اوج گرفتن گمانه ها درباره آینده سیاسی علی لاریجانی بعد از علنی شدن یک استعفا؛

«معمایِ پیچیده» آینده سیاسی لاریجانی /دوران نقاهت یا فاصله گیری از قدرت؟

آینده سیاسی علی لاریجانی معماگونه شده است و حال استعفای او از مسئولیت قرارداد 25ساله ایران و چین این احتمال را مطرح می کند که شاید رئیس مجلس سابق در حال فاصله گرفتن از دنیای سیاست است.

قرن نو - کتایون مافی: علی لاریجانی امروز با یک خبر استعفا شوک جدید را به فضای سیاسی وارد کرد. او پی‌گیری قرارداد 25 ساله ایران و چین را به دولت رئیسی واگذار کرد تا معمای سرنوشت سیاسی خود را پیچیده‌تر کند.

نگاهی به گذشته علی لاریجانی نشان می‌دهد او و برادرانش همواره در جابجایی‌ها در عرصه قدرت درصدر بوده‌اند و حالا گمانه زنی‌ها این سؤال را مطرح می‌کند که قرار است اخبار تازه‌ای در پس این استعفا مطرح شود؟

بهانه استعفاء

علی لاریجانی رئیس پیشین مجلس و مجری توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین با روی کار آمدن دولت سیزدهم از سمت خود در راهبری این توافقنامه استعفا داد تا پیگیری‌های فرایند‌های مربوط به این سند راهبردی ۲۵ ساله به دست تیم دولت و معاون اول رئیس جمهور سپرده شود.

سنگ بنای این قرارداد راهبردی ۲۵ ساله میان ایران و چین با سفر سال۹۴ " شی جینگ پی " به ایران گذاشته شد که در ضمن این سفر ۱۷ سند همکاری میان ۲ کشور امضا و مقرر شد طرفین پیگیر انعقاد قراردادی استراتژیک و طولانی مدت باشند.

پیشتر رهبر معظم انقلاب اسلامی علی لاریجانی را به عنوان مجری این توافقنامه منصوب کرده بودند، با این حال برخی می‌گویند این قرارداد زمینه اختلافات اولیه را میان دولت روحانی و لاریجانی رقم زد و این اختلافات در مورد نقش علی لاریجانی در انعقاد این قرار داد بود.

" کمال خرازی " رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در این مورد گفته بود؛ " دولت چین تأکید داشت که نماینده‌ای از نظام در این کار دخالت داشته باشد و به همین دلیل علی لاریجانی به عنوان مشاور رهبر معظم انقلاب چنین نقشی را ایفا کرد تا تداوم این همکاری مورد تأکید قرار گیرد."

با این حال دولت روحانی از این موضوع چندان خشنود نبود و آن را به حساب دور زدن خود می‌گذاشت. 

اما با واگذاری این پرونده از سوی لاریجانی گفته می‌شود که قرار است مخبر جایگزین لاریجانی در این سمت شود. برخی هم می‌گویند شاید مهدی صفری معاون اقتصادی وزارت خارجه این مسئولیت را بر عهده گیرد.

چرائی استعفاء

برخی از سیاسیون و تحلیلگران این استعفا را مرتبط به رد صلاحیت لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ می دانند.

این گروه بر این باورند که بر این اساس حضور او رفته رفته در سیاست کمرنگ می‌شود با این حال عده‌ای دیگر می‌گویند که کناره‌گیری از سیاست به دنبال خود دوره نقاهت نیاز دارد تا شخص بتواند با مرور گذشته برای آینده برنامه‌ریزی کند. اما در مورد اینکه لاریجانی چه در سر دارد، گمانه زنی‌های دیگری هم مطرح می‌شود.

برخی او را یکی از گزینه‌های دبیری شورای عالی امنیت ملی معرفی می‌دانند، با این حال بعید به نظر می‌رسد در دولت رئیسی او چنین مسئولیتی را عهده دار شود. مخصوصاً باید توجه داشت که او به عنوان یکی از رقبای رئیسی مطرح بود.

برخی دیگر نیز شکسته شدن روزه سکوت سیاسی او را دلیلی برای جبران دوران افول سیاسی‌اش می‌پندارند و تأکید می‌کنند که او می‌تواند به شکل یک کنشگر سیاسی فعال عمل و در زمینه نقد دولت گام بر دارد.

او چندی پیش درگفتگویی در باره رد صلاحیتش در انتخابات گفته بود که ممکن است حزب تشکیل دهد. وی در این باره تصریح کرده بود؛ "در حال حاضر باید نظرات مطرح شود تا نقد کنند، چون حزبی که فقط برای قدرت باشد دچار انشعاب و... می‌شود و نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد. حزب نیازمند پیوند ایدئولوژیک و فکری است که باید پایه‌های آن را بپذیرد وگرنه تخریب و مانند خیلی از احزاب ما تبدیل به دورهمی می‌شود."

"عزت الله یوسفیان ملا " از نماینده پیشین مجلس و از نزدیکان علی لاریجانی در اواخر شهریور ماه به طور قاطع اعلام کرد که تحت هیچ شرایطی لاریجانی حزبی را تأسیس نمی‌کند.

برخی تحلیلگران سیاسی نیز تأکید دارند تصویری که از لاریجانی در حافظه مردم وجود دارد، برای تشکیل یک حزب کافی نیست.

" غلامعلی جعفر‌زاده ایمن آبادی" فعال سیاسی و نماینده پیشین مجلس نیز درباره آینده سیاسی علی لاریجانی می گوید؛ "در حال حاضر فضا به گونه‌ای است که شرایط برای فعالیت شخصیت‌هایی چون علی لاریجانی فراهم نیست."

عده‌ای دیگر اما تأکید دارند که او به سیاست باز می‌گردد. از جمله " حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم" نماینده اسبق تهران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری در این باره گفته است؛ "احتمال می‌دهم که علی لاریجانی مجدد فعال شود. این احتمال را با روحیه و سوابق و علایقی که‌ایشان دارد و رویکرد‌هایی که تجربه‌اش را از‌ایشان داریم، می‌دهم."

البته لاریجانی چندی پیش نیز به بهانه برد کشتی گیر ایرانی درصفحه توئیتر خود نوشت: " هیچ وقت یک ایرانی را دست کم نگیرید. " شاید عنوان کردن این جمله به نظر غیر سیاسی برسد اما نمی‌توان به طرح چنین جمله‌ای از سوی یک کهنه کار سیاست ورزی بی‌تفاوت بود و آن را بی‌معنا دانست.

وی همچنین به انفجار تروریستی مسجد قندوز واکنش نشان داد و تأکید کرد: " این صحنه‌آرایی‌ها، قدرت‌ها، هوشیاری عمیق‌تری در دیپلماسی برای حفظ منافع و امنیت ملی ایران می‌طلبد."

در این میان عده‌ای نیز تأکید دارند که او ممکن است با همکاری روحانی در صدد پر کردن خلاء آیت الله هاشمی باشند و بخواهند راهبری جریان اعتدال را بر عهده گیرند. باید دید که آیا لاریجانی حاضر خواهد شد در این راستا چهره محافظه کار خود را کنار گذاشته وارد میدان شود؟ یا صحنه سیاست را واگذار می‌کند؟ در نهایت کارشناسان تأکید دارند که غیبت او غیبت کبری نخواهد بود و او دراز مدت سکوت نمی‌کند.

لاریجانی  پس از اتمام کارش در مجلس دهم هم سعی کرد تا قدری در حاشیه باشد و در انتخابات یازدهم هم نامزد نشد. حالا باید او چگونه بار دیگر در سپهر سیاسی کشور حاضر خواهد شد.

۱۶:۵۱ ,۲۱ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کنارگیری صادق آملی لاریجانی از عضویت در شورای نگهبان با سوالات متعددی همراه بود. سوالاتی که همگی آینده برادران لاریجانی را در سپهر سیاسی کشور ...

سه رئیس قوه سابق این روزها چه می‌کنند و چه آینده سیاسی برای آن‌ها پیش‌بینی می‌شود؟ برخی صحبت از حذف سیاسی این سه چهره می‌کنند و برخی دیگر ...

فلاحت‌پیشه می‌گوید: «سرنوشت بسیاری از سیاستمداران ایرانی که به دنبال منصب بودند حداقل در سال‌های آینده بسته به موفقیت یا شکست دولت آقای ...

حسن غفوری‌فرد، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری تاکید کرد که اگر علی لاریجانی تصمیم درستی بگیرد می‌تواند به قدرت برگردد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی