درحالی‌که طبق اعلام وزیر جهاد کشاورزی و مقامات دولت سیزدهم انتظار می‌رفت از روز شنبه کاهش ده درصدی قیمت سه محصول لبنی در بازار اجرایی شود، هنوز واحدهای صنفی سطح شهر از رسیدن محصولات با قیمت جدید اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: مانور کاهش قیمت محصولات لبنی را دومین مانور دولت سیزدهم، از آغاز فعالیت تاکنون می‌توان تلقی کرد. پیشتر نائب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی از کاهش قیمت سیمان خبر داده و سپس وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از کاهش قیمت سیمان به قبل از قطع برق خبر داد. این درحالی است که هرچند از رسیدن قیمت سیمان به 25 هزار تومان بارها و بارها سخن گفته شده اما قیمت سیمان در بازار بالاتر از این میزان است و بسیاری از سایت‌های فروش سیمان در فضای مجازی، سیمان با قیمت 25 هزار تومان را ناموجود اعلام کردند. به‌تدریج با پایان فصل پرمصرف سیمان، وضعیت بازار سیمان به حالت عادی بازگشت و رفع کمبود برق نیز در راه افتادن خطوط تولید مؤثر واقع شد.

حالا اما در شرایطی مانوری سنگین بر مسئله کاهش قیمت سه محصول پرمصرف لبنی تدارک دیده شده است که بسیاری معتقدند در شرایط کنونی و با توجه به افزایش شدید هزینه‌های تولید و کمبود نهاده‌های دامی و... این کاهش قیمت چندان ماندگار نخواهد بود.

 از درخواست برای افزایش هفتاد درصدی قیمت تا کاهش بیست درصدی قیمت‌ها 

اوایل تیر ماه وقتی قیمت شیر خام به شش هزار و چهارصد تومان افزایش یافت، سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با تأکید بر اینکه شیر خام ۶۵ درصد هزینه تولید محصولات لبنی را شامل می‌شود، گفت: در مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار، قیمت خرید هر کیلوگرم شیر خام از دامدار شش هزار و چهارصد تومان تعیین شده که با در نظر گرفتن هزینه حمل قیمت تحویل درب کارخانه لبنی به شش هزار و ششصد تومان خواهد رسید، با این شرایط قیمت محصولات لبنی نیز حدود هفتاد درصد افزایش را تجربه خواهد کرد.

هرچند در آخرین روزهای استقرار دولت دوازدهم اجرای این مهم با اما و اگر روبه‌رو شد اما در نهایت رشد هفتگی قیمت محصولات لبنی، سبد غذایی خانوار را تحت فشار قرار داد. ازسوی‌دیگر، دامداران نیز در اعتراض به عدم اجرای مصوبه دولت در خصوص افزایش قیمت شیر، برخی دام‌های شیری را روانه کشتارگاه کردند و این اقدام نیز خطری بزرگ را متوجه تأمین غذایی کشور در حوزه لبنیات نمود.

بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی در شرایطی که قیمت خرید شیر خام در محدوده شش هزار و چهارصد تا شش هزار و ششصد تومان قرار دارد، گفته است: صنایع لبنی از سود مشروع و قانونی خودشان پنج درصد به مصرف‌کننده تخفیف داده‌اند. همچنین شبکه توزیع و فروشگاهی نیز با کاهش پنج درصدی سودشان موافقت کردند که در نهایت به ده درصد کاهش قیمت رسیدیم.

وی تصریح کرد: شرط تداوم کاهش قیمت این است که قیمت شیر خام و سایر مؤلفه‌های تولید مانند قیمت پتروشیمی (بسته‌بندی)، هزینه‌های سربار، حقوق و دستمزد افزایش نیابد؛ یعنی اگر قرار باشد قیمت شیر خام مجدداً افزایش یابد و از قیمت مصوب شش هزار و چهارصد تومان که درحال‌حاضر هم به کارخانه‌ها با قیمت شش هزار و ششصد تومان می‌رسد، بیشتر شود یا سایر مؤلفه‌های تولید تغییر قیمتی داشته باشند طبیعتاً اعمال تخفیف برای کارخانه‌ها و شبکه توزیع مقدور نخواهد بود.

اجرای طرح کاهش قیمت به تعویق افتاد

 براساس این گزارش درحالی‌که قرار بود کاهش قیمت از روز شنبه 17 مهر آغاز شود، سرپرست معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: براساس این توافق هر کیسه شیر نایلونی با قیمت هفت هزار و چهارصد تومانی، ماست ۲.۵ کیلویی سی هزار و ششصد تومان و پنیر معمولی بیست هزار تومان خواهد شد.

دماوندی‌نژاد تصریح کرد: فراگیری این مهم طی سه تا چهار روز آینده اعمال خواهد شد.

فعالان صنایع لبنی نیز اجرای این طرح را مستلزم گذشت ده روز می‌دانند. آنچه مهم است اینکه فعالان صنعت لبنی و کارشناسان معتقدند قیمت‌گذاری دستوری تجربه شکست‌خورده‌ای است که در سال‌های اخیر بارها تکرار شده و حالا این اقدام نیز می‌تواند گرانی بیش‌ازپیش سایر محصولات لبنی جز این سه محصول را در بر داشته باشد.

5965
 
 

۰۹:۴۸ ,۱۹ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


با موافقت وزارت جهادکشاورزی، مقرر شده تا افزایش نرخ مصوب هر کیلوگرم شیر خام به 6هزار و 400تومان در نشست هفته آینده ستاد تنظیم بازار بررسی و تصویب ...

جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی صبح امروز جمعه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

سرانجام بعد از کش‌وقوس‌ها و تایید و تکذیب‌های 50 روزه، قیمت 6400 تومانی شیر خام توسط وزارت جهاد به استان ابلاغ شد ولی خبری از قیمت مصوب محصولات ...

وزیر جهاد کشاورزی از کاهش ۱۰ درصدی قیمت سه محصول اصلی شیر، پنیر و ماست از شنبه آینده خبر داد.

بیشترین افزایش هزینه برای خانوارهای ایرانی نسبت به پارسال در استان ایلام با بیش از ۵۵ درصد گزارش شده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی