سومین یارانه برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در حالی به پرداخت نزدیک می شود که موج تورمی قدرت خرید یارانه های پیشین را بلعیده است .

 قرن نو - گروه اقتصادی: لایحه تأمین مطمئن کالاهای اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست جبرانی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است. این لایحه بر حذف ارز 4200 تومانی برای واردات نهاده‌های دامی و روغن خام و ... دلالت دارد و بر اساس ان تنها دارو و گندم تحت پوشش دریافت ارز 4200 تومانی باقی خواهند ماند .

 به این ترتیب با هدف بازتوزیع این مبلغ پرداخت یارانه جدید ۱۱۰هزارتومانی به بخشی از جمعیت ایران برنامه‌ریزی شده است. احمد توکلی این نکته را تایید کرده  گفته است در نشست اقتصاددانان با رییس جمهور این مساله مورد بررسی قرار گرفته است. عبدالناصر همتی، رییس کل اسبق بانک مرکزی نیز جمعیت هدف برای دریافت یارانه 110 هزار تومانی جدید را برابر با چهل میلیون نفر اعلام کرده است .

 ایرانی‌ها چقدر یارانه می‌گیرند؟

 بر اساس اعلام سازمان هفمندی یارانه ها 74 میلیون نفر از جمعیت ایران یارانه 45 هزار و 500 تومانی دریافت می‌کنند. این یارانه از سال 1389 تا کنون پرداخت می‌شود. به این ترتیب خانوار چهار نفره یارانه‌ای برابر با 182 هزار تومان را دریافت می‌کنند . قدرت خرید این یارانه بسیار اندک است و در حال حاضر امکان خرید یک مرغ نیز برای دریافت کننده یارانه فراهم نیست چرا که قیمت مرغ از 32 هزار تومان در بازارفراتر رفته است. در عین حال یک دبه ماست دو کیلویی نیز طبق قیمت جدید اعلامی از سوی دولت بالاتر از سی هزار تومان قیمت دارد .

یارانه‌ای برای شصت میلیون نفر

از آبان ماه سال 1398 تا کنون، یارانه‌ای با نام یارانه معیشتی به شصت میلیون فنر از جمعیت ایران پرداخت می شود . این یارانه مبلغی برابر با 50 تا 205 هزار تومان را برای خانوار یک تا 5 نفره داراست. یارانه خانوار چهارنفره نیز در این راستا 172 هزار تومان است. به این ترتیب خانوارهایی که یارانه نقدی و یارانه معیشتی را توامان دریافت می کنند، هر ماه مبلغی 354 هزار تومان را به عنوان کمک هزینه دریافت می کنند .

یارانه سوم در راه است

سید ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری وعده پرداخت یارانه بیشتر به پنج دهک جامعه را مطرح کرد. حالا به نظر می‌رسد این اقدام قرار است همزمان با حذف ارز 4200 تومانی صورت گیرد. این بدان معناست که اقلامی چون روغن، گوشت، مرغ، لبنیات و سایر اقلامی که از گوشت و روغن و ... در فرآیند تولید انها استفاده می‌شود مسمول افزایش قیمت خواهند شد .

 با هدف جبران بخشی از هزینه‌ها اما بنا بر قولی 40 میلیون نفر و بنا بر قولی شصت میلیون نفر مشمول دریافت یارانه می شوند. به این ترتیب یک خانوار چهار نفره در صورت برخورداری از شرایط مناسب می تواند یارانه ای برابر با 794 هزار تومان را به عنوان کمک هزینه دریافت کند. بر این اساس خانوار پنج نفره که تحت پوشش هر سه یارانه باشد برابر با 982 هزار و 500 تومانیارانه دریافت خواهد کرد . این یارانه نزدیک به یک میلیون تومان با هدف جبران بخشی از کاهش قدرت خرید تخصیص خواهد یافت. اگر شرایط پیشین برای تخصیص یارانه به این دسته افراد در نظر گرفته شود، پنج دهک اول که همزمان مالکیت خودرو و مسکن را ندارند و درامد انها از میزان متعارف اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کمتر است مشمول دریافت خواهند شد . همچنین سفر خارجی نیز مانع تخصیص یارانه به افراد می شود. نکته اما اینجاست که کارشناسان نسبت به تبعات تورمی این اقدام یعنی حذف ارز 4200 تومانی در شرایط کنونی هشداری جدی را مطرح می‌کنند .

۱۳:۳۳ ,۲۱ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام‌کرد: یارانه نقدی آذرماه ساعت ۲۴ روز پنجشنبه (۲۰ آذرماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها یارانه نقدی دی‌ماه ساعت ۲۴ امروز (شنبه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

سخنگوی کمسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت که براساس مصوبه این کمیسیون یارانه نقدی این کمیسیون در دو سقف پرداخت خواهد شد.

کمک هزینه حمایتی کرونا برای اقشار کم درآمد ساعت ۲۴ فردا (چهار شنبه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، می‌توان زمینه افزایش پرداخت یارانه نقدی را برای طبقه کم درآمد و دهک‌های پایین جامعه ...

نظر خود را ثبت کنید