دکتر وحید کریمی‌پور استاد فیزیک دانشگاه شریف معتقد است در کشور ما هر دولتی که سرکار می‌آید بلافاصله شروع می‌کند به عوض کردن رؤسای دانشگاه‌ها، کاری که در کشورهای توسعه‌یافته حتی در مورد مدیران میانی دستگاه‌های اجرایی هم انجام نمی‌شود.

دردناک‌تر این است که این دولت‌ها هیچ کدام برنامه‌ای برای رشد علم یا حمایت از دانشگاه و به طور کلی توسعه علمی و صنعتی ندارند و عطش آنها برای فتح دانشگاه‌ها تنها ناشی از اشتیاقشان برای تزریق بورسیه‌های کم‌کیفیت به عنوان عضو هیئت علمی، سخت‌تر کردن قواعد گزینش و بدتر از همه اعطای مدارک صوری به بعضی از افراد و وابستگان است.

هیچ کدام از این دولت‌ها نمی‌فهمند که کارکردهای دانشگاه بسیار فراتر از رقابت‌های سیاسی بین اصحاب قدرت است و پیامدهای آن نیز بسیار طولانی‌تر از عمر این یا آن دولت است و گاه سیر تحول یک کشور را برای یک عصر دربرمی‌گیرد. برای مقایسه نگاه کنیم به آمریکا که از سال 1869 تاکنون یعنی در فاصله یکصد و پنجاه سال 29 رئیس‌جمهور متفاوت به کاخ سفید راه یافته‌اند، اما در همین مدت دانشگاه هاروارد تنها 9 رئیس دانشگاه داشته است.آیا تعجبی دارد که صدها هزار نفر از ایرانیان متخصص به چنین کشوری مهاجرت کنند؟

 

منبع :روزنامه جمهوری اسلامی

 

 

۰۷:۳۴ ,۲۴ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به اینکه برخی دانشجویان دانشگاه‌های برتر در خوابگاه‌ها روی زمین می‌خوابند، گفت: به عنوان مثال چندی پیش ...

گزارش اخیر دیده بان حقوق بشر با مطرح کردن اتهاماتی علیه دولت چین، ادعا میکند که بواسطه سیاست های نظارتی و ارعاب دولت چین و گروه های طرفدار این ...

در هفته گذشته شاهد اتفاق نادری در کشور بودیم. از این جهت می‌گویم نادر، چون رییس دانشگاه تهران برکنار شد و دکتر محمد مقیمی جای او نشست.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: دانشگاه ها می توانند به جای ۲ هفته، تا یک ماه (۴ هفته) بازه زمانی امتحانات را افزایش دهند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی