مدیرکل دارو و مواد درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوانزا، گفت: تاکنون یک میلیون و نهصد هزار عدد واکسن آنفلوانزا وارد شده که شامل واکسن سه‌ظرفیتی و چهارظرفیتی بوده که توزیع شده است.

 مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وضعیت توزیع واکسن آنفلوانزا و قیمت آن را اعلام کرد.

دکتر سیدحیدر محمدی درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوانزا، گفت: تاکنون یک میلیون و نهصد هزار عدد واکسن آنفلوانزا وارد شده که شامل واکسن سه‌ظرفیتی و چهارظرفیتی بوده که توزیع شده است.

وی افزود: خوشبختانه اولین محموله واکسن آنفلوانزای تولید داخل هم تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته آینده به معاونت بهداشت وزارت بهداشت، تحویل داده می‌شود. دو تولیدکننده داخلی در زمینه واکسن آنفلوانزا داریم که قولی که به ما داده‌اند، تا سقف یک میلیون و هشتصد هزار عدد واکسن است، اما احتمالاً از تعداد کمتر شروع شده و به‌تدریج تحویل می‌شود.

محمدی گفت: البته فعلاً در اولین فاز هشتصد هزار عدد واکسن آنفلوانزا به معاونت بهداشتی تحویل داده‌ایم. برای داروخانه‌ها هم در یک پارت هشتصد هزار عدد واکسن آنفلوانزای چهارظرفیتی و در یک پارت هم سیصد هزار عدد واکسن سه‌ظرفیتی توزیع کرده‌ایم.

وی درباره قیمت واکسن آنفلوانزا نیز گفت: برای بازار مصرف داروخانه‌ای قیمت حدود دویست هزار تومان است. برای گروه‌های پرخطر هم واکسن آنفلوانزا به صورت رایگان از سوی معاونت بهداشتی تزریق می‌شود.

محمدی درباره افزایش قیمت پنج‌برابری واکسن‌ آنفلوانزا گفت: این واکسن‌ها با ارز نیمایی وارد شده است. البته دو میلیون نفر به عنوان گروه هدف واکسیناسیون علیه آنفلوانزا مدّنظر هستند که به صورت رایگان واکسن از سوی معاونت بهداشتی برایشان تزریق می‌شود.

وی گفت: توصیه ما این است که گروه‌های پرخطر تزریق واکسن آنفلوانزا را انجام دهند که برای آنها به صورت رایگان از سوی معاونت بهداشتی تزریق می‌شود. درعین‌حال برای سایر گروه‌ها هم اگر متخصصین عفونی توصیه و تجویز کنند، می‌توانند واکسن را تزریق کنند. البته با توجه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شدت مصرف واکسن آنفلوانزا کاهش یافته و شیوع آنفلوانزا هم کم شده است.

محمدی با بیان اینکه دیگر برنامه‌ای برای واردات واکسن آنفلوانزا نداریم، گفت: با توجه با اینکه دو تولیدکننده داخلی داریم، این تولیدکنندگان دو میلیون دُز واکسن آنفلوانزای چهارظرفیتی به ما تحویل می‌دهند و فکر نمی‌کنیم دیگر نیازی داشته باشیم. البته هنوز به واکسن انفلوانزای تولید داخلی قیمت ندادیم. به محض اینکه واکسن را به ما تحویل دهند، قیمت را اعلام می‌کنیم.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۹:۱۰ ,۲۰ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران، از راه‌اندازی نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی در تهران خبر داد.

بنابراعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته ۲۹۷ بیمار کووید ۱۹ در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند و با این احتساب ...

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه وضعیت رنگبندی کرونایی شهر تهران نارنجی است، گفت: ما با هرگونه ازدحام و گردهمایی ...

فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن موسسه واکسن سازی رازی کووپارس امروز آغاز شد.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی برکت خبر داد و گفت: خبر خوشی درباره واکسن ایرانى در راه ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی