کارشناس صنعت خودرو گفت: ورود نقدینگی سرگردان خارج‌شده از بورس به بازار خودرو و اظهارات مسئولین در خصوص افزایش تیراژ تولید خودرو و افزایش قیمت پایه خودرو منجر به رشد قیمت‌ها در این بازار شده است.

قرن نو ـ گروه اقتصادی _ نگار علی: امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار قرن نو و در پاسخ به این پرسش که چرا روند قیمت‌ها در بازار خودرو صعودی شده است؛ گفت:‌ در روزهای اخیر اتفاقات گسترده‌ای افتاده که ما را با یک بازار شکننده مواجه کرده است؛ بازاری که در آن قیمت‌ها ناگهانی بالا می‌روند و سپس به‌طور ناگهانی پایین می‌آیند. از دو هفته گذشته بورس سقوط 35 هزار واحدی را آغاز کرد و درحال‌حاضر نیز دلار در حال پیشروی در کانال 28 هزار تومانی است که تمام این اتفاقات گواه از این است که اقتصاد علی‌رغم تمام قول‌هایی که مسئولان می‌دهند مریض است.

  • بیشتر بخوانید:

حجم نقدینگی از چهار هزار هزار میلیارد تومان فراتر رفت

خیز قیمت‌ها در بازار خودرو | خودرو چرا گران شد؟

وی در ادامه افزود: مسئولان حرف‌های قشنگی می‌زنند اما مردم در واقعیت چیز دیگری می‌بینند؛ به عنوان مثال ازیک‌طرف می‌گویند در حال مذاکره هستند و ازطرف‌دیگر رزمایش‌های نظامی برگزار می‌شود و در نتیجه حال کلان اقتصاد به این زودی‌ها قرار نیست خوب شود.

کاکایی در ادامه گفت: نقدینگی کشور نیز از مرز چهار هزار هزار میلیارد تومان گذشت و روزانه حدود یازده هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه می‌شود و بخش مهمی از این نقدینگی سرگردان است و بانک مرکزی نیز نمی‌تواند ارزش پولی که دست ما است را حفظ کند و در نتیجه مردم به دنبال راهی می‌گردند که بتوانند سرمایه خود را جایی بگذارند که ارزش آن کاهش پیدا نکند و یکی از محل‌های مهم سرمایه‌گذاری در حالت فعلی خودرو است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بازار مسکن نیز برای سرمایه‌گذاری خوب است؛ افزود: بازار مسکن رشد خود را در سه الی چهار ماه اخیر رقم زد و همچنین رقم‌های درشتی برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن نیاز است و هر کسی نمی‌تواند وارد این بازار شود.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه گفت: مسئولان در چند هفته اخیر اعلام کردند که تولید خودرو باید بالا رود و قیمت پایه خودرو نیز اصلاح شود و مردم نیز باور می‌کنند که قیمت پایه خودرو بالا خواهد رفت؛ زیرا این اتفاق هرساله می‌افتد ولی ازطرف‌دیگر مردم باور نمی‌کنند که تیراژ تولید در خودروسازی‌ها افزایش پیدا کند و در نتیجه به فکر استفاده حداکثری از بازار خودرو می‌افتند و به این نتیجه می‌رسند که قرار است قیمت‌ها بالا رود و رشد تولید به وقوع نپیوندد و درنتیجه می‌توانند سود خوبی از این بازار به دست آورد.

وی در ادامه افزود: وقتی این اتفاق در بازار خودرو می‌افتد خودبه‌خود قیمت‌ها در بازار بالا می‌رود و حتی آنهایی که به افزایش قیمت‌ها در این بازار باور نداشتند نیز وارد این بازار می‌شوند؛ زیرا این اتفاق در حال وقوع است؛ همان اتفاقی که اقتصاد رفتاری از آن صحبت می‌کند رخ می‌دهد.

کاکایی در ادامه گفت: در اقتصاد رفتاری گفته می‌شود که وقتی بخشی از جامعه به سمت کالایی حرکت می‌کنند یک واقعه اقتصادی رخ می‌دهد بدون آنکه دلیل خاصی داشته باشد و ما درحال‌حاضر در این وضعیت هستیم و درحالی‌که هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است قیمت‌ها در حال بالا رفتن هستند.

افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو تا چه زمان ادامه پیدا خواهد کرد؟ 

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که روند قیمت‌ها در بازار خودرو تا چه زمان صعودی خواهد بود؛ گفت: تازمانی‌که دلار ثبات پیدا نکند روند قیمت‌ها در بازار خودرو صعودی خواهد بود و تیراژ تولید نیز باید افزایش پیدا کند و تا زمانی‌که تیراژ خودرو تغییری نکند روند قیمت‌ها در بازار خودرو صعودی خواهد بود و ازطرف‌دیگر باید دیدگاه دولت در خصوص بورس مشخص شود.

این کارشناس صنعت خودرو در پایان افزود: خودرو در ایران یک کالای سرمایه‌ای است و در سایر نقاط دنیا خودرو یک کالای مصرفی است و در نتیجه در ایران رفتارها در سایر بازارها در این بازار نیز اثر می‌گذارد و رفتارها در این بازار نیز بر روی سایر بازارها اثر می‌گذارد و درحال‌حاضر با توجه به وضعیتی که برای بازار سرمایه رخ داده است بازار خودرو یکی از جذاب‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری هستند و تازمانی‌که شاخص بورس رشد نکند این نقدینگی سرگردان خیلی خطرناک است و به هر بازاری وارد شود نرخ تورم را در آن بازار افزایش خواهد داد.

5965

۱۱:۰۳ ,۱۹ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


براساس طرح پیشنهادی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به شورای رقابت و برمبنای بسته پیشنهادی جهش تولید خودروسازان به شورای‌عالی هماهنگی ...

این روزها میزان ریزش قیمت حاشیه بازار خودروهای چینی در مقایسه با نرخ فروش کارخانه آنها بیشتر از خودروهای داخلی بوده و نرخ برخی از این خودروها ...

پس از اعلام شیوه جدید قیمت‌گذاری خودرو از سوی شورای رقابت، بازار خودرو که روزهای آرامی را پشت سر می گذاشت، ناگهان با طوفان قیمت‌ها مواجه شد ...

کاهش قیمت طلا، تداوم آلودگی هوا و کره‌جنوبی متعهد به رفع مسدودسازی ذخایر ارزی ایران از اخبار اقتصادی امروز است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی