گروه مخابراتی بریتیش تلکام قصد دارد از ربات‌ها برای نصب زیرساخت‌های فیبر، چه بالای دکل‌های مخابراتی و چه در زیر زمین، کمک بگیرد.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات: این اپراتور بریتانیایی در سایت تحقیقاتی آداسترال پارک (Adastral Park) خود در سافولک (Suffolk)، یک مرکز تحقیقات رباتیک جدید افتتاح کرده است. هدف آن توسعه راه‌حل‌های نوآورانه رباتیک برای سرعت بخشیدن به استقرار زیرساخت‌ها است.

این یک پروژه گسترده است و به دنبال توسعه راه‌حل‌هایی است که برای رسیدگی به چالش‌های مهندسی عمران در حوزه مخابرات و دیگر تأسیسات در بریتانیا و دیگر مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بدیهی است که برای خود این شرکت مخابراتی که در حال رقابت برای راه‌اندازی زیرساخت فیبر در بازار داخلی است، کاربردی ضروری به‌شمار می‌رود.

در فضای آزمایشگاهی، استفاده از ربات در شرایط مختلفی که ممکن است در زمان انجام کارهای مهندسی عمران پیش آید، آزمایش صورت می‌گیرد. BT می‌گوید نتیجه این تحقیق مسائلی مانند پاکسازی کانال مسدودشده، ترمیم کانال‌های فروریخته و نصب زیرساخت شبکه فیبر جدید بدون متحمل شدن هزینه و تأخیر‌های ناشی از کندن مسیرها و پیاده‌روها را حل‌وفصل خواهد کرد.

ممکن است ما از شرایط آخرالزمانی تماشای یک تیم کوچک از ربات‌ها که در خیابان‌ها حرکت می‌کنند و فیبر را به ساختمان‌ها وصل می‌کنند، کمی فاصله داشته باشیم اما حتماً استفاده از کمک رباتیک دراین‌زمینه مورد توجه است.

BT توضیح داده است که در تکنیک‌های حفاری و جابه‌جایی رباتیک جدید از حفر کردن و تونل زدن پستانداران و حشرات الهام گرفته است. معمولاً انجام کارهای حفاری به معنی هزینه‌های نسبتاً سنگین است، بنابراین فواید بهره‌برداری از ربات‌ها در این بخش از صنعت عمران کاملاً مشخص است. چنین تکنیک‌هایی که با اکتشافات فضایی، هوافضا و فناوری‌های کاربردی پزشکی همراه شده، نشان‌دهنده تعهد واقعی برای توسعه فناوری محسوب می‌شود.

در ضمن این روش به تکنیک‌های رباتیک مغناطیسی، بالا رفتن و یا تراورس کابلی نیز توجه می‌کند و اکنون به مرحله اثبات آزمایشات مفهومی روی دکل‌های بی‌سیم و تیر برق‌ها رسیده‌اند.

تصور اینکه ربات‌های موش کور و میمون‌های رباتیک کوچک جذابی خانه‌های ما را به فیبر متصل کنند، سخت است. اینطور نیست؟ مطمئناً این برنامه حتی مصمم‌ترین کاربران DSL را هم متقاعد می‌کند که به فیبر روی بیاورند.

لحن اطلاعیه BT نشان می‌دهد که استفاده از تکنیک‌های رباتیک در گسترش فیبر، چندان هم دور از دسترس نیست. این شرکت مخابراتی گفته است: انتظار می‌رود آزمایشگاه تست، نقش مهمی در پشتیبانی از برنامه فیبر BT ایفا کند. همچنین امید می‌رود همکاری با دیگر تأسیسات مثل شرکت‌های برق و آب را در زمانی که آنها شبکه‌های زیرزمین و یا روی زمین خود را به‌روزرسانی یا راه‌اندازی می‌کنند، تسهیل کند.

برای اینکه ربات‌ها نقش بزرگی در ساخت فیبر BT داشته باشند، این شرکت مخابراتی باید آزمایش‌های خود را سریع‌تر انجام دهد. هفته قبل این شرکت مخابراتی اعلام کرد واحد Openreach، فیبر را با نرخ 47300 ساختمان در هفته راه‌اندازی می‌کند. اکنون شبکه فیبر کامل‌شده آن حدود شش میلیون خانه و محل کار را پوشش می‌دهد و تعداد منازل متصل به فیبر تا سال 2026 به 26 میلیون خواهد رسید.

راه‌حل‌های رباتیک با فرض اینکه آنها برای استفاده در دنیای واقعی به‌موقع آماده هستند، کمک خواهند کرد سرعت موردنظر ایجاد شود؛ ضمن اینکه روی هزینه‌ها نیز تأثیر مثبتی خواهند داشت.

متوسط هزینه اتصال هر ساختمان به فیبر برای اپراتور BT درحال‌حاضر رقمی بین 250 تا 350 پوند است که ظاهراً بسیار کمتر از رقم‌های هزینه‌شده در گذشته است. اما آنچه در این میان مشهود است، این است که وقتی صحبت از ده‌ها میلیون ساختمان در میان است، پای مبالغ نسبتاً زیادی به میان می‌آید؛ درحالی‌که اگر یک موش کور رباتیک بتواند سوراخ مناسب کاشت فیبر را ایجاد کند، هزینه‌ها به مراتب بسیار کاهش خواهند یافت.

5965

۰۸:۰۲ ,۲۰ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ورود نسل جدید هواپیماهای بدون سرنشین کاملا مستقل از اپراتورهای انسانی و استفاده از این هواپیماهای تقریبا ارزان قیمت توسط دولت های سرکش و ...

محققان MIT، با استفاده از هوش مصنوعی سیستم جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند عملکرد ربات‌ها را در کنترل اشیاء بهبود ببخشد. با استفاده از این سیستم ...

نیسان از طرح مفهومی کارخانه هوشمند تولید خودرو در شهر توچیگی ژاپن رونمایی کرد.

نخستین ربات‌های زنده دنیا حالا قادر به انجام کاری هستند که برای بقای هر گونه از موجودات زنده ضروری است: تولیدمثل.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی