در بحبوحه تداوم تنش‌ها در مرزهای شرقی اروپا، نخست‌وزیر انگلیس هشدار داد که غرب، به‌زودی ناچار است بین وابستگی‌اش به گاز روسیه و حمایتش از اوکراین، یک کدام را انتخاب کند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، در پیامی به کشورهای اروپایی که وابستگی شدیدی به گاز وارداتی از روسیه دارند، اظهار داشت که معتقد است اگر اروپا بخواهد از اوکراین حمایت کند، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، ممکن است واقعاً گازی را که از طریق خط لوله‌ در اروپای شرقی در جریان است، قطع کند.

او همچنین رئیس‌جمهوری «اقتدارگرای» بلاروس، الکساندر لوکاشنکو را که متحد روسیه است، به اقدامی «شنیع و نفرت‌انگیز» بابت «ایجاد» بحران پناهجویان در مرز بلاروس ـ لهستان و با هدف تضعیف وحدت اروپا، متهم کرد.

حال انتظار می‌رود وزرای خارجه اتحادیه اروپا، تحریم‌های این اتحادیه علیه بلاروس را گسترده‌تر کرده و خطوط هوایی، آژانس‌های مسافرتی و افرادی را که مهاجران را برای ورود به اتحادیه اروپا، به بلاروس جذب می‌کنند نیز مورد تحریم قرار دهد. این اتحادیه، اقدامات مذکور بلاروس را نوعی «حمله ترکیبی» می‌داند.

نخست‌وزیر انگلیس گفت: هنگامی‌که دوستان لهستانی‌مان از ما خواستند تا در بحران «ساختگی» پناهجویان در مرزشان با بلاروس، به آنها یاری برسانیم، ما به‌سرعت دست به کار شدیم. ما امیدواریم دوستانمان متوجه این باشند که بگذارید اینطور بگویم، در آینده‌ای خیلی نزدیک، باید بین لوله‌گذاری‌های جدید برای وارد کردن هیدروکربن بیشتر از روسیه و ایستادن در کنار اوکراین و حمایت از صلح و ثبات، یک کدام را انتخاب کنیم.

ساعاتی قبل نیز، دفتر نخست‌وزیر انگلیس نسبت به تقویت نیروهای روسی در مرز اوکراین ابراز نگرانی کرد. پس از آنکه وزارت دفاع اوکراین مدعی شد که روسیه حدود نود هزار سرباز را در منطقه گرد هم آورده، کرملین ادعای آمادگی برای حمله به اوکراین را رد کرد.

بااین‌حال، سخنگوی رسمی نخست‌وزیر انگلیس گفت: ما شاهد وضعیت نگران‌کننده‌ای در مرز (روسیه و اوکراین) هستیم. انگلیس حمایت قاطعانه خود از تمامیت ارضی اوکراین را اعلام کرده و در صورت هرگونه اقدام خصمانه از سوی روسیه، به حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داد.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۵:۴۹ ,۲۵ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در بین رهبران جهان ولادیمر پوتین بیشترین تعداد جت شخصی را در اختیار دارد؛ گران‌ترین جت‌های شخصی نیز متعلق به امیر قطر و دونالد ترامپ، رئیس ...

وزیر خارجه انگلیس گفت، با وجود بی‌اعتمادی که میان لندن با روسیه و چین وجود دارد، کشورش باید با آن دولت‌ها برای نشان دادن "نفوذ نرم" مقابل طالبان ...

کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین و بوریس جانسون در آستانه نشست اجلاس سران گروه ۲۰، در یک گفت‌وگوی ...

وزیر امور خارجه انگلیس به روسیه هشدار داده است که حمله به اوکراین "اشتباه فاحشی" خواهد بود و اینکه لندن از نزدیک با متحدانش در ناتو برای حمایت ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی