کشور کوچک جمهوری گویان نشان می‌دهد که دوراهی بین حفاظت از محیط زیست و توسعه یکی از مهمترین مسائل برای کشورهای درحال‌توسعه است.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: جمهوری تعاونی گویان قاره آمریکای جنوبی، یکی از کشورهایی است که بسیار با مسئله گرمایش زمین درگیر است. این کشور بسیار کوچک در کرانه اقیانوس قرار دارد و آب‌های اطراف آن با سرعت بسیار بیشتری از متوسط جهانی درحال پیشروی هستند، در صورت افزایش گرمایش زمین، یکی از اولین کشورهایی در جهان خواهد بود که کاملاً زیر آب خواهد رفت. همین حالا هم آثار پیشروی اقیانوس در سواحل این کشور دیده می‌شود. همچنین این کشور درخطر باران‌های موسمی بسیار مرگ‌بار و سیل‌های متعدد دراثر گرمایش زمین است.

گویان اگرچه یکی از اولین و بدترین قربانیان گرمایش زمین خواهد بود، ولی یکی از معدود کشورهایی است که تقصیری در این مشکل ندارد. در قلب گویان جنگل‌های انبوهی هستند که در تمام تاریخ این کشور دست‌نخورده باقی مانده‌اند. به‌دلیل وجود این جنگل‌ها، میزان تولید خالص کربن گویان عددی منفی است. نروژ، یک کشور تولیدکننده نفت که قصد دارد میزانی از کربن تولیدشده خود را جبران کند، هزینه حفظ بخشی از جنگل‌های گویان را تأمین کرده است. به همین دلیل گویان همواره یکی از کشورها با بهترین عملکرد در این حوزه محسوب شده است. اما این امر به‌زودی تغییر خواهد کرد.

در دریاهای سرزمینی گویان به‌تازگی ذخایر عظیم نفتی کشف شده‌اند و متخصصین مطمئن هستند که ذخایر کشف‌نشده بیشتری هم وجود دارند. گویان قصد ندارد این ذخایر را دست‌نخورده باقی بگذارد. شرکت نفتی بزرگ اکسان موبیل به این کشور پیشنهاد داده که استخراج نفت در دریاهای آن را برعهده بگیرد، و این کشور تصمیم گرفته است که این پیشنهاد را بپذیرد. یعنی همزمان با کنفرانس کاپ 26 که در آن رهبران کشورهای بزرگ تولیدکننده و مصرف‌کننده نفت جمع شده‌اند تا راه‌هایی برای کاهش وابستگی خود به سوخت‌های فسیلی بیابند، گویان در آستانه پیوستن به باشگاه بزرگترین تولیدکنندگان نفت است.

بهارات جاگدئو، رئیس‌جمهور سابق و معاون سابق رئیس‌جمهور این کشور، یکی از مهم‌ترین چهره‌های محیط‌زیستی در جهان محسوب می‌شود که ریاست نهادهای بین‌المللی در این زمینه را هم برعهده داشته است. اما او کسی بود که در کنفرانس کاپ 26 اعلام کرد که گویان دست به استخراج نفت خواهد زد. دلیل این مشخص است: پیش‌بینی می‌شود که گویان سالانه 150 میلیون دلار از نفت درآمد کسب کند.

جاگدئو گفته است که او همچنان طرفدار پایان دادن کامل به صنعت نفت است، ولی چنین امری ممکن نیست. او استدلال می‌کند اگر کشورهای جدیدی به باشگاه تولیدکنندگان نفت نپیوندند این تنها به سود کشورهایی مثل عربستان سعودی و ایالات متحده خواهد بود. او اشاره می‌کند که طبق تفاهم پاریس، کشورهای ثروتمند باید 100 میلیارد دلار به کشورهای فقیر اختصاص می‌دادند ولی این وعده را زیرپا گذاشته‌اند. او می‌گوید جهانیان از گویان انتظار دارد که نفتش را زیر دریا نگه دارد و فقیر بماند، درحالی که عربستان سعودی در دلارهای نفتی غوطه‌ور است. او می‌گوید «این اصلاً عادلانه نیست».

دوراهی‌ای که گویان خود را در آن گرفتار دیده است مختص این کشور نیست و دوراهی‌ای است که همه کشورهای درحال‌توسعه خود را گرفتار آن می‌بینند. کشورهای توسعه‌یافته پیش‌تر با آلوده‌کردن محیط‌زیست و گرم کردن زمین به اهداف توسعه‌ای خود رسیده‌اند. آیا می‌توان از کشورهای درحال‌توسعه انتظار داشت که توسعه خود را فدا کنند؟ این مسئله شاید بزرگترین چالش پیش‌رو برای تلاش‌ها برای مبارزه با گرمایش زمین است.

مشهورترین جاذبه توریستی گویان دیوار بسیار بلندی است که بین ساحل و اقیانوس حائل شده است تا از ورود آب به مناطق مسکونی جلوگیری کند، دیواری که منظره زیبایی از اقیانوس پهناور جلوی آن تا افق گسترده شده است. در سایه این دیوار بسیاری آواز خوانده‌اند، بسیاری معاش خود را تأمین کرده‌اند، و بسیاری از زوج‌های جوان برای ماه‌عسل آمده‌اند. اما اگر گرمایش زمین متوقف نشود، دیری نخواهد بود که دیگر این دیوار کوتاه‌تر از امواج بی‌رحم اقیانوس خواهد بود و نخواهد توانست آن را عقب نگه دارد.

منبع: ان‌پی‌آر. متن تلخیص و تاحدی تغییر داده شده است.

۰۷:۳۰ ,۱۹ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


تمرکز رسانه‌ای بر موضوع جنگل‌های آق‌مشهد پس از بیست سال، سرانجام موجب صدور حکم ابطال وقف و بازگشت 5103 هکتار از جنگل‌های هیرکانی به منابع ...

آکادمی نوبل جایزه فیزیک سال 2021 خود را به سه دانشمند داده است که نقش انسان در گرمایش زمین را ثابت کرده‌اند. نمی‌توان پیام این جایزه برای دولت‌های ...

هوای شهرهای اراک، شیراز، مشهد، اصفهان و اهواز امروز (یکشنبه) به ترتیب با شاخص های ۱۰۴، ۱۰۴، ۱۰۵، ۱۲۱ و ۱۳۱ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس ...

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با اشاره به کشف لاشه یک قلاده پلنگ ایرانی در ارتفاعات البرز، گفت: این پلنگ بر اثر هاری تلف شده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی