مبلغ یارانه که در دولت محمود احمدی‌نژاد تصویب شد حال بسیار ناچیز شده و اما یارانه‌بگیران در حالی کماکان چشم انتظار اعمال نرخ تورم بر روی مبلغ یارانه هستند که پرونده حذف يارانه‌ها روي ميز دولت قرار گرفته است.

قرن نو ـ گروه اقتصادی _ نگار علی: در سال 89 که پرداخت یارانه‌ها آغاز شد تمام اقشار جامعه را شامل می‌شده است اما به مرور زمان یارانه قشر ثروتمندان حذف شد؛ بررسی‌ها حاکی از آن است که در سال 89 قیمت هر شانه تخم‌مرغ هفت تا هشت هزار تومان بوده و به‌عبارتی هر عدد تخم‌مرغ تنها 250 تومان قیمت داشته و حال هر شانه تخم‌مرغ نزدیک به هفتاد هزار تومان قیمت خورده است و به قیمت دانه‌ای دو هزار و 290 تومان در سوپرمارکت‌ها خرید و فروش می‌شود.

در میان سایر کالاهای اساسی نیز هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در سال 89 در مرز چهار هزار تومانی قرار گرفته بوده و حال اما هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در بازار در میانگین قیمتی 45 تا 65 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و با یارانه 45 هزار و پانصد تومانی امکان خرید یک کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک وجود دارد.

درحال‌حاضر هر کیلوگرم برنج هندی در بازار در بازه قیمتی سی تا 35 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و هر کیلوگرم برنج پاکستانی نیز در بازار بین سی تا 33 هزار تومان قیمت دارد؛ این در حالی است که در سال 89 هر کیلوگرم برنج هندی در بازار 1550 تا 1650 تومان قیمت داشته است.

در میان سایر کالاهای اساسی در حالی هر کیلوگرم روغن نباتی امروز 143 هزار و هفتصد تومان قیمت خورده که در سال 89 هر حلب پنج کیلویی روغن نباتی جامد چهارده هزار و هفتصد تومان قیمت داشته و همچنین روغن‌های نیمه‌جامد نیز درحال‌حاضر در بازه قیمتی نود تا 95 هزار تومانی خرید و فروش می‌شود.

در میان محصولات پروتئینی نیز هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با استخوان از کیلویی 21 هزار و سیصد تومان در سال 89 امروز به میانگین قیمتی 140 تا 160 هزار تومان رسیده است و با 45 هزار و پانصد تومان یارانه نیز تنها می‌توان چند صد گرم گوشت گوسفندی تهیه کرد و گوشت مرغ نیز امروز در حالی کیلویی 33 تا 35 هزار تومان قیمت خورده که این کالای اساسی در سال 89 کیلویی پنج هزار و هشتصد تومان قیمت داشته است.

مبلغ 45 هزار و پانصد تومان یارانه در حالی بی‌ارزش شده است که مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت رئیسی، در جلسه اخیر ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، با اشاره به موضوع یارانه‌های نقدی گفته است با توجه به توزیع یارانه‌ها در بخش‌های مختلف، آثار مثبت و اثربخشی مطلوب و قابل‌قبولی در بهبود سفره مردم، شاخص‌های کلان اقتصادی و بخش تولید دیده نمی‌شود و بهبود اثرگذاری هدفمندسازی یارانه‌ها نیاز به مطالعه علمی و کارشناسی دارد.

البته پیش از این نیز امید حاجتی در مورد احتمال حذف یارانه‌ها گفته بود برای بهینه‌ترین تصمیم به حال مردم و جامعه، تاکنون نشست‌های متنوعی با دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شده که پس از جمع‌بندی کلیه نظرات کارشناسان این حوزه‌ها، بهترین تصمیم برای ارائه و تصویب در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به ستاد بودجه کشور در قالب بسته پیشنهادی هدفمندی ارائه خواهد شد. حاجتی عنوان کرده بود که برنامه حمایتی پیشنهادی علاوه بر فقرزدایی باید به‌گونه‌ای طراحی شود که فاصله طبقاتی در جامعه به حداقل برسد و وضعیت ضریب جینی در جامعه بهبود پیدا کند و باید به کلیه سطوح افراد در جامعه و رفع فقر آنها توجه شود.

5965

۰۸:۴۰ ,۲۱ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام‌کرد: یارانه نقدی آذرماه ساعت ۲۴ روز پنجشنبه (۲۰ آذرماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که یکصد و نوزدهمین مرحله یارانه نقدی ساعت ۲۴:۰۰ روز شنبه مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ به حساب سرپرستان خانوار واریز ...

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها یارانه نقدی دی‌ماه ساعت ۲۴ امروز (شنبه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

رییس جمهوری منتخب آمریکا که چند روز بیشتر با ورود به کاخ سفید فاصله ندارد پنجشنبه شب در یک سخنرانی خطاب به مردم و قانونگذاران آمریکایی گفت ...

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از اجرای نادرست قانون اعطای یارانه معیشتی، گفت: مجلس در بودجه سال آینده به‌دنبال یکپارچه‌سازی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی