با توجه به داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) خطر بستری شدن یا مرگ ناشی از کووید۱۹ برای افراد واکسینه‌شده به میزان جالب توجهی کمتر است.

 از ابتدای فرآیند واکسیناسیون تاکنون برخی موارد ابتلا به عفونت در افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند، گزارش شده است. اما داده‌های آماری نشان می‌دهد خطر موارد ابتلا برای افراد واکسینه‌شده بسیار ناچیز است؛ به طور بالقوه یک مورد در ۵ هزار تن.

علاوه بر این، خطر بستری شدن در اثر ابتلا به کووید۱۹ پس از واکسیناسیون نیز بسیار اندک است، یعنی حدود ۵ مورد در ۱۰۰ هزار نفر. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که واکسینه نشده‌اند در مقایسه با افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند پنج برابر بیشتر به کووید۱۹ مبتلا می‌شوند.

با توجه به داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نیز خطر بستری شدن یا مرگ ناشی از کووید۱۹ برای افراد واکسینه شده به میزان قابل توجهی کمتر است. با این حال، CDC همچنین تأکید می‌کند که هیچ واکسنی ۱۰۰ درصد موثر نیست. در بسیاری از افرادی که کاملاً واکسینه شده اند، به اصطلاح كعفونت‌های موفقیت‌آمیزط گزارش شده است. در موارد بسیار نادر، برخی از افراد واکسینه شده در بیمارستان بستری شده یا پس از ابتلا به کووید۱۹ فوت کرده‌اند.

اما آیا واقعاً باید نگران بیماری کووید۱۹ بعد از واکسیناسیون باشیم؟

شریف النهال، مدیرعامل بیمارستان دانشگاهی در نیوجرسی به Healthline در این زمینه تاکید کرد: ابتدا به ساکن، واکسیناسیون یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که می‌توانید برای محافظت در برابر ویروس انجام دهید. واکسیناسیون کامل به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد و خطر بستری‌شدن و مرگ را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

در چند هفته گذشته برای اولین بار شاهد عفونت‌های موفقیت آمیزی بوده‌ایم که برخی از آن‌ها حتی منجر به مرگ شده است. اما این خطر هنوز برای افراد واکسینه بسیار کم است.

افرادی که واکسینه شده در مقایسه با افرادی که واکسینه نشده‌اند، پنج برابر کمتر در معرض ابتلا به کووید۱۹ هستند. این افراد ۱۰ برابر کمتر در بیمارستان بستری شده و بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

در گزارش اخیر نیویورک‌تایمز برآورد شده که برای اکثر افراد واکسینه شده، خطر ابتلا به عفونت‌های موفقیت آمیز حدود یک در ۵ هزار نفر است. در مناطقی با سرعت انتقال پایین، این میزان یک در ۱۰ هزار تن است.

کارشناسان و پزشکان می‌گویند آنچه ما اکنون بعنوان مشکل و نگرانی می‌بینیم تأثیرات کاهش ایمنی در برابر واکسیناسیون و نوع دلتا است - که دو برابر ویروس اصلی، عفونی است. این دو چیز است که در حال حاضر مشکل ایجاد می‌کند. در عین حال، خطر بستری شدن و مرگ پس از واکسیناسیون هنوز ناچیز است.

تجزیه و تحلیل اعداد خام در مورد میزان واکسیناسیون و عفونت‌های پس از واکسیناسیون نشان می‌دهد که واکسن‌های کووید۱۹ چقدر در محافظت در برابر بستری‌شدن و مرگ موثر است.

تا تاریخ ۷ سپتامبر، بیش از ۱۷۶ میلیون نفر در ایالات‌متحده به طور کامل علیه کرونا واکسینه شده‌اند. بر اساس اطلاعات CDC، تعداد افراد واکسینه شده که در بیمارستان بستری شده یا در اثر این بیماری فوت کرده‌اند، بخش کوچکی از این تعداد است. در مجموع ۱۱۴۴۰ نفر پس از واکسیناسیون به دلیل COVID-۱۹ در بیمارستان بستری شدند. با این حال، ۲۴۹۱ نفر از این افراد هیچ علائمی نداشته یا به دلیل بیماری دیگری در بیمارستان بستری بودند.

این بدان معناست که ۸۹۴۹ نفر پس از واکسیناسیون به دلیل علائم کرونا در بیمارستان بستری شدند؛ یعنی خطر بستری‌شدن پس از واکسیناسیون ۰.۰۰۰۰۵ درصد است!

منبع: خبرگزاری برنا

۱۶:۰۹ ,۱۴ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نخستین محصول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا به نام «کوو ایران برکت» در فاز یک کارخانه تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام رونمایی شد.

مدیران مسئول رسانه‌ها، تا ۱۵ تیر ۱۴۰۰ فرصت دارند، اسامی و مشخصات خبرنگاران خود را برای دریافت واکسن کرونا، در سامانه جامع رسانه‌های کشور، ...

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان گفت: «می‌توان گفت گستردگی ایرانیانی که برای دریافت واکسن به ارمنستان می‌روند بسیار زیاد است. همه ...

برخی‌ها روند آب‌چکانی تزریق واکسن کرونا را نبود واکسن عنوان کرده بودند اما تولیدکنندگان سرنگ به صراحت می‌گویند سال گذشته آنقدر سرنگ برای ...

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: ششمین محموله واکسن کرونای هلال احمر به کشور رسید.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی