مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با بیان این‌که تمرکز بر «تاریخ» از سرگیری مذاکرات «بیش از حد» است، گفت: «نکته اصلی این است که آیا ایران با نقطه‌نظری واقع‌گرایانه به میز مذاکره باز خواهد گشت یا نه».

رابرت مالی در نشست مجازی یکی از اندیشکده‌های واشنگتن تصریح کرد آمریکا خود را برای رویارویی با «واقعیتی متفاوت» آماده کرده است، به‌ویژه اگر ایران آمادگی بازگشت به تعهدات قبلی خود را نداشته باشد.

او هشدار داد که ایران نمی‌تواند آمریکا را وادار به امتیازدهی در توافق هسته‌ای کند، در حالی‌که کم‌کاری می‌کند و حاضر به همکاری در زمینه اقدامات هسته‌ای خود نیست.

نماینده ویژه آمریکا گفت: «چنانچه خواسته‌های ایران ورای برجام است، پس به توافقی متفاوت با برجام نیاز خواهیم داشت که در این صورت، پای مسائلی متفاوت را به میز مذاکره باز خواهد کرد».

مالی با بیان این‌که تمرکز بر «تاریخ» از سرگیری مذاکرات «بیش از حد» است، افزود: «نکته اصلی این است که آیا ایران با نقطه‌نظری واقع‌گرایانه به میز مذاکره باز خواهد گشت یا نه».

او افزود ارزیابی ایالات متحده این بود که «ما در شش دور اول گفت‌وگوهای غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای برجام پیشرفت واقعی داشتیم».

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «دولت بایدن، پیشنهاداتی را روی میز گذاشت که به معنای آن بود که اگر ایران وارد مذاکره می‌شد و به تفاهم دست پیدا می‌کردیم تمامی تحریم‌های ناسازگار با برجام برداشته می‌شدند و خیلی سریع این اتفاق می‌افتاد.»

نماینده آمریکا با اشاره به تغییرات صورت گرفته در ساختار سیاسی ایران پس از انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰ گفت: «ما در حال حاضر با یک تیم متفاوت ایرانی مواجه هستیم که صریحا اعلام کرده است رویکردی متفاوت در اداره امور دارد».

مالی تاکید کرده است که به باور ایالات متحده، بهترین راه همچنان بازگشت ایران به برجام و سپس، بحث بر سر راه‌های تقویت آن است.

نماینده ویژه ایالات متحده همچنین به رایزنی و تبادل‌نظر مقام‌های آمریکایی با همتایان چینی خود بر سر مسئله «تحریم‌های ایران» اشاره کرد.

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در زمینه بازگشت ایران به برجام، گفت: «ما واقع‌بین هستیم… ما می‌دانیم که احتمال زیادی وجود دارد که ایران مسیری متفاوت [از بازگشت به برجام] را انتخاب کند. … ما باید با اسرائیل و دیگر متحدان خود در منطقه هماهنگ باشیم.»

او همچنین خاطرنشان کرد: «کارشناسان‌مان به ما می‌گویند اگر امروز به برجام بازگردیم، می‌توانیم مزایای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ایران را که برای آن مذاکره کرده بودیم، دوباره به دست آوریم. باید ببینیم آیا ایران [به بازگشت به برجام] علاقه‌مند است یا خیر.»

منبع: انتخاب

۰۹:۲۹ ,۲۲ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران که با گذشت حدود هفت ماه همچنان در بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای ناکام مانده است، روز پنجشنبه گفت: ...

رسانه های جهان اظهارات رئیس جمهوری ایران را در اولین گفت و گوی تلویزیونی با مردم با تاکید او بر آمادگی برای مذاکره اما فارغ از فشارهای غرب و ...

برجام با این پیش‌فرض به وجود آمد که حل مشکل اقتصاد ایران فقط با پیوند این اقتصاد با اقتصاد جهانی ممکن است.

دیاکو حسینی: احتمالاً مرحله تدوین استراتژی مذاکراتی دولت سیزدهم تمام شده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی