رئیس مجلس شورای اسلامی از دولت و وزیر اقتصاد خواست که هرچه سریع‌تر وضعیت بازار سرمایه را ساماندهی کنند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و بعد از گزارش وزیر اقتصاد درباره بازار بورس اظهار کرد: براساس سیاست‌های دولت قبل مردم به این بازار اعتماد کردند و ما شاهد این بودیم که تعداد سهامداران از چهار یا پنج میلیون به ۴۰ تا ۵۰ میلیون رسید که بسیاری از این سهامداران هم سهامداران خرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که دولت‌ها باید نسبت به بازار سرمایه پاسخگو باشند. نکته مهم این است که دولت باید توجه کند که بازار بورس بازار تنها و مستقلی نیست، این بازار تحت تاثیر سیاست‌های اقتصادی، پولی و بانکی دولت می‌باشد. از صادرات و واردات تا تصمیم‌های بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در این بازار تاثیرگذار می‌باشند.

قالیباف ادامه داد: ما توقع داریم بانک مرکزی در این حوزه با دیگر بخش‌ها هماهنگ باشد و سیاست‌های دولت هم مشخص، شفاف و روشن باشد. رئیس جمهور قول داده بود که سیاست‌های روشن اقتصادی را به مجلس شورای اسلامی اعلام کند. این کار انجام شد چرا که این مهم توقع مجلس از دولت است.

وی تاکید کرد: آقای خاندوزی از شما انتظار داریم که به این مباحث توجه کنید. ابزار پوشش ریسک بورس و حمایت از سهامداران خرد مورد توجه باشد. ثبات بورس توقع ما از وزارت اقتصاد است. شفافیت و مهم‌تر از همه توجه به فلسفه وجودی بورس از مطالبات و انتظارات‌مان می‌باشد. فلسفه وجودی بازار سرمایه این است که موجب رونق تولید و توسعه زیرساخت‌های کشور شود. بورس به چه میزان در این مسیر پیش می‌رود؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: ما از سازمان بورس توقع داریم به بحث‌های نظارتی، کنترل و رانت‌های اطلاعاتی که باعث می‌شود عده‌ای بهره‌مند شوند و عده‌ای آسیب ببینند توجه کنند، که این آسیب دیدگان عمدتا سهامداران خرد هستند این موضوع مستقیما به مدیریت سازمان بورس مربوط است. امیدواریم بورس با ثبات در آینده رشد منطقی داشته باشد این توقع مجلس شورای اسلامی و مردم از وزارت اقتصاد می‌باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۰:۲۸ ,۱۸ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شاخص کل بورس امروز با رشد 17 هزار واحدی بر پله یک میلیون و 156 هزار واحدی ایستاد.

شاخص بورس با افت هزار واحدی در ده دقیقه آغازین معاملات امروز همراه شد.

آمار‌ها نشان می‌دهد روند خروج پول از بورس متوقف شده، از ابتدای تیر‌ماه تاکنون 1500میلیارد تومان نقدینگی تازه وارد بازار سهام شده است. سهامداران ...

شاخص کل بورس در نخستین روز هفته با رشد 34 هزار و 962 واحدی به عدد یک میلیون و ۳۵۱ هزار واحد رسید.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی