ارمنستان همسایه شمال غربی که روابط تهران-ایروان را به واسطه پیوندهای عمیق فرهنگی و ظرفیت‌های عظیم اقتصادی، تجاری و قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، روابطی «حائز اهمیت فوق‌العاده» می‌داند، اراده‌ای جالب توجه برای تحکیم بیش از پیش این روابط دوستانه دارد.

 اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران برای ارمنستان و اراده ایروان برای گسترش و تقویت مناسبات دو جانبه با تهران در زمینه های گوناگون، شب گذشته و بار دیگر از سوی نیکول پاشینیان نخست وزیر این کشور همسایه مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری آرمن پرس، نیکول پاشینیان ارمنستان شب گذشته در سخنانی با تاکید بر اینکه روابط با جمهوری اسلامی ایران برای ارمنستان اهمیتی فوق العاده دارد، ابه صراحت اعلام کرد که کشورش در هیچ توطئه ای علیه ایران شرکت نخواهد کرد زیرا روابط با ایران برای ارمنستان مهم است.

پاشینیان گفت: ایران شریک ما است. یقین دارم که دوستان ایرانی ما می دانند که ارمنستان هرگز در هیچ توطئه ای علیه ایران شرکت نکرده و نخواهد کرد زیرا روابط با ایران، برای ارمنستان فوق العاده حائز اهمیت است.

وی با اشاره به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۱۹۹۰ تاکید کرد: ما هرگز فراموش نخواهیم کرد که در اوایل دهه ۱۹۹۰ ایران یکی از بهترین دوستان ما شد.  

نخست وزیر ارمنستان همچنین به وجود تحریم ها علیه ایران اشاره کرد و علیرغم این تحریم ها، از اجرای پروژه مشترک بزرگ با ایران سخن گفت و اظهار داشت که کشورش در دوره اخیر، مسائل قدیمی با ایران را حل و فصل کرده است.

در راستای تحکیم، تقویت و گسترش بیش از پیش مناسبات تهران – ایروان، آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان نیز امروز به تهران سفر کرده تا با همتای ایرانی خود دیدار کند.

انجام گفت و گوهای دوجانبه و نیز رایزنی در خصوص مهم ترین مسائل منطقه ای در دستورکار سفر وزیر امور خارجه ارمنستان به تهران  و دیدار وی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.

میرزویان روز پنجشنبه گذشته نیز در دیدار عباس بدخشان ظهوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایروان، با یادآوری اهمیت راهبردی روابط با ایران که در برنامه دولت جدید ارمنستان نیز گنجانده شده است، به نتایج گفتگوهای آقایان رئیسی و پاشینیان در دوشنبه و همچنین دیدار با دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع عمومی ملل متحد اشاره کرد.

وزیر امور خارجه ارمنستان با اشاره به مشکلات پیش آمده در مسیر کاپان به گوریس، ابراز امیدواری کرد با نهایی شدن مسیر جایگزین در ماه‌های آتی، مشکل به صورت کامل حل شود.

طرفین همچنین درباره بعضی راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی و سیاسی دو کشور در مناطق مرزی و استان سیونیک گفتگو کردند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۴:۳۰ ,۱۲ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یکی از دستاوردهای برجام ایجاد اختلاف میان آمریکا و اسرائیل بود. اگر این موضوع قبلاً یک تحلیل بود حالا دیگر یک خبر است.

سفر نخست وزیر عراق به ایران در روداو، شبکه خبری کردستان عراق، بازتاب داده شد.

این روزها دغدغه‌های امنیتی رهبران قاره سبز را بر آن داشته تا همکاری با تهران را به عنوان یکی از اولویت‌های خود برای فائق آمدن بر این چالش‌ها ...

سخنگوی کاح سفید گفت که آمریکا مشتاق بازگشت به مذاکرات احیای برجام است ولی تا دستیابی به نتیجه، راهی طولانی در پیش است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی