عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: ادامه مسیر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی خطاست و حذف آن هم ممکن است منشأ تورم‌ شود بنابراین مجلس منتظر برنامه های جایگزین دولت است.

علیرضا سلیمی اظهار کرد: در ارتباط با حذف ارز ۴۲۰۰ سه مسئله مدنظر است که باید از هم تفکیک شوند، از سویی وضعیت فعلی قابل تحمل نیست بخاطر اینکه سود حاصل از ارز ۴۲۰۰ فقط به جیب یک عده خواهد رفت و این بی عدالتی فساد زا است پس بهتراست حذف شود ولی باید تمام جوانب این طرح بررسی شود.

وی افزود: هم اکنون تورم در کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ عرضه می‌شوند بیشتر است اما از یک سوی دیگر این نگرانی در مجلس وجود دارد که آیا با حذف ارز ۴۲۰۰ تورم بیشتر نخواهد شد؟ پیشنهاد بنده این است که کالای اساسی در غالب کارت‌های اعتباری کالا به مردم پرداخت شود و به صورت پول نباشد.

نماینده مردم محلات در مجلس گفت: خود پول تورم زا است و مشکلاتی عدیده ای به همراه خواهد داشت و از طرفی حذف کامل پول هم مقدور نیست و مشکل زا خواهد بود، لذا مجلس منتظر راهکارها و تصمیمات دولت در این راستا است و در صورتی که برنامه دولت منشأ تورم نباشد مجلس حمایت خواهد کرد.

سلیمی تصریح کرد: ادامه روش فعلی و نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی خطاست و حذف آن هم که ممکن است منشأ تورم شود بنابراین مجلس منتظر مسیر و الگوهای جایگزین دولت در این مسئله است تا برنامه‌ای ارائه شود که منشأ تورم نباشد.

وی در پایان بیان کرد: برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نباید عجله کرد و ابتدا باید کار کارشناسی و فنی انجام شود تا اگر در آینده بخواهیم این ارز را حذف کنیم تمهیدات لازم برای اقشار ضعیف جامعه اندیشیده شود و ریسک خطر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر

۰۹:۵۵ ,۲۱ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


تعلل در اصلاح و اعلام نرخ رسمی نان موجب گرانی 50درصدی قیمت این کالای اساسی، البته به‌صورت غیررسمی شده است، با وجود این متولیان تنظیم بازار ...

شاخص قیمت مواد غذایی که به تازگی از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام شده، نشان از افزایش قیمت جهانی مواد غذایی برای ۱۲ ماه ...

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح پیشنهادی برای اختصاص کارت اعتباری به جای یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ادامه مسیر اختصاص ...

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم اصلاح روند فعلی تخصیص ارز به کالاهای اساسی گفت: امروز حدود 100 نفر هستند که منافع ارز 4200 تومانی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی