سیاست‌های مالی دولت سیزدهم در بودجه سال آینده اعلام شد.

قرن‌ نو - گروه اقتصادی: به گفته مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه، سياست مالي دولت تمركز بر مديريت هزينه‌ها است و اين به معناي انقباض مالي نيست.

سيدمسعود ميركاظمي در اين جلسه با بيان اينكه در سال‌هاي گذشته با وجود صرف منابع بسيار مالي از اهداف اصلي اقتصادي دور شده ايم؛ افزود: در اين سال‌ها منابع به صورت اثربخش استفاده نشده، ‌اقدامات دولت بايد منجر به افزايش سطح رفاه خانواده ها و در كل افزايش رشد اقتصادي شود. اما اين اهداف مغفول مانده و بر شاخص هاي كلان اقتصادي متمركز شد.

وي با تاكيد بر اينكه نمي توان عامل مشكلات اقتصادي كشور را صرفاً به علت تحريم دانست؛ گفت: در همه سال هاي بعد از انقلاب تحريم با درجات مختلف وجود داشته؛‌ قيمت نفت بالا و پايين شده؛ هر چهار دولت بعد از دفاع مقدس هزينه‌هاي زيادي در توسعه زيرساخت‌ها كرده‌اند اما تمركزي بر رشد اقتصادي نداشته‌اند؛‌ اگر دولت و مجلس و در يك كلام حاكميت بر رشد اقتصادي متمركز شود به دست آوردن نرخ هاي بالاي رشد در سال آينده دور از دسترس نيست. 

ميركاظمي با بيان اينكه حدود ده سال كار تحقيقاتي روي اقتصاد كلان كشور انجام داده است افزود: براي معضلات كشور راه حل مشخصي وجود دارد و جمع بندي مطالعات انجام شده اين است كه وقتي موضوعي هدف گيري مي شود لازم است منابع به سمت آن بسيج شود.

تکلیف ارز 4200 تومانی روشن شد

رئيس سازمان برنامه و بودجه در مورد سرنوشت ارز ترجيحي در بودجه سال آينده گفت: لايحه اي براي تعيين تكليف ارز ترجيحي در جهت حمايت از مردم به مجلس ارائه خواهد شد.
معاون رئيس جمهور درباره سياست هاي مالي دولت نيز گفت: تنها كاري كه صورت مي گيرد مديريت هزينه ها است و اين به معناي انقباض مالي نيست. پرداخت ها متوقف نشده و پروژه ها در حال پيگيري است و بعضي از پروژه هاي استان ها در اولويت قرار خواهد گرفت.
همچنین در جلسه هماهنگی لایحه بودجه ۱۴۰۱ که با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی،صنعت،معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، وزیر نفت و رییس کل بانک مرکزی برگزار شد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در جلسه هماهنگی لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: رشد اقتصادی برونداد یک نظام اقتصادی است و اگر به دنبال آن هستیم باید الزامات آن فراهم شود.  وقتی بتوانیم متغیرهای اصلی را برای بخش خصوصی حداقل در میان مدت پیش‌بینی کنیم، سرمایه‌ها به سمت فعالیت‌های مولد هدایت می‌شود.
خاندوزی افزود: در راستای حمایت از افزایش پایه‌های مالیاتی، تلاش می‌کنیم به زودی لایحه مالیات بر مجموع درآمد را به دولت ببریم.

صادرات فولاد کاهش می‌یابد

وزیر صنعت،معدن و تجارت در این جلسه با بیان اینکه کشور راهی جز تغییر ریلی که سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته  ندارد، گفت: باید به سمت رشد اقتصادی حرکت کرد و راه آن کنترل تورم است. با وضع فعلی یارانه‌های انرژی، نوع مالیاتی‌ستانی و بودجه سنتی حل مشکلات قابل تصور نیست، پس راهی به جز تغییر ریل نداریم.
فاطمی امین در ادامه گفت: برای تغییر ترکیب صادرات غیرنفتی کشور در سال آینده، فقط برای اجرای طرح مسکن نیاز به حدود 6  میلیون تن فولاد داریم که این رقم از میزان صادرات کشور کاسته می شود اما باید برنامه ریزی کرد که صادرات غیرنفتی سرجمع افزایش خوبی پیدا کند.
چرا تورم ایجاد شد؟
رییس کل بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: بخشی از رشد پایه پولی در سال های 98 و 99 مربوط به تسعیر دارایی‌ها بلوکه شده و پرداخت مابه‌التفاوت ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی بوده که این رویکردها در نهایت منجر به رشد تورم شده است. اگر می‌خواهیم تورم کنترل شود حتما باید جلوی کسری بودجه گرفته شود و رویکرد سازمان برنامه برای 1401 به بانک مرکزی برای کنترل تورم کمک شایانی می‌کند.

خام فروشی در بخش کشاورزی بیداد می‌کند

همچنین وزیر جهاد کشاورزی در جلسه هماهنگی لایحه بودجه 1401 با تاکید براینکه ظرفیت‌هایی که در سازمان برنامه برای رشد بخش کشاورزی دیده شده کارشناسی و قابل تحقق است، گفت: البته باید الزامات و منابع آن تامین شود. خام فروشی در بخش کشاورزی بیداد می‌کند؛‌  با کوچکترین سرمایه‌گذاری هدفمند به ویژه در بخش صنایع تکمیلی می‌توان شاهد بهبود رشد و اقتصادی و اشتغال در این بخش بود.

هشدار در خصوص تبدیل ایران به وارد کننده انرژی

وزیر نفت نیز در این جلسه ضمن تاکید بر مشکلات منابع در حوزه نفت و گاز گفت: در سال‌های گذشته سرمایه گذاری لازم در صنعت نفت و گاز نشده و حال آنکه برای پاسخ به نیاز کشور نیاز به 160 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این حوزه داریم. اگر برای توسعه هزینه نشود در آینده به واردکننده این محصولات تبدیل می‌شویم.
اوجی افزود: در سرمایه گذاری‌ها باید به آمایش سرزمین توجه بیشتری کرد چون طرح هایی که توجیه اقتصادی ندارند دامن دولت و مجلس و در کل اقتصاد کشور را خواهد گرفت.

گفتنی است که دولت باید لایحه بودجه شرکت‌ها را تا 15 آبان و کل لایحه بودجه را تا 15 آذر ماه تقدیم مجلس کند. از همین رو مدتی است جلسات تدوین لایحه بودجه سال 1401 در سازمان برنامه تشکیل می‌شود.
 

۱۲:۲۳ ,۱۱ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


درحالی که مرکز پژوهشهای مجلس، پیشنهاد رد لایحه بودجه۱۴۰۰ را داده است، اخبار رسیده حکایت از آشفتگی و سردرگمی مجلس ...

یک نماینده مجلس از نامه قالیباف به رئیس جمهور برای اصلاح لایحه بودجه خبرداده. رئیس مجلس در این نامه از روحانی خواسته است به جای درآمدهای نفتی،درآمدهای ...

این روزها بیش از پیش ارز ۴۲۰۰ تومانی محل بحث شده است؛ به گونه‌ای که مجلس عزم خود را برای حذف آن جزم کرده است اما دولت به رویکرد مجلس انتقاداتی ...

نمایندگان با اختصاص 8 میلیارد دلار ارز ۴٢٠٠ تومانی به کالاهای اساسی و دارو در سال آینده موافقت کردند.

ایران قرار است به زودی به مذاکرات وین برگردد. حالا عضو اتاق بازرگانی مشهد هم می‌گوید: با دستور رئیس جمهور، وزارت امور خارجه اقدامات موثری در ...

نظر خود را ثبت کنید