مفاهیمی مانند فایل و فولدر در کامپیوترها از دنیای واقعی الهام گرفته شده‌اند؛ اما حالا به‌نظر می‌رسد که نسل جوان دانش‌آموزان در دنیای امروزی با این مفاهیم ناآشنا هستند.

سطل زباله (Recycle Bin) در کامپیوترها برای همه همان مفهوم سطل زباله در زندگی واقعی روزمره را دارد؛ چرا‌که در دنیای واقعی نیز این مفهوم برای ما کاربردی مشابه دارد: هرآنچه نیاز نداشته باشیم، درون سطل زباله می‌اندازیم. با‌این‌حال به‌گزارش ubergizmo، بسیاری از معلمان معتقدند که مفاهیم فایل و فولدر دیگر برای دانش‌آموزان نسل جدید آشنا به‌نظر نمی‌رسند.

با‌‌توجه‌‌به برخوردهای مختلف معلمان با دانش‌آموزان‌، بسیار از آن‌ها معتقدند که دانش‌آموزان امروزه مفهوم فایل‌ و فولدر را در کامپیوترها درک نمی‌کنند. استفاده از فایل‌ها و فولدرها به زمانی خیلی قبل‌تر از پیدایش کامپیوترها برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که فایل‌ها برای ثبت و نگه‌داری گزارش‌ها و مستندات و فولدرها برای سازمان‌دهی آن‌ها کاربرد داشتند.

کاترین گارلند، اخترشناس و مدرس علم مهندسی، سازمان‌دهی فایل‌ها در کامپیوتر با آنچه دانش‌آموزان تصور می‌کنند، این‌گونه مقایسه کرده است:

از دید من، هر آیتم در فولدری خاص قرار دارد که برای دسترسی به آن باید به فولدر مدنظر مراجعه کرد؛ اما دانش‌آموزان کامپیوتر را مانند سطلی بزرگ و بدون دسته‌بندی در نظر می‌گیرند که همه‌چیز یک‌جا در آن قرار دارد.

با اینکه دیدگاه تمامی افراد نسل جوان درباره مفاهیم فایل و فولدر این‌گونه نیست، به‌نظر می‌رسد که در آینده نیاز خواهیم داشت در نحوه آموزش استفاده از کامپیوتر‌ها یا طراحی رابط‌های کاربری آن‌ها تغییری ایجاد کنیم. به‌عنوان مثال، مفهوم استفاده از شماره‌گیر تلفن‌های قدیمی یا گذاشتن گوشی برای قطع‌کردن تماس برای بچه‌های کوچک‌تر و نسل‌های بعدی که در عصر گوشی‌های موبایل بزرگ می‌شوند، درک‌کردنی نخواهد بود.

منبع: زومیت

۱۰:۵۷ ,۱۱ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو توضیحاتی درباره تزریق واکسن کرونا به افراد زیر ۱۸ سال ارائه کرد.

یک میلیون و ۶۵۰ هزار کلاس اولی امروز به صورت حضوری راهی مدارس شدند و زمینه بازگشایی حضوری مدارس به تدریج در حال فراهم شدن است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی با رعایت پروتکل‌ها به صورت گروهی و چند نفر حداقل ...

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش گفت: شنبه سوم مهر دانش‌آموزان کم‌جمعیت روستایی و عشایری، دانش‌آموزان هنرستانی و کلاس ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی