پرده دیگری از تلاش‌های بن سلمان برای منحرف کردن افکارِعمومی جهانی از رفتارهای ضدِحقوق بشری دولت سعودی

خرید باشگاه نیوکاسل توسط دولت سعودی: استفاده سیاسی عربستان از جذابیت فوتبال

هرچند دولت عربستان سعودی در درازمدت هدف کسب محبوبیت در میان افکارِعمومی انگلستان را در سر می‌پروراند، اما در کوتاه‌مدت به دنبال منحرف کردن توجه افکارِعمومی از رفتارهای حقوق بشری‌اش است و دراین‌رابطه، استفاده از قدرت نرم و جذابیت فوتبال را بهترین شیوه برای دستیابی به این هدف دیده است.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: خرید باشگاه قدیمی اما زیان‌ده نیوکاسل توسط صندوق سرمایه‌گذاری دولتی عربستان، موسوم به «صندوق سرمایه‌گذاری عمومی»، با چه اهدافی صورت گرفته است؟ در پاسخ به این پرسش، می‌توان به یک نقل‌قول قدیمی اشاره کرد، نقل‌قولی که معتقد است شاید نتوان با پول، عشق خرید اما حتماً می‌توان توجهات را از موضوعی به موضوع دیگر منحرف کرد.

خرید باشگاه انگلیسی نیوکاسل توسط دولت عربستان سعودی که به‌واسطه برخی ملاحظات حقوقی ـ تجاری و مشخصاً اعتراضات گروه‌های حقوق بشری، با تأخیری یک‌ساله مواجه شده بود، برهمین‌اساس قابل‌فهم است. در حقیقت، هرچند دولت عربستان سعودی در درازمدت هدف کسب محبوبیت در میان افکارِعمومی انگلستان را در سر می‌پروراند، اما در کوتاه‌مدت به دنبال منحرف کردن توجه افکارِعمومی از رفتارهای حقوق بشری‌اش است و دراین‌رابطه، استفاده از قدرت نرم و جذابیت فوتبال را بهترین شیوه برای دستیابی به این هر دو هدف دیده است.

نهایی شدن این معامله در کمتر از 24 ساعت و به‌رغم اعتراض‌های شدید حقوق بشری و درخواست مستقیم نامزد جمال خاشقچی، نشان از این واقعیت دارد که ملاحظات حقوق بشری برای طرف انگلیسی نیز اهمیت چندانی نداشته است. دراین‌رابطه، اتحادیه فوتبال انگلیس تنها به ذکر این توضیح بسنده کرد که این معامله به معنای دخالت دولت عربستان در امر باشگاه‌داری نخواهد بود.

دولت عربستان سعودی مدت‌ها است که سیاست سرمایه‌گذاری در صنایع سرگرمی در اروپا را آغاز کرده، اما تفاوت در اینجا است که برخلاف آن سرمایه‌گذاری‌های سودآور، خرید باشگاه نیوکاسل، خرید یک مجموعه تماماً ضرر ده است. بنابراین می‌توان حدس زد که هدف اصلی عربستان از این معامله، تغییر روایت از عربستان سعودی در انگلیس، از دولتی ضدِحقوق بشر به مالک یک باشگاه بزرگ است. همچنین، عربستان سعودی با سرمایه‌گذاری در یکی از فقیرترین مناطق انگلستان، دولت بوریس جانسون را برای ازسرگیری روند فروش سلاح به این کشور تحت فشار قرار می‌دهد.

5965

۱۵:۳۰ ,۱۷ مهر ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی