سامانه راهنمای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برای بهره‌مندی خانواده‌های ایرانی از این قانون و در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده رونمایی شد.

این سامانه هم اکنون از صفحه اول خبرگزاری خانه ملت و از طریق آدرس http://khanevade.icana.ir/ قابل دسترسی است.

علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره این این سامانه گفت: یکی از رویکردهای جدید در مجلس، مردمی سازی است. این موضوع بخش های مختلفی داشته که یکی از آنها در اختیار قرار دادن مصوبات و گزارشات کمیسیون های تخصصی مجلس به مردم است. در همین راستا چند رویداد بسیار مهم رخ داده که یکی از آنها پخش زنده مذاکرات صحن علنی قوه مقننه از رسانه خبرگزاری خانه ملت است که دسترسی آن را نیز برای سایر رسانه ها فراهم کرده ایم. در گذشته مذاکرات تنها از رادیو فرهنگ پخش می شد که مخاطبان خاص خود را داشت، اما با فراهم شدن پخش زنده مذاکرات از سایر رسانه ها، عده بیشتری از هموطنان بتوانند از مشروح مذاکرات مجلس مطلع شوند.

او ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات مجلس در راستای مردمی سازی، ارائه مصوبات مجلس به صورت آسان به مردم است. در گام اول سامانه قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده را رونمایی خواهیم کرد. در طول روز سوالات متفاوتی از نمایندگان در رابطه با قانون مذکور می شود، اما با توجه به گستردگی قانون ، امکان پاسخگویی نمایندگان در لحظه وجود ندارد، اما در حال حاضر مردم می توانند با ورود به این سامانه از بخش های مختلف قانون مطلع شوند. این اتفاق مهم برای سایر قوانین نیز ایجاد خواهد شد تا مردم دسترسی راحت تری به قوانین مصوب مجلس داشته باشند.

زهره سادات لاجوردی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این مراسم اظهار داشت: این سامانه برای اطلاع رسانی دقیق تر به مردم طراحی شده است، قانون حمایت از خانواده دارای 74 ماده و حدود 200 حکم بوده که به واسطه این سامانه به آسانی برای مردم اطلاع رسانی شده است.

او ادامه داد: نظارت یکی از وظایف قانونی مجلس شورای اسلامی است، از این رو از این ابزار برای رصد دقیق اجرای مصوبات قانون مذکور استفاده خواهیم کرد.

لاجوردی اظهار کرد: هنگام طرح و بررسی قانون مذکور، عده زیادی با شایعه پراکنی قصد تخریب این طرح را داشتند، حال مردم با ورود به این سامانه و اطلاع دقیق از ابعاد آن می توانند عدم صحت و سقم شایعات مطرح شده را تشخیص دهند.

تدوبن اولین پیوست رسانه‌ای آنلاین قوانین

امیرحسین یزدان‌پناه، سردبیر خبرگزاری خانه ملت نیز در توضیح این سامانه گفت: این سامانه اولین پیوست رسانه‌ای شفاف و هوشمندی است که برای قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی رونمایی می‌شود.

او با بیان اینکه یکی از مهمترین شعارهای مجلس یازدهم «شفاف سازی و مردمی سازی» است، اظهارکرد: یکی از موضوعاتی که با آن مواجه بودیم، عدم اطلاع کافی مردم از قوانین مصوب مجلس بود به این معنی که پس از تصویب هر قانون مردم اطلاع نداشتند مشمول کدام بند قانونی می شوند یا از کدام تسهیلات قانونی می‌توانند استفاده کنند، لذا این پیوست رسانه ای را تدوین کرده‌ایم تا مردم در این خصوص آگاهی های لازم را کسب کنند.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

۱۷:۰۳ ,۱۸ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اکنون هیچ قانونی در زمینه استخراج رمزارزها وجود ندارد و براساس طرح تدوین شده ما بانک مرکزی مسئولیت ...

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: آیت‌الله رئیسی از جمله افراد سیاسی، مذهبی، اسلام‌شناس و مجتهدی بوده که به اصول، فنون و قواعد ...

سومین جلسه کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی هم با سر و صدای زیاد و بدون هیچ نتیجه ...

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک‌های دولتی و بانک‌های واگذارشده در اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی را بررسی ...

نظر خود را ثبت کنید