سیزدهمین رئیس کل بانک مرکزی در چهل سال اخیر و بیستمین رئیس کل این بانک از زمان تأسیس امروز تعیین شد.

قرن‌ نو ـ گروه اقتصادی: انتخاب محمد صالح‌آبادی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی درحالی صورت کرفت که درست در آغازین روزهای فعالیت دولت سیزدهم از وی به عنوان گزینه پیشنهادی برای ریاست کلی بانک مرکزی یاد می‌شد اما عدم صدور حکم برای وی سبب شد گمانه‎زنی‌های متعددی دراین‌خصوص صورت گیرد. در نهایت اما پس از دو ماه بلاتکلیفی در مهم‌ترین نهاد سیاست‌گذار پولی، در نهایت محمد صالح‌آبادی به ریاست کلی بانک مرکزی انتخاب شد تا حلقه امام صادقی‌ها در اقتصاد ایران در حال تکمیل باشد. 

محمد صالح‌آبادی کیست؟

وی را از مدیران حلقه احمدی‌نژاد می‌دانند. وی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به ریاست بورس اوراق بهادار رسید و سپس پست‌های بانکی نیز در کارنامه کاری خود ثبت کرد.

علی صالح‌آبادی، دانش‌آموخته دکتری مدیریت مالی دانشگاه تهران است و کارشناسی ارشد خود را هم در همین رشته از دانشگاه امام صادق (ع) اخذ کرده است.

وی اولین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بعد از تصویب قانون بازار اوراق بهادار بود که از سال 1384 تا اواخر سال 1393، یعنی به مدت حدود ده سال، ابتدا مسئولیت دبیرکلی سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران و پس از آن، مسئولیت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار را برعهده داشت.

صالح‌آبادی در آذر 1393؛ یعنی تقریباً اواخر دوره قانونی مسئولیت ده‌ساله خود در سازمان بورس و اوراق بهادار، با حکم علی طیب‌نیا، وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی به مسئولیت ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعاملی بانک توسعه صادرات که یکی از بانک‌های تخصصی کشور در حوزه صادرات و فعالیت‌های ارزی صادرات‌محور است، منصوب شد‌.

وی متولد سال 1357 است؛ به‌این‌ترتیب زمانی‌که به ریاست بورس اوراق بهادار رسید تنها 27 سال داشت.

او سیزدهمین رئیس کل بانک مرکزی پس از پیروزی انقلاب است اما اگر از زمان تأسیس بانک مرکزی تا امروز نوزده رئیس کل در اتاق ریاست این نهاد حضور داشت، وی بیستمین رئیس ساختمان شیشه‎ای میرداماد است.

ابراهیم کاشانی، علی‌اصغر پورهمایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمانفرمائیان، عبدالعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسنعلی مهران، یوسف خوش‌کیش، محمدعلی مولوی، علیرضا نوبری، سیدمحسن نوربخش، مجید قاسمی، سیدمحمدحسین عادلی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی، ولی‌الله سیف، عبدالناصر همتی و علی‌اکبر کمیجانی رؤسای بانک مرکزی از سال 1339 تا 1399 بوده‌اند.

5965

۱۲:۵۰ ,۱۴ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس کل بانک مرکزی گفت: با فروکش کردن انتظارات و هیجانات سیاسی و رشد صادرات نفت و فرآورده در ماه‌های اخیر از یک طرف و گشایش‌های آغاز شده در ...

کریستین لاگارد ، رئیس بانک مرکزی اروپا سه روز پیش خواستار تنظیم مقررات جهانی برای بیت‌کوین شد.

رئیس کل بانک مرکزی برای کمک به صنعت خودرو که آن را فشل نامید، اقدام به پرداخت وام ۱۵ هزار میلیاردی کرده است.

سه اسکناس جدید هزار تومانی، ۲ هزار تومانی و پنج هزار تومانی صبح امروز در بانک مرکزی رونمایی شدند.

در سال 2019 بود که بانک جهانی چشم‌انداز مثبتی از رشد اقتصاد جهانی در سال 2020 ارائه کرد اما آغاز شیوع ویروس کرونا روند رشد اقتصادی را در اکثر کشورهای ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی