رمزگشایی ارتباطات خارجی رهبران نظامی سودان

ردّپای مصر، عربستان و امارات در کودتای اخیر در سودان

ارتباط نزدیک دو رهبر اصلی کودتای سودان با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر و همچنین با مقامات عربستانی و اماراتی نشان از نقش غیرقابل انکار قدرت‌های خارجی در تحولات داخلی سودان می‌دهد.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: هنگامی که جفری فلتمن، نماینده ویژه بایدن در امور شاخ آفریقا از خارطوم بازمی‌گشت هرگز تصور نمی‌کرد که پس از چندین دور مذاکره فشرده با رهبران غیرنظامی و نظامی سودان و تنها یک ساعت پس از خروج او از این کشور نظامیان سودان دست به کار شده و علیه غیررهبران غیرنظامی بشورند. در مذاکرات با رهبران سودانی فلتمن بر اهمیت حفظ و تقویت روند شکننده انتقال دموکراتیک قدرت در سودان تأکید کرده و هشدار داده بود که در صورت برهم خوردن این روند پروژه عادی‌سازی روابط با سودان متوقف خواهد شد و بنابراین او تصور می‌کرد که حداقل از بروز بدترین سناریوی ممکن جلوگیری کرده است.

یک ساعت بعد از خروج فلتمن اما عبدالفتاح برهان، ژنرال ارشد نظامی سودان با حمایت و پشتیبانی معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان، محمد حمدان دستور دستگیری گسترده رهبران غیرنظامی و بازداشت عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر این کشور را صادر کرد؛ اتفاقی که با مخالفت‌های گسترده بین‌المللی و همچنین مقاومت سخت مردم سودان مواجه شد.

در واکنش به این اعتراضات برهان مدعی شد که این کار را به منظور جلوگیری از یک جنگ داخلی در سودان انجام داده و بازداشت نخست‌وزیر نیز به منظور حفظ جان او بوده است. این ادعاها اما نگرانی جامعه بین‌المللی از بابت آینده سودان را کاهش نداده است. دو رهبر نظامی کودتا متهم به دست داشتن در اقدامات خشن علیه غیرنظامیان در سال‌های گذشته ازجمله در ماجرای نسل‌کشی دارفور و همچنین اعتراضات علیه عمر البشیر هستند و بنابراین آینده روند انتقال دموکراتیک قدرت در سودان تحت رهبری آنها نامعلوم است. همچنین ارتباط نزدیک برهان با سیسی، رئیس‌جمهور مصر و مراودات محمد حمدان با مقامات اماراتی و سعودی نشان از تلاش‌های پشت‌پرده قدرت‌های منطقه‌ای برای تأثیرگذاری بر امور داخلی سودان می‌دهد.

در واکنش به کودتا، دولت بایدن کمک مستقیم هفتصد میلیون دلاری خود به این کشور را متوقف کرد و کنگره آمریکا نیز به‌شدت علیه این کودتا موضع گرفت. همچنین و در سطح سازمان ملل نیز کشورهای آمریکا، بریتانیا، ایرلند، فرانسه و استونی خواستار مقابله بین‌المللی با این کودتا شدند؛ درخواستی که با مخالفت چین و روسیه مواجه شد.

5965

 

۱۶:۲۳ ,۰۵ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


جلسه اخیر اوپک‌پلاس با توافق‌نامه‌ای به پایان رسید که تولید ماهانه این کارتل را به تدریج افزایش می‌دهد تا این که در اواخر سال 2022 تمام 9.7 میلیون ...

سناتور کریس مورفی می گوید باید مشخص شود که آیا عربستان و امارات در کودتای تونس نقش داشته‌اند یا خیر؟

اتحاد عربستان سعودی و امارات متحده عربی که تا چندی پیش به عنوان اتحادی خلل ناپذیر دیده می شد، با چالش سهم خواهی امارات روبرو شده است، سهم خواهی ...

پادشاهی‌های خلیج فارس و مشخصا دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی مدت‌ها است به دنبال تاثیرگذاری و شکل دهی به پویایی‌ها و تحولات سیاسی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی