بررسی موسسه فاینانس بین‌المللی (IIF) نشان می دهد صعود قیمت نفت در سال جاری به تولیدکنندگان نفت خاورمیانه کمک می کند ۱۶۵ میلیارد دلار مازاد حساب جاری در سال ۲۰۲۱ داشته باشند در حالی که سال گذشته با شش میلیارد دلار کسری روبرو شده بودند.

 

به گزارش ایسنا، موسسه فاینانس بین‌المللی بر مبنای قیمت ۶۶ دلار هر بشکه نفت برنت در سال میلادی آینده، همچنین برآورد کرده که کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا ۱۳۸ میلیارد دلار مازاد حساب جاری در سال ۲۰۲۲ خواهند داشت. برآورد مازاد حساب جاری امسال بر مبنای دورنمای قیمت ۷۱ دلار هر بشکه نفت برنت بوده است.

طبق گزارش موسسه فاینانس بین‌المللی، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا طوفان اقتصادی ناشی از بحران سلامتی را متحمل شده است. انتظار می رود قیمتهای بالاتر انرژی وضعیت مالی و حساب جاری کشورهای صادرکننده نفت را بهبود ببخشد. از سوی دیگر واردکنندگان نفت همچنان با کسریهای بالا، بدهی دولتی و نرخ بیکاری روبرو هستند. اگرچه احیای اقتصادی سرعت می گیرد اما شکافی در چشم اندازهای اقتصاد کلان در منطقه نمایان شده است. واگرایی در عملکرد اقتصادی بین کشورهای صادرکننده نفت و واردکنده نفت فاصله بیشتری پیدا می کند.

داراییهای خارجی عمومی صادرکنندگان نفت در منطقه خلیج فارس شامل ذخایر ارزی خارجی و ذخایر صندوقهای سرمایه دولتی تا پایان سال ۲۰۲۲ از سه تریلیون دلار فراتر می رود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بهبود تقاضا برای نفت و قیمتهای نفت امسال رونق خوبی برای تولیدکنندگان نفت خاورمیانه پس از سال ۲۰۲۰ دشواری که در بحبوحه فروپاشی قیمتهای نفت و تقاضا داشتند، به همراه آورده است. به عنوان مثال درآمد نفتی عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، به مدد بهبود قوی قیمت نفت از ابتدای امسال، به بالاترین نرخ در سه سال اخیر صعود کرده است. طبق آمار اخیری که در بلومبرگ منتشر شد، درآمد این کشور از نفت در ژوئیه به ۱۹ میلیارد دلار رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۰:۰۷ ,۲۱ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


قیمت نفت خام در معاملات چهارشنبه شب به دنبال اخباری که حاکی از افت ذخایر انبارهای سوخت آمریکا بود جهش کرد.

به گزارش قرن نو به نقل از رویترز، قیمت شاخص نفت خام برنت صبح امروز، سه‌شنبه، نهم دی‌ماه با ۲۳ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۹ سنت رسید. قیمت نهایی ...

قیمت نفت روز جمعه در پی گزارش اشتغال ماهانه قوی تر از حد انتظار در آمریکا و تصمیم اوپک و متحدانش برای عدم افزایش تولید، بیش از سه درصد صعود کرد ...

قیمت نفت خام در معاملات دیشب بیش از ۲ درصد جهش کرد اما با توجه به سقوط سنگین روز گذشته بدترین هفته از ماه اکتبر را به ثبت رساند.

جلسه اخیر اوپک‌پلاس با توافق‌نامه‌ای به پایان رسید که تولید ماهانه این کارتل را به تدریج افزایش می‌دهد تا این که در اواخر سال 2022 تمام 9.7 میلیون ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی