لشکرکشی پوتین به مرز اوکراین بایدن را با این انتقاد مواجه کرده است که به مقدار کافی علیه کرملین سختگیر نیست.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: هنگامی‌که مقام‌های شورای امنیت ملی آمریکا در اوایل سال جاری  بسته تحریمی علیه روسیه را به جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور، عرضه کردند، او سه بار پیشنهادشان را نپذیرفت و خواستار تجدیدنظر شد. به گفته دو مقام سابق دولت آمریکا، او به مشاورانش گفت که تحریم‌های پیشنهادی به اندازه کافی سختگیرانه نیستند. با توجه به آخرین تحرکات دولت مسکو، شاید بایدن به این نتیجه رسیده باشد که باید این بسته را برای چهارمین بار هم پس می‌فرستاد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، دوباره نیروهای نظامی‌اش را به مرز غربی کشورش اعزام کرده و آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو را به‌شدت نگران کرده است. مقام‌های ایالات متحده به پوتین هشدار داده‌اند که برای بار دوم اقدام به تجاوز به خاک اوکراین نکند. پوتین ممکن است سعی کند به منطقه هرج‌ومرج تزریق کند و ناتو را ضعیف جلوه دهد. روسیه پیش از این هم نیروهای نظامی را به مرز غربی فرستاده بود بدون اینکه جنگی را آغاز کند. اما مقام‌های فعلی و سابق آمریکایی ادعا کرده‌اند که این حرکت اخیر جدی‌تر است و احتمال جنگ را باید جدی گرفت، به‌ویژه با دلیل تنش‌ها بین متحد روسیه، بلاروس، و همسایگان آن که عضو ناتو هستند.

تحولات اخیر باعث شده‌اند که نارضایتی برخی از فعالان و تحلیلگران در جامعه سیاست خارجی آمریکا در مورد رویکرد کلی تیم بایدن در قبال روسیه تشدید شود. منتقدین معتقد هستند که بایدن در قبال روسیه بیش از حد نرم و محتاطانه رفتار کرده است. بایدن البته همواره از افرادی بوده که نسبت به پوتین بدبین بوده و طرفدار رویکرد سخت در قبال آن. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، و ویکتوریا نولاند، مسئول روسیه در وزارت خارجه آمریکا نیز رویکردی ضدِروسی دارند. اما جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، جان ماینر، معاون سالیوان، و جان کری، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در امور مربوط به گرمایش زمین مقام‌هایی هستند که خواستار احتیاط بیشتری در برخورد با روسیه هستند، چون معتقدند باید میزانی از ارتباط با روسیه را حفظ کرد تا بتوان در زمینه‌های استراتژیک مثل عدم اشاعه یا محیط زیست با آن همکاری کرد.

این دودستگی بین مقام‌های دولت بایدن باعث شده است که بایدن تاکنون موضع بسیار سختی علیه پوتین اتخاذ نکند. مثلاً بایدن در نهایت تصمیم گرفت که از تحریم پروژه خط لوله گازی نورد استریم 2 صرف‌نظر کند چون به این نتیجه رسید که قصد ندارد برای مجازات روسیه با آلمان اختلاف پیدا کند. ولی همین منابع تأکید کرده‌اند که اگر پوتین دست به اقدام ناسنجیده‌ای بزند این اختلاف داخلی در دولت بایدن یک‌شبه محو خواهد شد و همه نزدیکان بایدن علیه پوتین متحد خواهند شد. آخرین حرکات نظامی پوتین ممکن است جرقه چنین تغییری باشد. همچنین اگر پوتین بار دیگر دست به حمله سایبری به آمریکا بزند ممکن است معادلات تغییر کنند.

دولت بایدن تلاش کرده است که ارتباط در همه سطوح را با پوتین برقرار نگه دارد، ازجمله در سطح دو رئیس‌جمهور. همه تلاش بایدن این است که رابطه‌اش با پوتین «باثبات و قابل‌پیش‌بینی» باشد. برخی از متخصصین گفته‌اند همین که بایدن ده ماه رئیس‌جمهور بوده و تنشی با روسیه وجود نداشته یعنی سیاست او تا این لحظه موفق بوده است. اما بایدن درعین‌حال کاملاً متوجه است که نرمش او ممکن است به پوتین جرئت دهد که دست به اقداماتی ناگهانی بزند. بنابراین بایدن مجموعه‌ای از اقدامات را علیه پوتین آماده کرده است.

5965

منبع: پولیتیکو. متن تلخیص شده است.

۰۲:۴۶ ,۲۶ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


آمریکا سال‌ها است شیوه‌نامه مشخصی درباره مدیریت بحران‌ها با پوتین دارد. بایدن خوشبختانه از این شیوه پیروی می‌کند.

رؤسای‌جمهور آمریکا و روسیه تلاش کردند از اختلاف بر سر اوکراین فراتر روند و درباره حل مشکلات اساسی بین دو کشور به چارچوبی برای دیپلماسی دست ...

استراتژی جدید دولت بایدن به منظور تضعیف توان و نفوذ روسیه، پوتین را ناگزیر از انتخاب میان دو گزینه می‌کند: یکی تسلیم و دیگری وارد شدن به جنگی ...

تحولات منطقه‌ای نظیر شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران و تحولات بین‌المللی از جمله جنگ روسیه و اوکراین، کنشگری عربستان سعودی در منطقه را به‌شدت ...

نظر خود را ثبت کنید