رئیس جمهوری روسیه گفت،‌ مسکو آماده کمک به حل بحران مهاجرتی در مرز بین بلاروس و لهستان است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت: ما آماده‌ایم تا هر کاری که ممکن است برای حل این بحران مهاجرتی در مرز بین بلاروس و لهستان انجام دهیم، البته اگر چیزی به ما بستگی داشته باشد این اتفاق می‌افتد.

ده‌ها هزار تن از مهاجران که اکثرا از خاورمیانه و آفریقا هستند در ماه های اخیر و به امید زندگی بهتر در کشورهای اروپایی به مرز بلاروس وارد شده‌اند. دولت مینسک تاکید دارد که به دلیل تحریم‌های اروپایی دیگر منابعی برای مقابله با بحران‌های مهاجرتی جدید در اختیار ندارد.

پوتین در این باره گفت:‌ من از طریق رسانه‌ها متوجه آنچه که در مرز بین بلاروس و لهستان اتفاق می‌افتد، مطلع شدم و هرگز در این باره با الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس پیش از این صحبت نکردم. من فقط وقتی این بحران آغاز شد دو بار با او صحبت داشتم.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: وقتی اظهارات یا ادعاهایی در این باره می‌شنویم، می‌خواهم به همه بگویم به مشکلات داخلی خود رسیدگی کنید و سعی نکنید سوالاتی را که باید توسط بخش‌های مربوطه حل شود به شخص دیگری محول کنید.

وی با اشاره به اتهامات درباره اینکه خط هواپیمایی "اروفلوت" روسیه در انتقال مهاجران به بلاروس نقش داشته، تاکید کرد که این خط هوایی اصلا در این باره دخالتی نداشته است و افزود: دیگران باعث شدند تا هزاران و صدها نفر مجبور شوند تا به سمت اروپا بیایند و حالا به دنبال آن هستند این تقصیر را به گردن دیگری بیندازند و دیگران را مسئول بدانند.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: این خط هوایی این کار را انجام نداده اما این مهاجران از طریق کشورهای ثالث به منطقه منتقل شدند. یکبار دیگر می‌گویم این حرف‌ها فقط یک معنی دارند؛ اینکه مسئولیت خود را به گردن دیگری بیندازید.

بلاروس از سوی اتحادیه اروپا متهم شده که برای پاسخ به تحریم‌های این اتحادیه، با کمک و حمایت روسیه مهاجران را در کشور خود پذیرفته و آنها را به سوی مرز لهستان که ورودی اتحادیه اروپاست گسیل می‌دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۵:۳۶ ,۲۳ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هواپیمای رایان‌ایر (Ryanair) که از آتن به ویلنیوس، پایتخت لیتوانی می‌رفت، عصر یکشنبه به دلیل فرود اجباری با پیامی از سوی کنترل‌کنندگان ترافیک ...

در ميانه شدت گرفتن انتقادها از دولت بلاروس به واسطه اقدام اخير اين دولت در فرونشاندن يك هواپيما و بازداشت يك روزنامه‌نگار معترص، پوتين وعده ...

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا اظهار کرد وضعیت مرز بلاروس و لهستان بسیار نگران‌کننده است.

فرمانده نیروهای مسلح انگلیس از وخامت اوضاع در مرز بلاروس با لهستان ابراز نگرانی کرده و این بحران را حاصل مداخلات روسیه دانست.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی