نتفلیکس، غول پخش ویدئویی ایالات متحده، به شکایت حقوقی اپراتور SK Broadband کره جنوبی به دلیل رشد هزینه‌های ناشی از افزایش ترافیک شبکه به دلیل پخش سریال «بازی مرکب» پاسخ داد.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات ـ سمیه شیرپور: سریال تلویزیونی بازی مرکب (Squid Game) نتفلیکس را غافلگیر کرد و برای چند هفته به محبوب‌ترین فیلم در بسیاری از کشورها تبدیل شد. با توجه به پخش ویدئویی سریال، بازی مرکب به‌تنهایی باعث فشار قابل‌توجهی روی ظرفیت شبکه‌های ارتباطی در بسیاری از کشورها و البته کره جنوبی شده است.

در اوایل سال جاری یک دادگاه کره‌ای حکمی صادر کرده بود که به موجب آن نتفلیکس باید هزینه‌های استفاده از شبکه را به اپراتورها پرداخت کند و به نظر می‌رسد جهش ترافیک مرتبط با اسکویید گیم به یکی از اپراتورها بهانه‌ای داده تا اجرای این حکم را آزمایش کند.

در ابتدای ماه جاری میلادی SK Broadband از نتفلیکس شکایت کرد و به دنبال نوعی غرامت اضافه بابت انتقال و ارائه محتوای تنفلیکس به مشترکین خود است.

با طرح این شکایت، نتفلیکس برای مدتی ساکت بود اما سرانجام با مطلب منتشرشده توسط دین گارفیلد، معاون سیاست عمومی خود، این سکوت را شکست. او مطلب خود را بسیار محکم شروع و تأکید کرد بازی مرکب بعدی به اینترنت رایگان و باز بستگی دارد... اما متأسفانه ما به یک دوراهی چراغ قرمز، چراغ سبز رسیده‌ایم؛ جایی که نگهبانان اینترنت می‌توانند تصمیم بگیرند آیا داستان کره‌ای بعدی می‌تواند تماشا شود و تماشاگران آن را دوست داشته باشند. چرا کسی آن را بخواهد؟

او در ادامه نوشتار خود این‌طور استنباط کرده است که بیشتر موفقیت به‌دست‌آمده بابت تماشای گسترده این سریال در بسیاری از نقاط دنیا به دلیل مشارکت نتفلیکس امکان‌پذیر شده و اینطور القا کرده که اگر نتفلیکس مجبور به پرداخت هزینه به این شبکه شود، ممکن است همه چیز از دست برود.

گارفیلد می‌نویسد: درحالی‌که بیش از هزار ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی در سراسر جهان این مزایا را تشخیص می‌دهند، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اینترنت در کره چشم خود را روی این مسئله می‌بندد. چرا؟ چون با مجبور کردن مشتریان و تولیدکنند‌گان محتوا، هر دوی آنها می‌توانند دو بار پول بگیرند.

البته نکته پایانی، نکته درستی است و به مسئله‌ای اساسی اشاره می‌کند. تا به حال پارادایم ارتباطات شامل این بود که مشترکان برای دسترسی به صوت و داده به ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی مبلغی را پرداخت کنند. به منبع آن داده هیچ اشاره‌ای نشده بود و اگر یک ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی بسته‌های نامحدود را ارائه می‌داد، فرض بر این بود که او آنها را طوری قیمت‌گذاری کند که هنوز سود داشته باشد. بسیاری از آنها برای اطمینان از آن حتی سیاست‌های «استفاده منصفانه» دارند.

رویکرد SK Broadband نشان می‌دهد این مدل درحال‌حاضر درهم شکسته است و به لطف هزینه‌های اضافی، حمل محتوای بسیار محبوب دیگر سودی ندارد. این مسئله سؤالات زیادی را ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آنها به این قضیه مربوط است که برای کسب درآمد بیشتر به کجا می‌توانند مراجعه کنند؟

به جای اینکه مشتریانش هزینه بیشتری پرداخت کنند، او تلاش می‌کند پول را از منابع محتوایی که آنها مصرف می‌کنند، دریافت کند، تلاشی که به نظر می‌رسد دادگاه کره هم با آن همراهی می‌کند. اینکه سرانجام این کار چه می‌شود می‌تواند پیامدهای جهانی برای هر دو صنعت مخابرات و محتوا داشته باشد.

5965

۱۰:۱۱ ,۰۵ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رصد بازار خودروهای کره ای موجود در بازار حاکی از شدت گرفتن روند افزایشی قیمت ها از اوایل تیر ماه در این بازار است؛ هیوندای اکسنت مدل 1397 از اوایل ...

سفیر کره جنوبی با بیان اینکه ایران به دنبال احیای روابط تجاری با ایران است، گفت: نارضایتی ایران از مواضع کره جنوبی ...

پارلمان کره جنوبی به تازگی لایحه‌ای را تصویب کرده که مجریان اپ‌استورهایی مثل گوگل و اپل را از اجبار توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به سیستم پرداخت ...

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد اعلام کرد که تنها کالاهایی که قبل از ابلاغ ممنوعیت، سفارش‌گذاری شده‌اند جهت جلوگیری از زیان تجار و بازرگانان ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی