گلایه نمایندگان از تصمیم غیرقانونی وزیر بهداشت

انتصاباتی که اولین سؤال از دولت را در مجلس کلید زد

این روزها، گلایه نمایندگان در مورد برخی انتصاب‌های دولت سیزدهم، مشمول وزارت بهداشت نیز شده و کار را به طرح سؤال از وزیر در مجلس کشانده است. اما چرا نمایندگان از عین‌اللهی گله دارند و انتصابات او را غیرقانونی می‌دانند؟

قرن نو ـ گروه سیاسی ـ کتایون مافی: از ابتدای روی‌کار آمدن دولت رئیسی، شایسته‌سالاری از اولویت‌های مهم و فاکتورهای اساسی  دولت سیزدهم عنوان شد؛ اما برخی از تصمیمات ازسوی دولتمردان دولت رئیسی چندان به مذاق نمایندگان خوش نیامده است.

بسیاری از نمایندگان از شیوه انتصابات مدیران ارشد وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف در دولت ناراضی هستند و تأکید دارند که ملاک‌های دیگری جایگزین شایسته‌سالاری شده است.

اخیراً نیز سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به انتصابات وزارت بهداشت واکنش نشان داد.

زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و نماینده مردم اصفهان در توئیتی خطاب به وزیر بهداشت نوشت: «در جریان اخذ رأی اعتماد مکرراً قول داده بودید که در انتصابات کلیدی وزارت بهداشت از اعمال‌نظر شخصی یا محفلی پرهیز خواهید کرد و براساس نظر متخصصین و دلسوزان، عناصر کلیدی را منصوب کنید. متأسفم که اینگونه نبود و افسوس که هزینه برخی انتخاب‌ها برای مردم خواهد بود.

منشأ گلایه از کجا است؟

دراین‌میان سؤالی که پیش می‌آید آن است که کدام وعده از میان نوزده وعده بزرگ و کوچک عین‌اللهی در هنگام اخذ رأی اعتماد به نمایندگان مجلس زیر سؤال رفته است.

کارشناسان در این‌باره می‌گویند:  زمانی که وزیر در جلسه رأی اعتماد به نمایندگان وعده می‌داد، پیش‌بینی می‌شد که برخی از این وعده‌ها سال‌ها وقت و هزاران میلیارد تومان بودجه می‌طلبد؛ اما وعده‌هایی بودند که تحقق برخی از آنها تنها نیاز به صدور یک بخشنامه و اراده اجرا داشت.

یکی از این وعده‌ها تغییر مدیران وزارت بهداشت با هدف پیشگیری از تعارض منافع پزشکان بود؛ موضوعی که از ابتدای امر محقق نشد.  

چرا تعارض منافع

کارشناسان این حوزه براین‌باورند که ساختار پزشک‌سالار و پزشک‌محور وزارت بهداشت و درمان و سیطره پزشکان بر تمام ارکان این وزارتخانه همواره سایر مسائل را تحت‌الشعاع منافع این قشر قرار داده و به دلیل مدیریت مطلق پزشکان در همه کانون‌های تصمیم‌گیری نظام سلامت کشور، شاخصه تخصص در «مدیریت» و بی‌توجهی به سرمایه‌های انسانی در نظام سلامت در مقام دوم قرار می‌گیرد.

از منظر این گروه تعارض منافع در دو بخش قابل‌اصلاح است. اولین گام دراین‌راستا از بین بردن تعارض منافع را با اصلاح ساختار نظام سلامت است و مهم‌ترین گام  نقش مدیران ارشد و تصمیم‌گیران در این وزارتخانه است.

یکی از تعهدات وزیر بهداشت در جلسه اخذ رأی از نمایندگان این بود که وی براساس بیانیه گام دوم انقلاب، مدیرانی انقلابی، متخصص، متدین، پاکدست و فاقد هرگونه تعارض منافع را با صرف وقت کافی و روحیه همکاری با مجلس تعیین خواهد کرد؛ موضوعی که در انتصابات وزیر جدی گرفته نشد.

خشت اول

«خشت چون نهد معمار کج | تا ثریا می‌رود دیوار کج!» این رویکردی است که اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به انتصابات اخیر وزیر بهداشت اتخاذ کرده‌اند.

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی دراین‌زمینه از طرح سؤال از وزیر بهداشت و درمان به دلیل انتصاباتش خبر داد و گفت: قبل از رأی اعتماد به وزیر بهداشت، اعضای کمیسیون بهداشت با او صحبت کرده و قول داد که در چارچوب قانون برنامه عمل می‌کند. قرار بود کسانی که مدیر می‌شوند و اعضای مشغول در دانشگاه، فقط در دانشگاه کار کنند، وزیر هم قول داد که این اتفاق بیفتد اما متأسفانه در عمل این اتفاق نیفتاده؛ به‌همین‌دلیل از وزیر سؤال کردیم تا در این‌باره در مجلس توضیح دهد.

وی گفت: باید وزیر به نمایندگان پاسخ دهد؛ کاری که انجام دادند خلاف قانون است و باید روال سؤال براساس قانون در مجلس پیش برود.

پزشکیان افزود: کسانی که مدیر ‌می‌شوند باید تمام‌وقت در دانشگاه حضور داشته و در بیرون منافعی نداشته باشند اما متأسفانه وزیر افرادی را انتخاب کرده که بیرون کار دارند، طبیعی است که این افراد نمی‌توانند در دانشگاه به هیئت علمی‌ها و افراد دیگر بگویند در کارشان بمانند. وقتی خودشان بیرون می‌روند چطور می‌توانند بگویند، بمانید و کار کنید؟ حتی اگر این افراد خوب و کارشناس هم باشند اما در بیرون کار می‌کنند و منافع دارند.

وی یادآورشد: باید در دانشگاه کسانی در مسند قرار بگیرند که دلشان می‌سوزد و برای دانشگاه کار می‌کنند نه کسانی که بیرون کار می‌کنند و نمی‌توانند در دانشگاه حضور پیدا کنند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان اضافه کرد: بحث ما این نیست که اینها افراد خوبی و یا بدی هستند، اصلاً همه اینها خوب و درست، اما حرف ما این است کسانی که می‌خواهند در دانشگاه کار کنند باید افرادی باشند که منافعی در بیرون نداشته باشند. در زمان آقای هاشمی هم همین اتفاق افتاد و با ایشان هم همین مشکل را داشتیم و ایشان هم قول داد که همین اتفاق می‌افتد اما او هم به حرف خود عمل نکرد.

وی گفت: ما می‌گوییم در قانون کسانی که تضاد منافع دارند و منافعشان با بیرون گره خورده، نمی‌توانند تصمیماتی بگیرند که برای توسعه کشور مفید باشد و فقط کاری می‌کنند که منافعشان در خطر قرار نگیرد. بنابراین چنین آدمی را نباید در مسئولیت‌های اساسی کشور قرار داد و در سطح کلان کشور به اینها مسئولیت داد. علت اینکه مشکل مملکت حل نمی‌شود این است که خودمان منافعمان را به منافع مملکت گره می‌زنیم که برخلاف قانون است.

شایسته‌سالاری یعنی چه؟

 شایسته‌سالاری به این معنا است که اگر در فلان وزارتخانه فردی کاردان و باتجربه و امین، گوشه‌ای از کار را در دست دارد، او را به دلیل «از ما» نبودن کنار نگذاریم و برعکس.

از منظر نمایندگان انتصاب‌های اخیر در وزارت بهداشت با اهداف و آرمان‌های وزیر بهداشت دولت سیزدهم همخوانی ندارد و عین‌اللهی نیز اصل دولتمردان گذشته را دنبال می‌کند. این درحالی است که در شرایط فعلی وزارت بهداشت به معنای واقعی درگیر بحران است؛ لذا نیروی جهادی و انقلابی می‌خواهد.

 

5965

۱۵:۲۵ ,۱۷ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از طرح نمایندگان برای تشکیل «وزارت حمل‌ونقل، لجستیک و ارتباطات» خبر داد.

برگزاری تجمعات بار دیگردر دستور کمیسیون امور داخلی مجلس قرار گرفته تا شاید این بار بهارستان نشینان بتواند راهی برای حل این چالش قانونی یافته ...

دبیرکل حزب اراده ملت معتقد است نظرخواهی وزارت کشور از نمایندگان نباید منجر به شرایطی شود که اصل تفکیک قوا زیر سؤال برود و دخالتی از سوی قوه ...

نمایندگان مجلس یازدهم با ورود به بهارستان مهم‌ترین اولویت خانه ملت را در نطق‌های آتشین خود شفافیت اعلام می‌کردند، اما حالا برای عملی شدن ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی