نشست مجازی چهارساعته رهبران چین و آمریکا با سلام گرم از سوی هر دو آغاز شد و شی جین‌پینگ به بایدن گفت که از دیدن «دوست قدیمی» خود خوشحال است. بایدن به‌نوبه‌خود گفت: شاید باید رسمی‌تر شروع کنم، اگرچه من و شما هرگز با یکدیگر رسمی نبوده‌ایم.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ما دو تا همیشه بسیار صادقانه و صمیمانه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده‌ایم.

شی گفت که دو کشور باید «ارتباطات» را بهبود بخشند و «با هم» با چالش‌ها روبه‌رو شوند.

رسانه‌های دولتی چین گفتند که او همچنین گفت که روابط سالم چین و آمریکا برای رویارویی با چالش‌های جهانی مانند تغییرات آب‌وهوایی و کووید19 ضروری است.

شی گفت: بشریت در دهکده‌ای جهانی زندگی می‌کند و ما با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستیم. چین و ایالات متحده نیاز به افزایش ارتباطات و همکاری دارند. من آماده همکاری با شما هستم آقای رئیس‌جمهور، تا روابط چین و آمریکا را در جهتی مثبت به جلو ببرم. او همچنین خواستار احترام متقابل شد، انتقادی ضمنی از نحوه مدیریت روابط دولت بایدن.

بایدن نیز در ابتدای این نشست گفت که «هر دوی آنها (شی و بایدن) به عنوان دو رهبر مسئولیت دارند اطمینان حاصل کنند که روابط بین چین و ایالات متحده به درگیری آشکار تبدیل نشود.»

به گفته بایدن، رقابت بین دو کشور، خواه خواسته یا ناخواسته، نباید به درگیری تبدیل شود.

بایدن به شی گفت: ما باید با عقل سلیم در جایی که با هم اختلاف داریم، شفاف و صادق باشیم و در جایی که منافع ما تلاقی می‌کند، با هم کار کنیم؛ به‌ویژه در مورد مسائل حیاتی جهانی مانند تغییرات آب‌وهوایی. به‌نظر می‌رسد مسئولیت ما به عنوان رهبران چین و ایالات متحده، این است که اطمینان حاصل کنیم که رقابت بین کشورهایمان، چه خواسته یا ناخواسته به درگیری تبدیل نشود.  ما معتقدیم ـ و من و شما در این مورد صحبت کرده‌ایم ـ همه کشورها باید طبق یک قاعده در این مسیر بازی کنند و به‌همین‌دلیل است که آمریکا همیشه از منافع و ارزش‌های متحدان و شرکای خود دفاع می‌کند. به‌نظر می‌رسد که اظهارات بایدن اشاره‌ای به تایوان باشد ـ نقطه اختلاف فزاینده بین هر دو کشور.

شی در سخنان آغازین خود لحنی آشتی‌جویانه داشت و گفت: اگرچه ما نمی‌توانیم همدیگر را رودَررُو ببینیم، اما این نیز بد نیست. از دیدن دوست قدیمی‌ام بسیار خوشحالم.

شبکه تلویزیونی دولتی چین گزارش داد که شی «آمادگی خود را برای همکاری با بایدن برای ایجاد اجماع و برداشتن گام‌های فعال برای حرکت روبه‌جلو در جهت مثبت ابراز کرد.»

به گفته رسانه‌های دولتی چین، شی به بایدن گفت که زمین برای توسعه چین و آمریکا به اندازه کافی بزرگ است و رهبران نباید بازی‌های حاصل‌جمع صفر را انجام دهند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه؛ مشاور امنیت ملی، جیک سالیوان؛ وزیر خزانه داری، جانت یلن؛ کرت کمپبل، هماهنگ‌کننده هند و اقیانوس آرام؛ لورا روزنبرگر و جان سین، مدیر ارشد چین، در کنار بایدن در این دیدار حضور داشتند.

شی برای سخنان مقدماتی به‌تنهایی روی پرده ظاهر شد؛ اما طبق یک لیست رسمی، دیگر شرکت‌کنندگان چینی عبارت بودند از دینگ ژوئینگ، دبیرکل حزب کمونیست؛ لیو هه، معاون نخست‌وزیر؛ یانگ جیچی، رئیس روابط خارجی حزب؛ وانگ یی،  وزیر خارجه و زی فنگ، معاونش.

براساس گزارش‌ها، بایدن به شی گفت که ایالات متحده به سیاست «چین واحد» پایبند است و از استقلال تایوان حمایت نمی‌کند.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۹:۴۲ ,۲۵ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بایدن گفت با رئیس جمهوری چین درباره تایوان صحبت کرده است و دو طرف توافق کرده‌اند تابع توافق تایوان باشند.

تحرکات نظامی اخیر چین، احتمال بروز درگیری نظامی با تایوان را تقویت کرده، اما پرسش اینجا است که آیا چنین جنگی در صورت وقوع، مطابق انتظار طرف ...

درست چند روز مانده به سخنرانی رئیس جمهور چین به مناسبت پنجاهمین سالروز الحاق این کشور به سازمان ملل، مقامات تایوان و آمریکا درباره چگونگی ...

به گفته تحلیلگران، خطر وقوع یک درگیری احتمالی در تنگه تایوان میان چین و ایالات متحده در حال افزایش است؛ زیرا آمریکا بسیار صریح‌تر مناسبات ...

اطلاعات درز کرده از وزارت دفاع آمریکا و منابع تایوانی، نشان از آن دارد که نیروهای نظامی ایالات متحده به رغم اعلام خروج رسمی از تایوان در سال ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی