گارتنر پیش‌بینی کرده است دوربین‌های نظارتی و امنیتی در فضای باز طی سه سال آینده بیشترین سهم را در بازار اینترنت اشیاء 5G به خود اختصاص خواهد داد.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات: با توجه به اینکه 5G به عنوان یک فناوری با قابلیت پشتیبانی ظرفیت و پهنای باند بیشتر و تأخیر کمتر معروف شده، می‌توان از فواید آن برای ارائه سرویس‌هایی با نیازهای خاص استفاده کرد.

یک شبکه مبتنی‌بر 5G می‌تواند به نیازهای دوربین‌های نظارت امنیتی که در معابر و خیابان‌ها یا شرکت‌ها نصب می‌شود، با شفافیت بیشتر در تصاویر و ویدئوها و همچنین دسترسی سریع‌تر به داده‌ها پاسخ دهد.

گفتنی است، چالش اصلی در نظارت تصویری، کیفیت پایین ویدئوها است و پهنای باند بیشتر به این مسئله کمک می‌کند. ازسوی‌دیگر، تأخیر کمتر در شبکه به کاهش لرزش تصویر کمک می‌کند و امکان انتقال سریع‌تر داده‌ها به مقامات کشوری را فراهم می‌آورد.

از طرفی چون در این دوربین‌ها الگوریتم‌های هوش مصنوعی و تجزیه‌وتحلیل داده نیز وجود دارد، پردازش این داده‌ها تحت یک شبکه ارتباطی با تأخیر کمتر مزایای امنیتی فوق‌العاده‌ای هم به دنبال خواهد داشت. این دوربین‌ها قرار است تصاویر با سطح کیفیت 4K و 8K را پشتیبانی کنند.

محاسبات هم یکی از کاربردهای اصلی آن در میزبانی داده‌های تحلیلی دوربین‌های نظارت امنیت است و در این صورت داده در مرکز داده توزیع شده و نزدیک به کاربر پردازش می‌شود و نتایج آنالیزها به‌سرعت از طریق سرور ارائه خواهد شد.

این سرویس درحال‌حاضر روی شبکه کابلی و فیبر ارائه می‌شود که بسیار پرهزینه و درعین‌حال قابلیت مقیاس‌پذیری آن پایین است.

در واقع با عرضه گسترده 5G و فناوری Network slicing و بهره‌گیری از قابلیت‌های محاسبات لبه امکان استقرار دوربین‌های امنیتی سطح بالا در شهرها فراهم می‌شود که می‌توان امنیت شهری را تا اندازه بسیار زیادی بهبود ببخشد.

5965

۰۸:۲۵ ,۲۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


درآمد جهانی حاصل از زیرساخت شبکه 5G در سال جاری میلادی با رشد زیادی مواجه شده و به رقم 20 میلیارد دلار نزدیک شده است اما روند این رشد در سال 2022 ...

جنرال موتورز در نظر دارد از سال ۲۰۲۴ و با همکاری اپراتور AT&T مدل‌های مختلف خود را به فناوری ۵G مجهز کند. در این راستا خودروساز بزرگ آمریکایی ...

تعداد گوشی‌های هوشمند 5G در دنیا با افزایش تعداد مودم‌های 5G در دستگاه‌های ارزان‌تر، با کاهش قیمت آنها و همچنین افزایش تعداد شبکه‌های نسل ...

اریکسون، شرکت سوئدی تامین‌کننده تجهیزات مخابراتی، در حاشیه نمایشگاه جیتکس ۲۰۲۱ دبی از توسعه ابزارهای تجاری جدید برای پشتیبانی و ورود تکنولوژی‌های ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی