رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه طولانی شدن فرایند رسیدگی به برخی پرونده‌ها، صدور رأی برای آنها را دشوار می‌کند، خواستار تلاش حداکثری قضات برای کاهش اطاله دادرسی در اینگونه پرونده‌ها شد.

به گزارش قرن نو و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای روز شنبه در ادامه بازدیدهای میدانی از مجتمع‌های قضایی به منظور ارزیابی عملکرد و گفت‌وگوی چهره به چهره با قضات، کارکنان و مراجعه‌کنندگان واحدهای قضایی به مدت چهار ساعت از دادسرا و دادگستری شهرری به صورت سرزده بازدید کرد.

رئیس قوه قضائیه با بهره‌گیری از آمار از پیش تهیه‌شده و مقایسه‌ای عملکرد دادسرا و دادگستری شهرری، در ۲۳ شعبه داسرای این منطقه شامل سیزده شعبه دادیاری، پنج شعبه بازپرسی، پنج شعبه اجرای احکام و همچنین هفده شعبه دادگستری شامل هفت شعبه کیفری، هفت شعبه حقوقی و سه شعبه خانواده حضور یافت و با حضار به گفت‌وگو پرداخت و از نزدیک در جریان مشکلات و دغدغه‌های آنها قرار گرفت.

رئیس عدلیه در جریان این بازدید چهارساعته، علاوه‌بر گفت‌وگو با ۴۶ نفر از مراجعه‌کنندگان و بررسی مشکلات آنها، برخی از پرونده‌های قضایی را به صورت موردی مطالعه و در خصوص آنها نکاتی را به بازپرس‌ها و قضات گوشزد کرد.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه طولانی شدن فرایند رسیدگی به برخی پرونده‌ها، صدور رأی برای آنها را دشوار می‌کند، خواستار تلاش حداکثری قضات برای کاهش اطاله دادرسی در اینگونه پرونده‌ها شد.

وی همچنین با اشاره به آسیب‌ها و چالش‌هایی که در فرایندهای کارشناسی برای پرونده‌های قضایی وجود دارد، بر ضرورت تعیین یک زمان محدود برای اعلام نظر کارشناسان تأکید کرد و خواستار صدور اخطار و برخورد با آن دسته کارشناسانی شد که نظر خود را در موعد مقرر صادر نمی‌کنند.

برخورد خوب قضات با مراجعه‌کنندگان گاهی از اصل حکم صادره هم مهم‌تر است

محسنی‌اژه‌ای در بخش دیگری از این بازدید با اشاره به گرفتاری‌ها، سختی‌ها و مصائب مراجعه‌کنندگان به عدلیه، خطاب به کارکنان قضایی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری گفت: گاهی اوقات، اثر تکریم ارباب رجوع و برخورد دلسوزانه با مراجعه‌کنندگان، ده‌ها برابر بیشتر از یک سخنرانی و موعظه است؛ برخورد خوب قضات و کارکنان قضایی با مراجعه‌کنندگان، گاهی از اصل حکم صادره هم مهم‌تر است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه کسی که برای تظلم‌خواهی به دادسرا آمده، باید به هنگام خروج از عدلیه احساس تسکین و آرامش کند، خطاب به کارکنان دادسرا و دادگستری شهرری گفت: «صبر» و «حوصله» شما در برابر مراجعه‌کنندگان که همه آنها گرفتاری‌های خاصی دارند، هم اجر و پاداشتان را زیاد می‌کند و هم باب رحمت خداوند را به رویتان می‌گشاید.

محسنی‌اژه‌ای همچنین با حضور در اتاق داوری و میانجیگری دادسرای شهرری، کار این بخش را سخت، اما بسیار ارزشمند و ماندگار توصیف کرد.

وی که در حین گفت‌وگو با تعدادی از کارکنان اداری و قضایی دادسرا و دادگستری شهرری، میزان حقوق آنها را نیز جویا می‌شد، عنوان کرد: به اینجا آمده‌ایم که از نزدیک مسائل، مشکلات و دغدغه‌های کارکنان دستگاه قضا و همین‌طور مراجعه‌کنندگان را ببینیم و برای آن چاره‌جویی کنیم.

«همسان‌سازی حقوق کارکنان دستگاه قضایی با دیگر ارگان‌ها و سازمان‌ها» ازجمله درخواست‌های پرتعداد کارکنان قضایی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری از رئیس قوه قضائیه بود؛ محسنی‌اژه‌ای نیز در پاسخ به این درخواست‌ها ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر با کمک دولت و مجلس طرح همسان‌سازی حقوق کارکنان دستگاه قضا با سایر سازمان‌های کشوری به نتیجه برسد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از این بازدید، در اتاق مرحوم «منصور فریدونی»، معاون قضایی دادگستری شهرری که چندی پیش بر اثر کرونا جان خود را از دست داده بود حضور یافت و فاتحه‌ای را برای این مرحوم قرائت کرد.

وی همچنین با متصدی بخش مخابرات دادگستری شهرری که یک فرد نابینا بود و همه شماره تلفن‌های داخلی دادگستری و دادسرای شهرری را در حافظه خود داشت، دیدار و به صورت ویژه از خدمات وی قدردانی کرد.

در جریان این بازدید، یک تیم ویژه از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه در دادسرا و دادگستری شهرری حضور یافت و خواسته‌ها و نامه‌های مردمی را جهت بررسی و پیگیری بیشتر جمع‌آوری کرد.

پیشتر و طی چهار ماه گذشته نیز رئیس قوه قضائیه از مجتمع قضایی قدس در تهران، دادسرا و دادگستری شهرستان‌های قدس و قرچک و همچنین چهار شعبه کشیک قضایی در تهران بازدید کرده و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این واحدهای قضایی و مراجعه‌کنندگان قرار گرفته بود.

رئیس عدلیه همچنین طی این مدت از دادگستری استان‌های خوزستان، ایلام، البرز و قزوین بازدید کرده است.

5965

۱۷:۳۴ ,۱۵ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس قوه قضائیه گفت: وضعیت انبار‌های اموال تملیکی برای مردم غیرقابل تحمل است و باید فوراً به این وضعیت سر و سامان داده شود و قوه قضاییه هم برای ...

رئیس قوه قضائیه گفت: در دوره «تحول و تعالی» بر آنیم تا با حرکت هدفمند، صادقانه، کارشناسی و تخصصی زمینه‌ای را فراهم آوریم که زمینه ارتباط بین ...

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز دولت سیزدهم با همه توان، همه قدرت و وقت گذاشتن، به دنبال ارتقای نظام و رفع گرفتاری‌ها است.

رئیس قوه قضائیه با قاضی کرمانی که در جریان نجات یک متهم از خودکشی دچار آسیب از ناحیه مهره‌های کمر شد، به صورت تلفنی گفت و گو کرد و جویای احوال ...

رئیس قوه قضاییه گفت: تعدادی از اغتشاشگران محکوم به حبس و بعضاً زندان‌های طویل‌المدت شدند و احکام تعداد دیگری که مفسد و محارب بوده و اقدام ...

نظر خود را ثبت کنید