یکی از مقام‌های ارشد امنیتی سابق دولت کره شمالی که از این کشور فرار کرده است، در مصاحبه با بی‌بی‌سی ادعاهای بزرگی درباره این کشور کرده است.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: کیم کوک سانگ بیش از سی سال برای دولت کره شمالی در بالاترین رده‌های سازمان‌های جاسوسی کار می‌کرد تا آن‌که از این کشور گریخت. اکنون او در مصاحبه با تلویزیون بی‌بی‌سی به افشاگری درباره دولت سابق خود پرداخته است. او ادعا می‌کند که سازمان‌های جاسوسی کره شمالی مرتکب ترور مخالفین و قاچاق مواد مخدر شده‌اند. قرن نو قادر نیست که ادعاهای او را تأیید یا رد کند و صرفاً به گزارش ‌آن‌ها می‌پردازد.

کیم مدعی است که تا پیش از فرار از کره شمالی در سال 2014 به شکلی مطلق به آرمان کمونیسم سرسپردگی داشته است و کاملاً به رهبر این کشور وفادار بوده است. او همچنین مقام امنیتی بالایی داشته، از طریق ازدواج با خانواده رهبر کره شمالی خویشاوند بوده، و زندگی بسیار مرفهی داشته است. اما در کره شمالی نه مقام بالای دولتی و نه وفاداری تضمین‌کننده بقا نیستند. او پس از اعدام حامی اصلی خود در رژیم، شوهرعمه رهبر کره شمالی جانگ سونگ تائگ، متوجه شد که در آستانه حذف فیزیکی قرار دارد و از موقعیت ویژه خود استفاده کرد و به کره جنوبی گریخت و اکنون به سازمان‌های جاسوسی کره جنوبی خدمت می‌کند.

کیم کره شمالی را کشوری ترسیم می‌کند که بیش از هرچیز نیازی مبرم و شدید به دلار و پول دارد و برای کسب درآمد دست به هر کاری می‌زند، ازجمله فروش مخفیانه سلاح به کشورهای خاورمیانه، قاچاق مواد مخدر در سراسر جهان، و تولید غیرقانونی داروهای غیرامن و فروش آن‌ها در کشورهای فقیر. این سازمان‌ها همچنین از طریق ترور و عملیات نظامی درسراسر جهان دست به جنایت می‌زنند.

همزمان کیم تأکید می‌کند که سازمان‌های جاسوسی کره شمالی از چیزی که تصور می‌شود قوی‌تر هستند و درسراسر جهان شبکه نفوذ خود را گسترده‌اند. کیم مشخصاً ادعا می‌کند که در تمام سطوح مقام‌های سیاسی و امنیتی دولت کره جنوبی جاسوس‌هایی که به همسایه شمالی این کشور خدمت می‌کنند حضور دارند و کره شمالی احاطه اطلاعاتی وسیعی به همسایه جنوبی خود دارد.

کیم مدعی است که در سال 2009، پس از آن‌که کیم ایل جونگ، رهبر سابق کره شمالی سکته مغزی کرد، سازمان جاسوسی جدیدی به نام «دفتر کل شناسایی» در دولت کره شمالی تشکیل شد که هدف آن آماده ساختن شرایط برای انتقال قدرت به کیم جونگ اون، رهبر فعلی کره شمالی بود. کیم یونگ چول، یکی از نزدیک‌ترین چهره‌ها به رهبر کره شمالی، ریاست این سازمان را برعهده داشت.

این سازمان در اولین عملیات خود اقدام به ترور یک ژنرال کره شمالی به نام هوانگ جانگ یوپ کرد که به کره جنوبی پناهنده شده بود (هوانگ از این اقدام جان سالم به در برد). هدف این عملیات راضی کردن کیم جونگ ایل و نشان دادن توانایی رهبری پسرش به او بود، در واقع در حکم یک «هدیه» به پدرش تا نظر مساعد او را جلب کند. پس از این واقعه هم این سازمان به‌طور سیستماتیک و گسترده دست به ترور افراد می‌زد، چه مخالفین کره شمالی در خارج و چه رقبای احتمالی کیم جونگ اون در داخل.

کیم همچنین ادعا می‌کند که کره شمالی در خاک خود آزمایشگاه‌هایی دارد که مواد مخدر صنعتی ازجمله شیشه تولید می‌کنند و سپس این ماده خطرناک را از طریق سازمان‌های جاسوسی خود به کشورهای فقیر و همسایه قاچاق می‌کنند. این کشور همچنین به بازیگران دولتی و غیردولتی مخالف آمریکا سلاح می‌فروشد.

اما کیم تأکید می‌کند که درآمد حاصل از این اقدامات برای حل مشکلات معیشتی مردم هزینه نمی‌شود و تنها به جیب رهبران کره شمالی می‌رود و زندگی مرفه‌تر و لوکس‌تری را برایشان فراهم می‌سازد، مثلاً برای خرید خودروهای لوکس برای اقوام رهبر کره شمالی هزینه می‌شود.

منبع: بی‌بی‌سی انگلیسی. متن تلخیص و مقداری تغییر داده شده است.

عکس: کیم کوک سانگ

۰۷:۳۰ ,۲۰ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای «جلوگیری از ترویج و نفوذ فرهنگ غربی و سبک زندگی سرمایه‌داری» پوشیدن شلوار «جین» پاره یا «زاپ‌دار» و برخی ...

رهبری کره شمالی وعده داد علیه عناصر ضد سوسیالیسم در کشور چالشی سازش‌ناپذیر به راه می‌اندازد.

رهبر کره شمالی قصد دارد تغییرات عمده‌ای در ساختار قدرت در کشورش ایجاد کند.

این نخستین باری نیست که کره شمالی همزمان با آزمایش موشکی برای ادامه مذاکره اعلام آمادگی می‌کند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی