مانند سیاست خارجی، دفاع، امنیت، و سرمایه‌گذاری خارجی را ندارد و تنها می‌تواند درباره اقتصاد و مسائل اجتماعی صرفاً اظهارنظر کند.

نکته دیگر این است که اگرچه اکثریت قاطع ساکنین و نیروی کار قطر مهاجر هستند، ولی تنها شهروندان بومی حق رأی دارند؛ یعنی سیصد هزار نفر از کشوری با جمعیت نزدیک به سه میلیون نفر حق رأی دارند؛ ازجمله حتی اقوامی که از سال 1930 تاکنون در خاک قطر سکنی گزیده‌اند. بسیاری از ناظرین این امر را غیرعادلانه می‌دانند چون مهاجرین قطری تمام بار این کشور را به دوش می‌کشند ولی از هیچ حق یا امتیازی برخوردار نیستند.

5965

منبع: دویچه وله. متن تلخیص و مقداری تغییر داده شده است.

عکس ساختمان محل ثبت‌نام برای مجلس شورا را نشان می‌دهد.

۰۷:۳۰ ,۱۱ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مشترکان تلفن همراه کشور برای ثبت‌نام و دریافت بسته هفت گیگابایتی اینترنت رایگان انتخاباتی می‌توانند به سایت https://ictgifts.ir مراجعه کنند.

علی مطهری در یادداشتی نوشت: کسانی که قبلا برای پیروزی کاندیدای خاصی برنامه‌ریزی کرده بودند، با ورود آقای لاریجانی به صحنه انتخابات در دقیقه ...

رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری حالا به صحنه‌ای برای وعده‌های هرچه ناممکن‌تر تبدیل شده است: از پرداخت یارانه ۱۰ برابری گرفته تا وعده وام ...

محسن مهرعلیزاده گفت: ابراهیم رئیسی و کسانی که چوب لای چرخ مذاکرات و FATF گذاشتند خود متهم و مقصر وضع موجود هستند، در مناظرات آن‌ها و دوستان پوششی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی