اعضای گروه ۲۰ امروز در نشستی مجازی با هدف بررسی مسئله افغانستان به میزبانی ایتالیا حضور خواهند یافت.

یکی از موضوعات اصلی مورد بحث در این نشست که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود، مسئله بحران انسانی احتمالی در افغانستان خواهد بود.

ازجمله دیگر موارد احتمالی مورد بحث در این نشست کمک‌های موردنیاز افغانستان، نگرانی‌های امنیتی و تضمین مسیرهای امن برای خروج هزاران شهروند افغان متحد کشورهای غربی می‌باشد.

یک مقام آگاه نسبت به دستورکار این اجلاس مجازی گروه ۲۰ عنوان کرد: ارائه حمایت‌های بشردوستانه برای بیشتر گروه‌های آسیب‌پذیر به ویژه زنان و کودکان همزمان با نزدیک شدن به زمستان، امری فوری محسوب می‌شود.

قرار است آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در این نشست مجازی حضور یابد و بر نقش محوری داده‌شده به این سازمان در مقابله با چالش‌ها در افغانستان تأکید خواهد داشت.

ایتالیا که ریاست دوره‌ای گروه ۲۰ را برعهده دارد به طور جدی تلاش داشته تا نشستی را برای تبادل‌نظر میان اعضای این گروه در مورد مسئله مربوط به افغانستان همزمان با دیدگاه‌های متفاوت مقامات دراین‌رابطه برگزار کند.

یک منبع دیپلماتیک نیز دراین‌رابطه گفت: مشکل اصلی این است که کشورهای غربی صرفاً به دنبال تمرکز بر نحوه اداره افغانستان توسط طالبان و چگونگی رفتار این گروه با زنان هستند و در سوی دیگر کشورهایی همچون چین و روسیه سیاست خارجی «عدم مداخله» را در پیش می‌گیرند.

چین به طور علنی درخواست کرده تا تحریم‌های اقتصادی افغانستان برداشته شوند و میلیاردها دلار دارایی افغانستان آزاد گردد و به کابل داده شود. هنوز مشخص نیست که آیا مسئله لغو یک‌سری تحریم‌ها علیه افغانستان در نشست امروز گروه ۲۰ مورد بررسی قرار خواهد گرفت یا خیر.

درحالی‌که انتظار می‌رود رئیس‌جمهوری آمریکا، نخست‌وزیر هند و رهبران اروپایی گروه ۲۰ به این نشست مجازی بپیوندند، رسانه‌های چین گزارش دادند که رئیس‌جمهوری چین در این نشست حضور نخواهد داشت. حضور رئیس‌جمهوری روسیه در این نشست هنوز قطعی نشده است.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۳:۰۰ ,۲۰ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بخش های زیادی از افغانستان توسط گروه‌های خواهان تشکیل دولت اسلامی (طالبان، داعش و القاعده) تصرف شده است.

خراسان رضوی فرمانده قرارگاه منطقه شمال شرق ارتش در بازدید از مرزهای شرقی کشور و مرز دوغارون در شهرستان تایباد گفت: ️نیروهای زمینی ارتش در ...

دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد از طالبان می‌خواهم فوری حملات را در افغانستان متوقف کند.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در گزارش خود آورده است که بالاترین حد تخمین زده شده برای تولید تریاک در سال 2017 نزدیک به 9 هزار ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی