آکادمی نوبل جایزه فیزیک سال 2021 خود را به سه دانشمند داده است که نقش انسان در گرمایش زمین را ثابت کرده‌اند. نمی‌توان پیام این جایزه برای دولت‌های جهان را نادیده گرفت.

قرن نو _ گروه بین‌الملل _ علی نظیف‌پور: سه دانشمند جایزه نوبل فیزیک در سال 2021 را دریافت کردند. هر سه دانشمند در این زمینه تحقیق کرده‌اند که اقلیم کره زمین چگونه در سال‌های اخیر تغییر کرده است، و تأثیر نقش انسان بر این روند را نشان داده‌اند.

خبر: این سه دانشمند سیوکورو مانابه، استاد ژاپنی-آمریکایی دانشگاه پرینستون، کلاوس هاسلمان استاد آلمانی دانشگاه ماکس پلانک، و جورجیو پاریسی، استاد ایتالیایی دانشگاه ساپنزیا هستند.

دکتر مانابه در سال 1967 اولین مدلی را طراحی کرده بود که رابطه مستقیم بین افزایش گازهای گلخانه‌ای و دمای زمین را نشان می‌داد. دکتر هاسلمان مدلی را طراحی کرده است که نشان می‌داد تغییرات کوتاه‌مدت شدید آب و هوایی (مثلاً طوفان‌ها) رابطه‌ای مستقیم با افزایش بلندمدت دمای زمین دارند. و نهایتاً دکتر پاریسی درباره عوامل بی‌نظمی در سیستم‌های فیزیکی (ازجمله اتمسفر کره زمین) نکات مهمی را کشف کرده است.

این اولین بار است که نوبلی علمی به تحقیقات در زمینه گرمایش زمین تعلق می‌گیرد. پیش از این نوبل صلح به ال گور، معاون رئیس جمهور آمریکا در دوران بیل کلینتون، و هیئت بین‌دولتی تغییر اقلیم برای فعالیت‌هایشان در مبارزه با گرمایش زمین تعلق گرفته بود، ولی برای اولین بار اهمیت علمی این مسئله هم توسط بنیاد نوبل که معتبرترین جایزه علمی را عطا می‌کند به رسمیت شناخته شده است.

رئیس کمیته نوبل در جایزه فیزیک تأکید کرد که این جایزه بر این نکته صحت می‌گذارد که دانش فعلی بشر درباره گرمایش زمین و نقش فعالیت‌های انسان به عنوان عامل اصلی این تغییر برپایه تحقیقات علمی درخشانی استوار شده است و این مسئله پشتوانه علمی غیرقابل ردی دارد. (بخش خبر از نیویورک تایمز نقل شده است).

تحلیل: اهمیت این موضوع این است که در جهان هنوز توافقی بین‌المللی برای مبارزه با گرمایش زمین شکل نگرفته است. اگرچه تلاش‌هایی برای ایجاد پیمان‌های بین‌المللی برای این امر شده که آخرین نمونه آن توافق اقلیمی پاریس بود، همچنان دولت‌ها دست به اقدامات لازم برای مبارزه با گرمایش زمین نزده‌اند.

قدرت‌های بزرگ مثل آمریکا و چین و کشورهای صنعتی همچنان با درنظر گرفتن نسبت سهم خود از میزان تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان، مسئولیت کافی برای مبارزه با این پدیده را نپذیرفته‌اند. یکی از مشکلات مهم جنبش‌هایی سیاسی در این کشورها است که آثار گرمایش زمین یا نقش انسان در آن را رد می‌کنند. در آمریکا یکی از دو حزب اصلی، یعنی حزب جمهوری‌خواه، عمدتاً مشکل گرمایش زمین را نفی می‌کند. تنها 29 درصد از جمهوری‌خواهان گرمایش زمین را می‌پذیرند، و رئیس جمهور قبلی از این حزب هم با خروج از توافق پاریس بر این رویکرد ویران‌گر صحه گذاشت. در برخی کشورهای اروپایی هم برخی جنبش‌های سیاسی مسیر مشابهی در پیش گرفته‌اند، اما برخلاف آمریکا حداقل خوشبختانه در حاشیه سیاست جای دارند.

از طرف دیگر قدرت‌های درحال‌ظهور هم انگیزه زیادی برای مقابله با گرمایش زمین ندارند. کشورهایی مانند هند، برزیل، سنگاپور، و دیگر کشورهایی که به‌زودی به خیل کشورهای صنعتی بزرگ خواهند پیوست بیش از هر زمان دیگری در تاریخ خود به مصرف انرژی نیازمندند و علاقه‌ای ندارند که شتاب توسعه خود را کند کنند. این کشورها استدلال می‌کنند که کشورهای صنعتی به توسعه مطلوب خود دست یافته‌اند و حالا که نوبت ما شده می‌خواهند روند توسعه را برای کمک به محیط زیست با مانع روبرو کنند.

در این فضای بین‌الملل باید پیام کمیته نوبل را به فال نیک گرفت. کمیته نوبل به دولت‌های جهان یادآوری می‌کند که مسئله گرمایش زمین پیش از آن‌که مسئله‌ای سیاسی، ایدئولوژیک، یا ارزشی باشد مسئله‌ای علمی است، مسئله‌ای که نمی‌توان از آن فرار کرد. حتی اگر دولت‌های جهان تصمیم بگیرند علم را نادیده بگیرند، علم همچنان صحیح خواهد ماند، و تأثیر خود را خواهد گذاشت. کمیته نوبل این واقعیت را به ما یادآوری می‌کند که کشف واقعیت‌های مرتبط با گرمایش زمین از دستاوردهای علمی بشر هستند. اکنون نوبت دولت‌ها است که از ندای علم پیروی کنند.

عکس: سه برنده نوبل فیزیک در سال 2021. از چپ به راست: سیوکورو مانابه، کلاوس هاسلمان، و جورجیو پاریسی.

۰۷:۳۰ ,۱۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در مطلب زیر برای شما تصاویری از حیوانات رنگارنگ را آماده کرده ایم.

تمرکز رسانه‌ای بر موضوع جنگل‌های آق‌مشهد پس از بیست سال، سرانجام موجب صدور حکم ابطال وقف و بازگشت 5103 هکتار از جنگل‌های هیرکانی به منابع ...

صبح امروز با فراهم شدن مقدمات پرواز باران شامپانزه ارم این حیوان ساعت ۱۱ امشب به مقصد یتیم‌خانه‌ای در کنیا از ...

بهره‌برداری از طرح‌های ملی سازمان محیط زیست و مناطق آزاد تجاری با ارزش سرمایه‌گذاری دو هزار و ۷۸۷ میلیارد تومان با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس‌جمهوری ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی