بورس در نیمه دوم سال بهترین عملکرد را خواهد داشت

خروج حقیقی‌ها از بازار سرمایه صحت دارد؟

یک کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد: به نظر بنده با شفاف شدن عملکر شرکت‌ها، روند بورس برمی‌گردد و در شش ماه دوم سال بورس بهترین بازار مالی خواهد بود و بهترین عملکرد را خواهد داشت.

قرن نو ـ گروه اقتصادی _ نگار علی: شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۲۲ هزار و ۲۸۰ واحدی به پله یک میلیون و ۴۶۵ هزار واحدی بازگشت و شاخص هم‌وزن نیز با افت شش هزار و ۷۰۵ واحدی به عدد ۴۲۰ هزار و ۵۸۰ واحد رسید.

در معاملات روز گذشته تعداد ۷۰۲ هزار سهم اوراق بهادار به ارزش ۵۵ هزار و ۳۲۸ میلیارد ریال در بیش از شش هزار و ۴۳۱ نوبت معاملاتی دادوستد شد و نمادهای فولاد، تاپیکو، پارسان، فملی، شبندر، وغدیر و شپنا روز گذشته سرخ‌پوش بودند و نمادهای فسبزوار، شستا، کیمیاتک، کدما، شپنا، شبندر و خساپا ازجمله نمادهای پرتراکنش بودند.

گفتنی است که در روز گذشته شاخص فرابورس نیز در معاملات با اُفت بیش از ۳۵۱ واحدی در پله بیست هزار و ۹۸۰ واحدی قرار گرفت و در بازار فرابورس نیز تعداد ۴۸۴ هزار سهم به ارزش ۱۰۷ هزار و ۷۲۲ میلیارد ریال در بیش از ۳.۰۴۵ هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد.

مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار قرن نو در خصوص دلایل ریزش شاخص کل بورس در روز گذشته گفت:‌ با توجه به اینکه رئیس کل بانک مرکزی مشخص شده تغییراتی در شاخص کل بورس طبیعی است و دراین‌میان مهم‌تر از شاخص کل بورس حجم معاملات است که در بورس و فرابورس حجم معاملات در روز گذشته خوب بوده است.

وی در ادامه افزود: روز گذشته بیش از شانزده هزار میلیارد در بورس و فرابورس معامله صورت گرفته است و این نشان‌دهنده این است که حال بازار درحال‌حاضر خوب است.

در روزهای اخیر اخباری مبنی‌بر خروج تدریجی حقیقی‌ها و نقدینگی از بازار سرمایه منتشر شده است. این کارشناس بازار سرمایه در واکنش به انتشار مطالبی از این دست گفت: به نظر بنده، این اتفاق نیفتاده است و حقیقی‌ها کماکان در حال سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه هستند.

صفاری در ادامه پیش‌بینی کرد: به نظر بنده با شفاف شدن عملکر شرکت‌ها، روند بورس برمی‌گردد و در شش ماه دوم سال بورس بهترین بازار مالی خواهد بود و بهترین عملکرد را خواهد داشت و به‌احتمال‌زیاد تا دو میلیون و پانصد هزار واحد شاخص کل آن رشد خواهد کرد.

علاوه‌بر مشخص شدن رئیس کل بانک مرکزی و اظهارات وی در خصوص فروش اموال مازاد شبکه بانکی، گزارش وزیر کشور مبنی‌بر اینکه تا خرداد امسال ۱۷۹۳ واحد تولیدی تحت تملک شانزده بانک قرار گرفته که ۷۵۰ واحد آن فعال است و ابراهیم رئیسی به وزرای اقتصاد و صمت و رئیس بانک مرکزی دستور داده که تمام تولیدی‎های تحت تملک شبکه بانکی به صورت فوری به چرخه تولید برگردد می‌تواند شاخص کل بورس را در هفته‌های جاری تحت‌ِتأثیر قرار دهد.

گفتنی است که هفته گذشته شاخص کل بورس یک درصد رشد داشت و در آخرین روز معاملاتی در محدوده یک میلیون و ۴۸۸ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن هم طی هفته پیش حدوداً نیم درصد رشد را ثبت کرد و در کانال ۴۲۷ هزار واحد قرار  گرفت.

5965

۰۹:۲۰ ,۱۸ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شاخص کل بورس با اُفت ۳۸ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۴۵ هزار واحدی قرار گرفت.

بین سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ در بین چهار بازار بورس، مسکن، سکه و ارز، بالاترین بازدهی سالیانه به میزان ۵۱ درصد به بازار سرمایه تعلق داشته است.

مردم می‌پرسند آیا حوادث آمریکا بر بازار بورس ایران تاثیر منفی می‌گذارد؟ کارشناسان می گویند به نظر نمی رسد اینطور باشد.

شاخص کل بورس تهران با افت ۷۴۸۷ واحدی در پایان معاملات امروز، چهارشنبه (۲۹ بهمن ۱۳۹۹)، به یک میلیون و ۲۳۸ هزار و ۳۹۵ واحد رسید.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی