رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که نفتالی بنت، نخست‌وزیر این رژیم، با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که در جریان سفر منطقه‌ای خود به اسرائیل رفته است، دیدار نخواهد کرد تا تأکیدی بر مخالفت قاطع اسرائیل با هر شکلی از احیای برجام باشد.

روزنامه «اسرائیل‌هیوم» روز یکشنبه ۲۳ آبان نوشت، اسرائیل نگران است که آمریکا به توافقی «بدتر» از برجام با ایران رضایت دهد و ازهمین‌رو، نفتالی بنت تصمیم گرفته است که برای نشان دادن مخالفت خود با احیای برجام، به نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران وقت ملاقات ندهد.

براین‌اساس، دیدار یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل با مالی که برای روز دوشنبه ۲۴ آبان در بیت‌المقدس تعیین شده بود، نیز هنوز قطعی نیست.

بااین‌حال، بنی گانتز، وزیر جنگ و ایال خولاطا، مشاور امنیت ملی دولت بنت، همراه با شماری از مقام‌های نهادهای امنیتی، موساد و وزارت خارجه اسرائیل با مالی بر سر مسئله ایران گفت‌وگو و تبادل‌نظر خواهند کرد.

به نوشته اسرائیل‌هیوم، دولت اسرائیل از آمریکا می‌خواهد که برای توافق با ایران «شتاب نکند». مقام‌های اسرائیل همچنین از اینکه آمریکا ظاهراً قصدی برای تحمیل مذاکرات در مورد توانمندی موشکی و حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه ندارد، ناخشنود هستند.

این روزنامه اسرائیلی افزوده که اسرائیل ظاهراً زیر فشار آمریکا است تا از مخالفت قاطع در برابر احتمال احیای برجام بپرهیزد و رفتاری مشابه رویکرد سرسخت بنیامین نتانیاهو علیه دولت آمریکا از خود نشان ندهد.

مالی در آستانه ازسرگیری مذاکرات ایران با طرف‌های مانده در برجام که روز 8 آذر در وین و پس از وقفه‌ای حدوداً شش‌ماهه برگزار خواهد شد، به منطقه رفته است تا مواضع متحدان آمریکا را «هماهنگ» کند.

رابرت مالی بعد از امارات به اسرائیل رفته و در ادامه سفر منطقه‌ای ده‌روزه خود، به عربستان و بحرین نیز سفر خواهد کرد.

5965

منبع: انتخاب

۱۰:۰۳ ,۲۴ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یکی از دستاوردهای برجام ایجاد اختلاف میان آمریکا و اسرائیل بود. اگر این موضوع قبلاً یک تحلیل بود حالا دیگر یک خبر است.

نماینده کنگره آمریکا از رویکرد اسرائیل در قبال ایران انتقاد کرد.

ریچارد هاس، رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی در یادداشتی با تأکید بر احتمال بسیار بالای به نتیجه نرسیدن مذاکرات پیش‌رو میان ایران و ایالات ...

نماینده آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای تاکید کرد که تمرکز آمریکا بر استفاده از دیپلماسی در مورد ایران است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی