آخرین تحولات در بازار ارزهای دیجیتال

چراغ سبز آمریکا به ارزهای دیجیتال

درحال‌حاضر هر بیت‌کوین در بالاترین سطح قیمتی از اواخر شهریور ماه تاکنون که 48 هزار و 95 دلار است؛ ایستاده است.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، پس از اعلام اینکه ایالات متحده هیچ برنامه‌ای برای ممنوعیت ارزهای دیجیتال ندارد منجر به صعود ارزهای رمزنگاری‌شده به رهبری بیت‌کوین شد.

در سه روز گذشته بیت‌کوین لقب محبوب‌ترین ارز رمزنگاری‌شده را با رشد قیمت نزدیک به 10.1 درصدی به دست آورد؛ گفتنی است که این ارز دیجیتال پس از صحبت‌های رئیس فدرال رزرو به 47 هزار و 319 دلار رسید و در روزهای گذشته نیز به پیشروی خود ادامه داد.

جروم پاول اظهارات خود را در کمیته کنترل همه‌گیری وزارت خزانه‌داری و فدرال رزرو اظهار داشت؛ پاول در پاسخ به این سؤال که آیا ایالات متحده قصد دارد استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده در این کشور را ممنوع یا محدود کند، پاسخ داد که فدرال رزرو چنین برنامه‌ای ندارد.

این اظهارات رئیس فدرال رزرو آمریکا در حالی مطرح شد که در چین نیز لی‌ بو، معاون بانک مرکزی جمهوری خلق چین، اخیراً گفته است که ما به بیت‌کوین و ستیبل‌کوین به عنوان دارایی‌های دیجیتال توجه داریم. اینها جایگزین‌هایی برای سرمایه‌گذاری هستند.

وی در ادامه اظهارات خود افزود: ارزهای دیجیتال فی‌النفسه ارز نیستند، بنابراین نقش اصلی‌ای که ما برای دارایی‌های دیجیتال در نظر گرفته‌ایم، نقش جایگزین سرمایه‌گذاری است.

گفتنی است که براساس داده‌های «کوین‌دسک»، بعد از این اظهارنظرها بیت‌کوین حدود دو درصد رشد داشت.

اتریوم نیز به عنوان رقیب بیت‌کوین افزایش قیمت افسارگسیخته‌ای را در چند روز اخیر تجربه کرده است؛ این ارز دیجیتال درحال‌حاضر سه هزار و 406 دلار قیمت خورده است.

81 کشور در راستای ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی

به گفته مرکز ژئواکونومیکس، 81 کشور در حال بررسی و ایجاد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند؛ این 81 کشور بیش از نود درصد تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهند.

جروم پاول در ماه فوریه گفته بود که دلار دیجیتال «اولویت بسیار بالایی» برای فدرال رزرو دارد؛ بااین‌حال او به جای عجله در راه‌اندازی دلار دیجیتال به ویژه برای رقابت با یوان دیجیتال چین بر لزوم تولید صحیح آن تأکید کرده بود.

به گفته این مرکز، پنج کشوری که ارز دیجیتال را به طور کامل راه‌اندازی کرده‌اند عبارتند از باهاما، سنت کیتس و نویس، آنتیگوا و باربودا، سنت لوسیا و گرانادا.

در ایران نیز به گفته سعید خوشبخت، کارشناس ارزهای دیجیتال، پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی در سال گذشته توسط شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی انجام شد و به پایان رسید و حال ما در هر زمان که خواستیم می‌توانیم با تهیه زیرساخت‌های مناسب در بانک مرکزی ارز دیجیتال ملی را در اختیار داشته باشیم.

ژئواکونومیکس افزود: درحال‌حاضر، چهار کشور دیگر ازجمله اقتصادهای بزرگ مانند سوئد و کره جنوبی در مراحل  آزمایشی خود و آماده راه‌اندازی کامل احتمالی ارز دیجیتال بانک مرکزی هستند.

جاش لیپسکی، مدیر مرکز ژئواکونومیکس و مشاور ارشد سابق صندوق بین‌المللی پول دراین‌خصوص گفته است که پیش از کرونا ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تا حد زیادی یک امر تئوریک بودند اما با نیاز به توزیع محرک‌های پولی و مالی در سراسر جهان همراه با افزایش ارزهای رمزنگاری‌شده بانک‌های مرکزی به‌سرعت متوجه شدند که نمی‌توانند اجازه دهند تکامل پول از آنها عبور کند.

در نیجریه، بانک مرکزی این کشور اعلام کرد که در حال کار بر روی یک ارز دیجیتال است؛ همان‌طور که اخیراً گزارش شده بانک مرکزی نیجریه طرح آزمایشی ارز دیجیتال خود را در 1 اکتبر 2021 راه‌اندازی می‌کند.

5965

۰۹:۴۴ ,۱۱ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در روزی که برای نخستین بار ارزش اتریوم از ۱۷۰۰ دلار نیز عبور کرد، بیشتر ارزهای دیجیتالی به روند صعودی خود ادامه دادند. ارزش بیتکوین از ابتدای ...

فرمانده انتظامی شوشتر گفت: ۳۳ دستگاه استخراج ارز دیجیتال (ماینر بیت کوین) در یک منزل مسکونی در شهرستان شوشتر کشف و ضبط شد.

سخنگوی صنعت برق: به مراکز غیر مجاز استخراج رمز ارز، توصیه می‌شود پیش از برخورد قضائی ، مجوز فعالیت را از وزارت صمت دریافت کنند.

طی مانوری هماهنگ با سراسر کشور، برق مراکز غیرقانونی استخراج ارز دیجیتال و انشعاب‌های غیرمجاز مورد استفاده تابلوهای تبلیغاتی در تهران قطع ...

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین وضعیت ارز دیجیتال بومی در کشور اظهار کرد که اکنون بانک مرکزی از مرحله‌ای که به صورت کلی رمزارز ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی