رئیس صندوق بین‌المللی پول از مقام خود اخراج نشد اگرچه متهم بود که برای ارضای پکن آمار را دستکاری کرده است.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: هیئت‌مدیره صندوق بین‌المللی پول در آخرین جلسه خود رأی به ابقای کریستالینا جورجیوا، رئیس این نهاد بین‌المللی داد. این اقتصاددان بلغاری در ماه گذشته با فشارهای زیادی روبه‌رو شده بود چون گزارشی او را متهم کرده بود که برای ارضای دولت چین در آمار بانک جهانی تحریف ایجاد کرده تا جایگاه اقتصاد چین را از واقعیت بهتر جلوه دهد.

جورجیوا به شکل مشخص متهم بود که با تماس با کارمندان بانک جهانی به آنان فشار آورده است که عملکرد چین را در گزارش عملکرد تجاری دولت‌ها در سال 2018 از واقعیت بهتر نشان دهند و مقام این کشور را در رتبه‌بندی ارتقا دهند. در سال 2017 رتبه چین در این گزارش 78 بود و قرار بود که در سال 2018 به 85 سقوط کند که برای این کشور بسیار پایین محسوب می‌شد.

گزارش ادعا می‌کند که جورجیوا نگران بود که در صورت ادامه رتبه‌بندی ضعیف، چین تصمیم بگیرد پرداخت سهم خود از بودجه صندوق بین‌المللی پول را قطع کند؛ به‌همین‌دلیل جورجیوا پس از دیدار با نمایندگان چین با کارمندان و متخصصین تجاری و آماری بانک جهانی دیداری در حین صرف ناهار برگزار کرد و در این دیدار به آنان فشار آورد که رتبه چین را بهبود دهند. این گزارش ذکر می‌کند که این کارمندان نگران بودند که در صورت مخالفت با جورجیوا از شغل خود اخراج شوند.

این گزارش که توسط یک سازمان حقوقی آمریکایی منتشر شده که به بانک جهانی خدمات حقوقی ارائه می‌دهد؛ ازجمله نظارت بر قانونی بودن رفتار بانک جهانی. این شرکت در این گزارش رئیس سابق خود را نیز به همدستی با جورجیوا متهم کرده بود و او برخلاف جورجیوا وادار به استعفا شد.

جورجیوا در واکنش به این گزارش محتوای آن را کاملاً و قویاً تکذیب کرد. هیئت‌مدیره صندوق بین‌المللی پول تکذیبیه او را کاملاً باور کرده و اعلام کرد که نسبت به جورجیوا اعتماد کامل دارد و مطمئن است که او وظایف خود را به‌شکلی صحیح انجام می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت که جورجیوا از این بحران سیاسی جان سالم به‌در برده است.

اما تصمیم هیئت‌مدیریه صندوق بین‌المللی پول احتمالاً تأثیری در باور کشورهای غربی و مخالف چین نمی‌گذارد و این کشورها احتمالاً نسبت به این نهاد و رئیس آن از این پس با بدبینی روبه‌رو خواهند شد. پس از سازمان جهانی بهداشت، صندوق بین‌المللی پول دومین نهاد بین‌المللی است که با این اتهام جدی روبه‌رو شده که برای جلب رضایت چین دست به اقداماتی زده که مشروعیت بین‌المللی آن را (حداقل در نگاه دولت‌های غربی) با تهدید روبه‌رو می‌کند. بنابراین شاید این یک جنبه مهم از ظهور چین به عنوان یک قدرت جهانی باشد؛ چالشی که این دولت برای نهادهای بین‌المللی در بر خواهد داشت.

5965

منبع: پولیتیکو. متن تلخیص شده و تغییر یافته است.

عکس: کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول

۰۷:۳۰ ,۲۱ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هزاران نفر علیه تاسیس شعبه یک دانشگاه چینی در برابر پارلمان مجارستان تظاهرات کردند.

در نتیجه سختگیری‌های دولت چین بر روی فعالیت های مرتبط با رمزارزها، اکنون بسیاری از فعالان چینی در حال مهاجرت به مقاصد جدیدی از جمله قزاقستان ...

این دختر 14 ساله اهل استان شاندونگ است فقط 5 سانتی‌متر از «یائو مینگ» اسطوره بسکتبال چین کوتاه‌تر است.

واکسن کرونا به یکی از باارزش‌ترین کالاهای امروز دنیا تبدیل شده است که ارزش بازار آن 190 میلیارد دلار تخمین زده شده است و دو شرکت چینی یک‌چهارم ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی