ظاهراً هیچ نقطه پایانی بر ابلاغیه تبعیض‌آمیز دولت دهم مبنی‌بر انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیست؛ زیرا این ابلاغیه پس از هشت سال و با وجود ابطال از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری همچنان در حال اجرا است و حتی برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولان آموزش عالی هم از آن حمایت می‌کنند؛ ابلاغیه‌ای که در سال تحصیلی جدید هم اجرا شد و صدای دانشجویان بسیاری را درآورد.

این تبعیض در دهه 80 هم  وجود داشت اما دو وزیر علوم و بهداشت دولت دهم، کمتر از دو ‌ماه مانده به پایان دولت، پیشنهاد خود برای تفویض اختیار در خصوص نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کردند. این پیشنهاد بدون فوت وقت و در آخرین جلسه شورا در دوران ریاست محمود احمدی‌نژاد به تصویب رسید و رئیس‌جمهور اسبق در اول مرداد 1392؛ یعنی زمانی‌که دیگر حضورش در پاستور به شماره افتاده بود، نسبت به ابلاغ آن اقدام کرد تا در آخرین روزهای کاری‌ خود برخلاف شعارهای اولیه‌اش، یک یادگاری برای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و از طرفی یک حس تبعیض برای دانشجویان به‌جا گذارد. در این مصوبه آمده بود: «هرگونه اختیارات مربوط به تصمیم‌گیری در خصوص نقل‌وانتقال فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی پذیرفته می‌شوند، به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تفویض می‌شود.»

فقط دو روز از تحویل نهاد ریاست‌جمهوری به حسن روحانی گذشته بود که وزرای احمدی‌نژاد و رئیس وقت دانشگاه آزاد که همچنان سر کار بودند، نسبت به ابلاغ دستورالعمل اجرایی این مصوبه اقدام کردند. این دستورالعمل مقرر کرده بود که فرزندان اعضای هیئت علمی در چارچوبی می‌توانند نسبت به تغییر رشته و تغییر دانشگاه محل تحصیل اقدام کنند. براین‌اساس، کسب نود درصد نمره کل آخرین فرد پذیرفته‌شده در سهمیه مربوط برای رشته محل مورد تقاضا، به‌عنوان شرط انتقال دانشگاه محل تحصیل و کسب 92.5درصد نمره کل آخرین فرد پذیرفته‌شده به عنوان شرط تغییر رشته آنها درنظر گرفته شده بود. پس از اجرای این دستورالعمل که از زمان اجرا مورد استفاده سالانه نزدیک به 1500 فرزند اعضای هیئت علمی قرار گرفت، انتقادهایی از سوی دانشجویانی که شاهد جابه‌جایی و تغییر سریع و بی‌دردسر رشته برخی هم‌ورودی‌های خود بودند، شکل گرفت که بازتاب آن در شبکه‌های اجتماعی و فضای عمومی دانشگاه دیده ‌شد تا اینکه در یک سال اخیر تحولاتی از سوی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد برای بازبینی در دستورالعمل اجرایی این مصوبه کلید زده شد.

جزئیات تعدیل امتیازهای فرزندان استادان

کسب اطلاع درباره کم‌وکیف گام‌های اخیر برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای لغو ابلاغیه قدیمی درباره تسهیلات نقل‌وانتقال فرزندان اعضای هیئت علمی نشان می‌دهد که دستورالعمل ابلاغی سال 92، قدری اصلاح و تعدیل شده است. مهرداد ویس‌کرمی، نماینده مردم خرم‌آباد و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این‌باره به همشهری گفت: «طبق دستورالعمل اجرایی جدید که در تیر‌ ماه سال گذشته با امضای وزرای علوم و بهداشت و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است، فرزندان اعضای هیئت علمی فقط می‌توانند در صورت احراز شرایط و ضوابط مربوطه انتقال پیدا کنند و تسهیلات تغییر رشته و انتقال مشروط، حذف و غیرقابل اجرا شده است. بنابراین دستورالعمل اجرایی مصوبه سال 92 شورای عالی انقلاب فرهنگی، با جرح و تعدیل روبه‌رو شده و امتیازاتی که برای فرزندان اعضای هیئت علمی درنظر گرفته شده بود، محدود شده‌اند.»

پافشاری به نادیده گرفتن حکم دیوان

پافشاری آموزش عالی برای تداوم اجرای این مصوبه تبعیض‌آمیز ـ هرچند با حرج و تعدیل در حالی است که هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تیر‌ ماه 1400 طی حکمی دستورالعمل وزرای علوم، بهداشت و رئیس دانشگاه آزاد را مبنی‌بر نقل‌وانتقال و تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت علمی به محل خدمت عضو هیئت علمی «تبعیض ناروا در حق مشمولان» و «مغایر با بند ۹ اصل سوم و اصل ۱۹ قانون اساسی» دانست و آن را باطل کرد. اما در مرداد‌ ماه امسال و پس از ابلاغ رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ملاقات با رئیس قوه قضائیه، با انتقاد نسبت به ورود دیوان عدالت اداری در لغو مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مانند لغو مصوبه جابه‌جایی فرزندان هیئت علمی گفت: «هیچ جایگاهی نمی‌تواند مصوبات شورای عالی را لغو کند مگر خود شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مقام معظم رهبری.» پس از این واکنش، دیگر مشخص نبود که این مصوبه در سال 1400 هم اجرا می‌شود یا نه تا اینکه اول مهر امسال مشخص شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی و به‌دنبال آن وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد با وجود رأی دیوان عدالت اداری، همچنان بر موضع خود برای تداوم امتیازدهی به فرزندان اعضای هیئت علمی باقی مانده‌اند؛ هرچند که هنوز واکنشی از سوی دیوان عدالت به‌خاطر نقض رأی صادره از سوی هیئت عمومی دیده نشده است.

‌تمکین نکردن برخی دانشگاه‌ها برای اجرای احکام قانونی

اما براساس اطلاعات کسب‌شده، برخی نمایندگان و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیگیر برچیده شدن این امتیاز هستند. مهدی اسماعیلی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: «برخی خبرها به ما می‌رسد که با وجود آخرین اقدامات برای لغو مصوبه، باز هم برخی دانشگاه‌ها آن را رعایت نمی‌کنند. در کمیسیون آموزش مجلس هم مطرح و تأکید شده است که دانشگاه‌ها باید در راستای عدالت آموزشی، به آخرین تصمیمات درباره لغو مصوبه مربوط به فرزندان اعضای هیئت علمی عمل و تمکین کنند. البته امیدواریم با شروع تغییرات در بدنه وزارت علوم و دانشگاه‌ها، دانشجویان در همه حوزه‌ها ازجمله در نقل‌وانتقال از تساوی عادلانه‌ای برخوردار باشند.»

تسهیلات نقل‌وانتقال، تسهیلات رفاهی است؟

مهرداد ویس‌کرمی، دیگر عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که خود هم استاد دانشگاه است، دلایل خود برای قابل‌قبول بودن امتیازها برای فرزندان اعضای هیئت علمی را اینگونه تشریح می‌کند: «چون عضو هیئت علمی دانشگاه و ذی‌نفع در موضوع تسهیلات نقل‌وانتقال فرزندان اعضای هیئت علمی هستم، از زاویه یک نماینده مردم و یک شهروند می‌گویم که هر سازمان و مجموعه‌ای برای کارکنان خود و خانواده‌هایشان امتیازها و امکانات رفاهی فراهم می‌کند اما خانواده اعضای هیئت علمی جز در یک‌سری دانشگاه‌های خاص از تسهیلات ویژه‌ای بهره‌مند نیستند. بنابراین گفته‌اند حالا یک تسهیلاتی درنظر بگیریم تا فرزندان آنها بتوانند در چارچوب قواعدی از تسهیلات نقل‌وانتقال محل تحصیل استفاده کنند و دیگر خانواده استادان دغدغه دوری فرزندانشان را نداشته باشند و یک اطمینان‌خاطری هم برای خود استادان ایجاد شود که بتوانند کارشان را درست انجام دهند. اکنون قوانین مختلفی داریم که امتیازاتی برای کارکنان سازمان‌هایی قائل می‌شوند؛ اگر این تسهیلات نقل‌وانتقال را در چارچوب تسهیلات رفاهی درنظر بگیریم، فکر می‌کنم مانعی نداشته باشد.» حال اگر این استدلال هم بپذیریم، جای پاسخ به این پرسش خالی می‌ماند که پس چرا این تسهیلات رفاهی برای فرزندان کارمندان دانشگاه‌ها درنظر گرفته نشده است؟

5965

منبع: همشهری‌آنلاین

۰۷:۴۷ ,۱۱ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مدیر کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی از شروع به کار ۷۲۹ پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری وزارت آموزش و پرورش، در سراسر ...

رئیس دانشگاه تهران گفت: کلاس های آموزشی جدیدالورودها مجازی خواهد بود ولی تلاش می کنیم برای این دسته از دانشجویان یک مراسم نمادین برای آغاز ...

میانگین درآمد یک پزشک در بیمارستان‌های خصوصی ۶۰ میلیون تومان برآورد شده و متوسط درآمد پزشکان شاغل در بیمارستان‌های دولتی در سال ۹۸ بین ۱۴ ...

معاون آموزشی وزیر علوم درباره جزئیات بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها از ۱۵ آبان توضیحاتی را ارائه کرد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی