واردات لوازم خانگی درحالی به وسیله مناقشه‌انگیز در عرصه اقتصاد ایران تبدیل شده که بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار خرید و فروش این اقلام در رکودی بسیار سخت و سنگین به‌سر می‌برد.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: یک فعال بازار لوازم خانگی می‌گوید در سه سال اخیر حجم خرید لوازم خانگی به کف رسیده و خانواده‌های ایرانی کمتر از گذشته نسبت به تغییر کالاهای خانگی خود اقدام می‌کنند.
این عرضه‌کننده لوازم خانگی در گفت‌وگو با قرن نو گفت: غالباً در بازار لوازم خانگی دو نوع مشتری حضور دارند؛ سری اول مشتریانی هستند که لوازم خانه خود را تبدیل به احسن می‌کنند به‌این‌صورت که پس از گذشت چند سال تلاش می‌کنند وسیله بهتری را جایگزین وسیله قبلی نمایند.

به گفته وی، این دسته از افراد غالباً در زمان‌هایی در بازار حضور دارند که قدرت خرید طبقه متوسط جامعه قابل‌قبول باشد.

اسداللهی افزود: دسته دوم نیز کسانی هستند که برای تهیه جهیزیه نسبت به خرید لوازم خانگی اقدام می‌کنند و در شرایط کنونی تنها دسته دوم در بازار حضور دارند که خریدهای محدودی را نسبت به قبل انجام می‌دهند.

کسادی کار فروشندگان لوازم خانگی با رونق کار تعمیرکاران همراه شده و تقاضا برای قطعات لوازم خانگی بالاتر؛ ازاین‌رو قیمت این قطعات افزایش قابل‌توجهی را در بازار تجربه کرده است. بازار خرید و فروش لوازم دست دوم خانگی نیز در سال‌های اخیر داغ‌تر از گذشته شده و بسیاری از لوازم خانگی دست دوم با ظاهر خوب مشتریان پروپاقرص حتی برای جهیزیه دارند. به گفته وی، بسیاری از لوازم خانگی دست دوم نیز از سوی تعمیرکاران با هدف استفاده از قطعات آن خریداری می‌شود. این درحالی است که بسیاری از تعمیرکاران از کمبود قطعه و گرانی آن در بازار خبر می‌دهند.

این موضوع سبب شده که تقاضا برای قطعات خاص بالا باشد اما خدمات پس از فروش مناسبی در بازار وجود نداشته باشد.

لوازم خانگی خارجی از کجا می‌آید؟ 

حرف و حدیث‌ها بر سر ممنوعیت واردات لوازم خانگی به ایران هنوز تمام نشده؛ هرچند بسیاری دلیل اصلی اعلام دوباره منع دوباره واردات لوازم خانگی به ایران را فشار بر کره جنوبی برای نقد کردن پول‌های بلوکه‌شده ایران می‌دانند اما دراین‌میان فعالان صنعت لوازم خانگی در تلاشند حکم دریافتی را تمدید کرده و آنگونه که می‌گویند به مدت پنج سال ممنوعیت واردات لوازم خانگی را با هدف حمایت از این صنعت قانونی کنند.

این درحالی است که در سال ۱۳۹۷ پس از خروج ترامپ از برجام با هدف مدیریت منابع ارزی، واردات لوازم خانگی به ایران ممنوع شد اما در تمام این مدت با وجود اعمال این ممنوعیت و عدم واردات قانونی لوازم خانگی بازار از کالاهای خارجی خالی نشد.

ته‌لنجی‌ها بازار را گرفتند 

نکته مهم اما اینجا انتشار اخباری ضدونقیض در خصوص واردات لوازم خانگی به کشور است. دراین‌میان خبرگزاری فارس گزارش داده: طی روزهای اخیر از برخی گمرکات مرزی خبر می‌رسد عده‌ای از واردکنندگان توانسته‌اند مجوز ثبت سفارش لوازم خانگی کره‌ای از وزارت صمت دریافت کنند و کالاهای خود را به گمرک برسانند. اخبار و شواهد نشان می‌دهد در روزهای ابتدایی مهر ماه امسال ثبت سفارش برخی کالاها ازجمله یخچال ساید، ظرفشویی و لباسشویی ال‌جی بالغ بر ۱۶۰۰ تن صادر شده است.

حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی با تأیید این مسئله گفت: محصولاتی شامل یخچال، ماشین لباسشویی، ظرفشویی و سایر اقلام به‌تازگی به گمرکات وارد شده؛ درحالی‌که ثبت سفارش و واردات ممنوع است.

این در حالی است که مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت انتشار برخی شایعات در خصوص ثبت سفارش و به دنبال آن واردات لوازم خانگی خارجی را تکذیب کرده؛ اما حالا سخنان معاون فنی گمرک نشان می‌دهد واردات لوازم خانگی به صورت ته‌لنجی و همچنین کوله‌باری انجام می‌شود.

هرچه هست مشتری قطعه لوازم خانگی برای تعمیر این روزها بیش از لوازم خانگی ایرانی و خارجی در بازار است.

5965

۰۸:۱۶ ,۱۲ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


درحالی‌که عمده فعالان بازار لوازم خانگی همچون بسیاری دیگر از اصناف در تعطیلی کرونایی به‌سر می‌برند، اما تولیدکنندگان از ابتدای امسال، فعالیت ...

مدیرکل دفتر صنایع برق و فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌ریزی برای رشد تولید لوازم‌خانگی در سال ۱۴۰۰ و عبور ...

سخنگوی صنعت برق درباره نحوه پرداخت خسارات لوازم‌خانگی به علت قطعی برق توضیح داد.

اولین مناظره‌ انتخابات ریاست جمهوری 1400 در حالی برگزار شد که نتوانست نظرها را جلب کند. به خصوص که نامزدها ترجیح دادند بی‌تفاوت از کنار کرونا ...

رهبر انقلاب، صبح امروز در آخرین دیدار دولت دوازدهم گفتند: دیگران باید از تجربه‌های شما استفاده کنند. یک تجربه را من به خصوص یادداشت کرده‌ام؛ ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی