مردان سیاسی امارات این روزها از چرخش سیاست‌های کشورشان به سوی ایران صحبت می‌کنند، اما دلیل این حرکت خوش‌بینانه اماراتی‌ها چیست؟

قرن نو - گروه سیاسی - کتایون مافی: اخیراً انور قرقاش، مشاور رئیس جمهور امارات نسبت به برقراری تعامل با ایران ابراز خوشبینی کرده است.

وی در کنفرانسی خبری درخصوص روابط امارات با دیگر کشورها گفت: امارات در تلاش است،  رقابت‌های طولانی مدت با ایران و ترکیه را از طریق مذاکره مدیریت کند تا از هر گونه رویارویی جدید در این منطقه جلوگیری شود، نظر به اینکه امارات متمرکز بر اقتصاد پساکرونایی‌اش است.

قرقاش در ادامه سخنان خود تاکید کرد که نسبت به تعامل با ایران نظر مثبتی دارد و معتقد است که ایران نیز از تشدید تنش‌ها در این منطقه نگران است.

این سخنان قرقاش در حقیقت ادامه روند دیپلماتیکی است که امارات از چند ماه قبل نسبت به ایران دنبال می‌کند،  به طوری که در چند ماه اخیر شاهد، سفر و ملاقات مقامات مختلف این کشور با مسئولان ایرانی بوده‌ایم.

بن زاید پس از انتخاب ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران پیامی تبریکی به وی ارسال و بر تقویت روابط اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد.  پاسخ رئیسی مبنی بر اینکه اراده جدی و صمیمانه ایران، توسعه روابط با امارات است و در مسیر گسترش روابط دو کشور هیچ مانعی وجود ندارد، نیز   پالس مثبتی بود که به اماراتی‌ها نشان داد که می‌توانند فعالیت خود را برای تعامل بیشتر با تهران پی‌گیری کنند.

سیاست‌های منطقه‌ای امارات

در چند سال اخیر و به موازات گسترده‌تر شدن سطح تنش بین ایران و عربستان سعودی، روابط تهران و ابوظبی نیز دچار تنش شد. در این فضا، امارات در همراهی با عربستان سعودی در سوریه، یمن و در تشدید تحریم‌ها در دوره ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا، نقش‌آفرینی کرد. اما پس از وقوع انفجار در نفت‌کش‌های بندر فجیره و پس از آن انفجارهای گسترده در تاسیسات و خطوط نفت شرکت آرامکو عربستان در اواخر شهریور ۱۳۹۸ که منطقه را به سمت تنش بی‌سابقه سوق داد، ابوظبی تنش‌زدایی تدریجی با ایران را کلید زد. سفر هیات نظامی امارات چند هفته بعد از این رخداد به ایران،  سپس گفت‌وگوی وزرای خارجه دو کشور بر سر کرونا و حتی ارسال کمک‌های بشردوستانه بخشی از این مسیر در حال تغییر بود.

از سوی دیگر ابتدای تابستان امسال بود که اختلاف پشت پرده اماراتی‌ها و عربستان، در اجلاس اوپک پلاس عملاً دیده شد و گویای این مسئله بود که رفاقت میان این دو تمام شده است. در مسئله قطر نیز امارات به این جمع‌بندی رسید از سوی عربستان نادیده گرفته شد، چرا که امارات در سال 2017 همسو با عربستان، روابط با قطر را قطع کرد، اما ریاض ژانویه 2017 بدون جلب رضایت ابوظبی به سمت احیای روابط با دوحه حرکت کرد.

سیاست‌های بایدن در مورد عربستان، نیز تاثیر خود را بر روی امارات گذاشت و حالا  مسئولین این کشور می‌دانند که در این شرایط، ادامه همراهی با بن‌سلمان، به نفعشان نخواهد بود. بعلاوه امارات می‌داند جبران آسیب‌های اقتصادی  همراهی با عربستان، چندان سهل نیست.
حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در این باره گفت: این اقدامات علاوه بر اینکه امتیازی برای امارات در پی نداشت؛ بلکه جایگاه منطقه‌ای این کشور را نیز تضعیف کرده است.

برنامه امارات چیست؟

اکنون امارات به دنبال جداسازی سیاست خود از عربستان است، اما تلاش می‌کند که رابطه خود را با ریاض نیز شکر آب نکند. از سوی دیگر ترمیم روابط خود با ایران و ترکیه را نیز دنبال می‌کند و می‌کوشد از راه گفت‌وگو، از تنش‌ها در منطقه بکاهد.

قرقاش نیز در سخنان خود گفت: «بخشی از کاری که باید انجام دهیم، این است که منطقه خود را بهتر مدیریت کنیم. خلئی موجود است و خلأ همیشه مشکل‌زا است.»

از سوی دیگر امارات هم در انتقاد از برجام و برنامه موشکی ایران با عربستان هم راستا بود، موضوعی که تلاش می‌کند سمت و سوی آن را عوض کند.

اقتصاد امارات در دوران کرونا نیز به شدت آسیب دیده و اکنون این کشور می‌خواهد تمرکز خود را روی تقویت اقتصاد داخلی بگذارد.
کارشناسان با اشاره به اینکه این سخنان از سوی  قرقاش که  جزو اقلیت «هوله» امارات و ایرانی تبار است  و یکی از مهم‌ترین خانواده‌های بازرگانی دوبی محسوب می‌شود،  عنوان شده است، آن نشانه‌ای از تلاش همه جانبه امارات برای حفظ و گسترش روابط اقتصادی با ایران می‌دانند.

با این حال هنوز مشکلاتی چون ادعای امارات در مورد سه جزیره ایرانی و استفاده از نام درست خلیج فارس در ذهن مقامات ایرانی باقی است.  برقراری روابط نزدیک و صمیمانه بین امارات و اسرائیل نیز از دیگر عوامل اختلاف تهران و ابوظبی است. کارشناسان می‌گویند این کشور سیاست معروفی دارد که یک گام به سمت ایران برمی‌دارد و یک گام هم به سمت اسرائیل.

اما  نشانه‌هایی از بهبود روابط دیده می‌شود،  امارات در ماه‌های اولیه بحران کرونا منابع پزشکی به ایران ارسال کرد و رئیسی در دیدار با فرستاده امارات ابوظبی را «دوستی صادق» خواند که تهران خواهان بهبود روابط با آن است.

اکنون ابوظبی به دنبال سیاست نرم، مشارکت استراتژیک، راهکارهای مصالحه‌ای و تواقفنامه‌های عملی با ایران است. این استراتژی موجب می‌شود که امارات از نقش آینده خود در منطقه اطمینان حاصل کند.
از سوی دیگر در صورتی که تحریم‌ها لغو شوند، بنادر امارات به خصوص دوبی می‌تواند به یکی از کانال‌های اصلی نقل و انتقال کالا بین ایران و جهان تبدیل می‌شوند. به این ترتیب احیای اقتصادی ایران تسریع می‌شود و منافع مشترک دو کشور تقویت می‌شود.

در این میان  امارات باید تلاش‌های بیشتری برای قانع کردن ایران به خرج دهد، چرا که تصحیح خیلی از مسائل می‌تواند جاده صاف کن این مسیر باشد.

۰۷:۵۹ ,۱۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر خارجه کشورمان به مناسبت سالگرد خروج آمریکا از برجام در توئیتر نوشت: بایدن باید تصمیم بگیرد که به بی‌قانونی ...

بایدن در پیامی از پیش ضبط‌شده یاد «جان‌های ازدست‌رفته و عزیزانی که در حملات ۱۱ سپتامبر کشته‌ شده‌اند» را گرامی ...

رئیس جمهور جو بایدن دوست دارد جهان باور کند که ایالات‌متحده به طرز قابل توجهی در حال تغییر است. وی ماه گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت ...

پیش از آغاز دور جدید مذاکرات احیای برجام، بسیاری انتظار غروب خورشید برجام را می‌کشیدند، اما اینک بارقه‌هایی از‌ امید برای طلوع دوباره برجام ...

نظر خود را ثبت کنید