چندین حزب سیاسی در جمهوری چک موفق شدند تفاوت‌هایشان را کنار بگذارند و نخست‌وزیر راست رادیکال را برکنار کردند.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: ماری مالِوونا، یک بازنشسته، از سال 1989 در هیچ انتخاباتی رای نداده بود. آن سال اولین سالی بود که پس از سقوط رژیم کمونیستی شهروندان چک امکان رای دادن در یک انتخابات آزاد را پیدا کرده بودند. اما در جمعه هفته گذشته تصمیم گرفت برای بار دوم در زندگی‌اش رای دهد، اتفاقی که خانواده‌اش را بسیار شگفت‌زده کرد.

او تأکید کرد که خیلی به سیاستمدارانی که رای می‌دهد اعتقاد ندارد. او به لیستی از اتحاد چندین حزب میانه از راست و چپ رای می‌داد که پیشتر همه متفرق بودند. مالوونا این لیست را «بد بین بد و بدتر» می‌دانست، ولی دلیل رای دادنش به آنان مشخص بود: سیاستمداران این لیست تنها کسانی بودند که ممکن بود نخست‌وزیر جمهوری چک را از قدرت به‌زیر بکشند. آندرِی بابیش، میلیاردر راست افراطی پوپولیستی که از سال 2017 در این کشور در قدرت بوده است.

در سال‌های گذشته ظهور سیاستمدارانی مثل بابیش در دنیا اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید. در سراسر اروپای مرکزی و شرقی مردانی به‌قدرت می‌رسیدند که همگی به جنبش راست پوپولیسم متعلق بودند و پس از رسیدن به قدرت تلاش می‌کردند دموکراسی را تضعیف کنند و خود به دیکتاتوری فردی تبدیل شوند. اما در انتخابات جمهوری چک بابیش که به‌نظر شکست‌ناپذیر می‌آمد شکست خورد چون احزاب اختلافات ایدئولوژیک خود را کنار گذاشتند و همه علیه او متحد شدند به این امید که دموکراسی را از دست او نجات دهند.

پیروزی این احزاب ممکن است در منطقه و فراتر از آن معنادار باشد. در مجارستان و لهستان هم رهبران مشابهی در قدرت هستند و احزاب این کشورها هم قصد دارند با تشکیل اتحادهای فراایدئولوژیک این رهبران را برکنار کنند؛ در انتخابات‌هایی که شاید آخرین انتخابات‌های آزاد در کشورشان و بنابراین آخرین فرصت برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت باشد. پیروزی اتحاد احزاب مخالف در جمهوری چک به احزاب مخالف در این کشورها هم نشان می‌دهد که این استراتژی می‌تواند پیروز شود.

اگر احزاب سیاسی مجارستان با پیروی از مدل چک، مدلی که قبلاً خود نیز به دنبال آن بودند، موفق شوند ویکتور اوربان نخست‌وزیر این کشور را برکنار کنند، آسیبی بسیار بزرگ به جنبش راست پوپولیست در سراسر جهان وارد خواهند کرد چون اوربان با نظریه «دموکرسی غیرلیبرال» خود در اروپا و حتی آمریکا به نوعی رهبر این جنبش تبدیل شده است.

آتو ایبل، استاد علوم سیاسی، گفته است که این انتخابات نشان می‌دهد «پوپولیسم را می‌توان شکست داد. اما قدم اول شکست دادن یک رهبر پوپولیست این است که تکبرهای فردی را کنار بگذاریم و به امید تغییر دست به اتحاد بزنیم».

منبع: نیویورک تایمز. متن تلخیص شده و تغییر یافته است.

عکس: آندری بابیش، نخست‌وزیر جمهوری چک، پس از اعلام شکست حزبش در انتخابات.

۰۷:۳۰ ,۲۲ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


گروه‌های بسیار متفرق مخالف نخست‌وزیر مجارستان قصد دارند برای به زیر کشیدن او دست به ائتلافی بزرگ بزنند، ولی موانع زیادی پیش‌رو دارند.

سفر تاکر کارلسون، مجری راست افراطی شبکه فاکس‌نیوز به مجارستان نشان‌دهنده شکل‌گیری اتحادی جهانی بین ناسیونالیست‌های رادیکال است.

رسانه‌های جهان روز چهارشنبه به اعلام فهرست نامزدهای انتخابات ایران و مشخص شدن نام هفت نفر از کاندیدای ریاست جمهوری واکنش نشان دادند.

یک فعال سیاسی گفت: اگر اصلاحات دلخوری‌هایش را از مهرعلی زاده کنار بگذارد می‌تواند یک تنه با یکسری حربه های تبلیغاتی در مناظرات درخششی داشته ...

زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه پیری جمعیت خطر بزرگی است، گفت که برای کم شدن سن ازدواج باید سن اشتغال کاهش یابد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی