آخرین گزارش سازمان فضایی ایران از داده‌های دریافتی از دو ماهواره اروپایی و آمریکایی حاکی است در ۶ ماه نخست امسال، استان‌های خوزستان، کرمان، سیستان‌ و بلوچستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، هرمزگان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و گلستان گرم‌ترین استان‌ها بوده‌اند.

با استفاده از دمای روزانه سطح زمین می‌توان نقشه حداکثر دمای ماهیانه را برآورد کرده و توزیع جغرافیایی ‌الگوهای حرارتی در سطح کشور را شناسایی و بررسی کرد.

همچنین می‌توان نقشه‌های حداکثر دمای ‌ماهیانه و فصلی را نسبت به تاریخ مشابه در سال‌های گذشته مورد بررسی قرار داد. تولید و مقایسه این نقشه‌ها برای متخصصین در حوزه‌ های کاربردی مختلف بسیار مهم و با اهمیت است. ‌

سازمان فضایی ایران با استفاده از ‌تصاویر دریافتی از ماهواره ترا (سنجنده مادیس)، بیشینه دمای ماهیانه، میانگین بیشینه دمای ماهیانه، میانگین دمای ماهیانه و حداقل دما کشور در۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ را استخراج کرده است.

بر اساس داده‌های به دست آمده، بیشترین دمای ثبت شده در کشور مربوط به خرداد ماه حدود ۸۰/۶ درجه سانتی گراد است.

گرم‌ترین شهرهای ایران در۶ ماه نخست سال کدامند؟

وضعیت پارامترهای دمایی کشور در ۶ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰

همچنین مطابق بررسی‌های انجام شده گرمترین استان‌ های کشور در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ استان‌ های خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، هرمزگان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و گلستان هستند.

سیستان و بلوچستان و کرمان در تمام ماه‌های دو فصل ابتدایی امسال به عنوان گرم‌ترین استان‌ها معرفی شده‌اند.

 دمای سطح زمین (Land Surface Temperature :LST) که بیشتر حاصل بازتابش پوشش‌های طبیعی شامل خاک، برف و پوشش گیاهی است از جمله متغیرهایی است که اطلاعات مفیدی را در رابطه با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی زیر سیستم‌های زمین (هوا کره، آب کره، خاک کره، گیاه کره و انسان کره) و فرآیندهای آنها فراهم می‌کند.

این نوع از دما، تابعی از انرژی خالص در سطح زمین است که به مقدار انرژی رسیده به سطح زمین، گسیل‌مندگی سطح، رطوبت و جریان هوای اتمسفر بستگی دارد. دمای سطحی زمین در بسیاری از مطالعات علمی از قبیل اقلیم شناسی، هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، زمین شناسی، باستان شناسی و مصرف انرژی به‌عنوان یک عامل مهم مطرح شده و از جمله پارامترهای مهمی است که می تواند نشان دهنده تغییرات دما در سطح زمین باشد.

با تحلیل و بررسی نقشه‌های LST، اطلاعات مفیدی در زمینه بررسی پدیده‌های مختلف از جمله تجزیه و تحلیل جزایر حرارتی در کلان شهرها، تشخیص آنومالی‌های حرارتی مربوط به زلزله، شناسایی منابع زمین‌ گرمایی، پایش خشکسالی و آتش‌سوزی را می توان تهیه کرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۷:۳۹ ,۱۳ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران طی امروز (۶ خرداد) کیفیت هوا در برخی مناطق به‌دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن، کاهش می‌یابد.

کارشناس سازمان هواشناسی ضمن پیش‌بینی دمای ۴۱ درجه در تهران برای امروز( سه‌شنبه)، گفت: از ۱۵ تیر تا ۱۵ مرداد اوج هوای گرم در کشور است.

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش باران و رعدوبرق در ۱۳ استان تا یکشنبه هفته آینده نسبت به سیلاب ناگهانی و خسارت ناشی از تندباد موقتی در ۸ استان ...

غلظت آلاینده‌های هوا در شرایط قابل قبول قرار دارد و میانگین غلظت آنها طی ۲۴ ساعت گذشته بر روی عدد ۸۷ قرار داشته است.

در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران و وزش باد پیش بینی می‌شود.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی