بخشنامه بودجه 1401 دربردارنده سرفصل‌های تصمیمات اتخاذ شده درباره میزان افزایش حقوق و دستمزد در سال آینده است اما با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد امسال موضوع حقوق و دستمزد یکی از محوری‌ترین و پربحث‌ترین موضوعات در این زمینه باشد .

قرن‌نو- گروه اقتصادی:  اخبار رسیده از نشست‌های ستاد بودجه و سازمان برنامه و بوده حکایت از آن دارد که این سازمان در حال تدوین طرحی برای ملغی کردن همه ضوابط خاص دستگاه‌های اجرایی برای افزایش میزان حقوق است . این بدان معناست که تمامی افزایش حقوق‌ها به صورت مشخص از سوی سازمان برنامه و بودجه اعلام و ابلاغ خواهد شد و اختیارات دستگاه‌های اجرایی در این زمینه، در صورت اجرای کامل این طرح ، سلب می‌شود. 
 این مهم در دولت سیزدهم با هدف ایجاد عدالت در دستور کار قرار گرفته است . 
 به این ترتیب ممکن است میزان افزایش حقوق در دستگاه‌هایی که کارمندانشان دریافتی بالاتری دارند، محدود شود . 

انتقاد دولت سیزدهم از مشکل پرداخت حقوق در خانواده دولت 

در بخشنامه بوجه نیز تاکید شده است در خانواده دولت پرداخت‌های حقوق و دستمزد مبتنی بر عدالت نیست و بخش زیادی از کارمندان و مستمری‌بگیران دریافتی اندکی دارند.
همچنین در بخشنامه بودجه با تاکید بر اینکه معیشت مردم به خصوص اقشار فقیر کشور مورد تاکید جدی است، اعلام شد: رشد حقوق و دستمزد مبتنی بر عدالت، کاهش فاصله‎ها و عملکرد اشخاص تدوین شود به نحوی که منجر به کسری بودجه مزمن و فشار تورمی به اقشار محروم نگردد . 
 در عین حال بر این مساله که حداقل دریافتی اشخاص نیازمند و مستمری بگیران تامین شود، تاکید شده است. 

 انتقاد از افزایش حقوق‌ها در دولت دوازدهم 

 یکی از محوری‌ترین انتقادات به افزایش حقوق بازنشستگان و فرهنگی در سال جاری، از سوی رییس جدید سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت. مسعود میرکاظمی صراحتا گفت: میرکاظمی در انتقاد به موضوع همسان‌سازی حقوق و فوق‌العاده شغل فرهنگیان توسط دولت دوازدهم گفت: ما طی بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که احکامی در رابطه با حقوق فرهنگیان صادر شده که با قانون مغایرت دارد و اختلاف بالایی ایجاد می‌کند که اگر قرار بر اجرای آن باشد به مشکل برمی‌خوریم. از این رو از وزیر قبلی خواستیم تا این احکام را اصلاح کند و با توجه به اینکه زمان‌بر بود قرار شد که در ادامه این اصلاحیه صورت بگیرد و ما هر آن چه طبق قانون باشد برای همسان‌سازی حقوق معلمان انجام خواهیم داد.
به گفته وی، در مورد پرداخت پاداش بازنشستگی نیز به طور حتم براساس چارچوب‌های قانونی و با رعایت جوانب کسری بودجه و انضباط مالی اقدام می‌کنیم.
به نظر می‌رسد با این وضعیت موضوع افزایش حقوق در سال اینده به یکی از پرچالش‌ترین موضوعات مورد بررسی در بودجه تبدیل شود . 

میزان افزایش علی‌الحساب حقوق 

در حالی که در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ شرکتهای دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و دﺳﺘﻮراﻟﻌﻤﻞ تهیه و تنظیم بودجه، افزایش ضریب ریالی حقوق کارکنان شرکت‌های دولتی علی الحساب ۱۰ درصد تعیین شده است و برخی معتقدند با توجه به اینکه معمولا همه ساله این ضریب با کارمندان دولت یکسان است، میزان افزایش حقوق در همین محدوده است، حاجی بابایی ، نماینده مجلس تاکید کرده است هنوز توافقی بر سر میزان افزایش حقوق میان دولت و مجلس حاصل نشده است. 
در بخشنامه بوجه 1401 صراحتا تاکید شده است:  تمامی شرکت‌های دولتی از جمله شرکت‌هایی که دارای قوانین و مقررات خاص پرداخت حقوق و مزایا هستند، افزایش ضریب ریالی حقوق را به طور على الحساب ده (10) در‌صد لحاظ نمایند؛ رقم قطعی ضریب به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید، افزایش حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار على الحساب ده (10) درصد لحاظ شود، رقم قطعی افزایش به تصویب شورای عالی کار خواهد رسید.
بدیهی است ضریب حقوق اعلامی در بخشنامه بودجه سال 1401، ابلاغی توسط رئیس‌جمهور، ملاک محاسبه و تنظیم نهایی هزینه پرسنلی تمامی شرکتهای دولتی خواهد بود.

۱۰:۲۲ ,۲۲ مهر ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی