نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۶۷ رأی موافق با کلیات طرح مالکیت صنعتی موافقت کردند.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات: طرح مالکیت صنعتی تاکنون با 152 ماده در سه مجلس یعنی مجالس نهم، دهم و یازدهم بررسی شد.

با توجه به اینکه قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری قانون آزمایشی بوده و 23 بهمن ماه 97 مهلت این قانون به اتمام رسید، با اذن مقام معظم رهبری و به دلیل حمایت از مخترعان تمدید شد.

سیدکاظم دلخوش‌اباتری، نماینده مردم صومعه‌سرا در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی در دفاع از کلیات این طرح گفت: تعریف اختراع، شرایط ثبت، حمایت از حقوق مخترع، جلوگیری از تضییع حقوق مخترعان، پیش‌بینی فرایند ثبت اختراع، امکان اعتراض متقاضیان ثبت اختراع، تعیین تکلیف حقوق مادی و معنوی مخترع، حمایت از جنبه‌‌های معنوی اختراع، تعیین قواعد برای واگذاری اختراع ازجمله مواردی است که در این طرح به آن توجه شده است.

از آنجا که مرجع ثبت اختراعات سازمان ثبت اسناد و املاک است، قوه قضائیه با این طرح موافق است اما به دلیل مرجع ثبت اختراعات، دولت با آن مخالف است؛ زیرا دولت معتقد است باید سازمانی مستقل این موضوع را پیگیری کند.

نماینده دولت درباره این طرح توضیح داد: لایحه دولت درباره مالکیت صنعتی در حال ارسال به مجلس است؛ این لایحه نسبت به طرح جامع‌تر است. این در حالی است که طرح مذکور با نقشه جامع علمی کشور هماهنگ نیست.

حسن نوروزی، نماینده رباط‌کریم و بهارستان در دفاع از این طرح گفت: اگر دولت تمایلی به ارائه لایحه داشت، طی سال‌های گذشته این لایحه را به مجلس ارائه می‌کرد، این طرح در مجالس نهم، دهم و یازدهم مورد بررسی قرار گرفته و به دنبال حل مشکلات کشور است.

علی بابائی‌کارنامی، نماینده ساری نیز با اشاره به اصل 110 قانون اساسی و ماده 161 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: لایحه و طرح اولویت دارد و باید با دولت هماهنگ باشیم. نباید کشور خود را با آمریکا مقایسه کنیم؛ زیرا در کشور ما مسائل باید براساس قواعد اسلامی و فقهی باشد.

او افزود: باید اجازه دهیم دولت که برنامه‌های خوبی برای مسائل اقتصادی و صنعتی دارد برای این موضوع لایحه ارائه دهد.

5965

۱۱:۳۱ ,۲۶ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از ادامه بررسی پیش نویس طرح قانون حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی در نشست ...

عضو نهاد ریاست‌جمهوری در دولت دهم معتقد است مشورت کردن با نمایندگان جهت انتخاب استانداران اقدام مناسبی است اما این شرایط نباید منتج به تحمیل ...

مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد :‌قوه قضائیه از باب حقوق عمومی به اقدام نماینده مجلس شورای اسلامی در تخریب بخشی از دیوار دانشگاه آزاد نجف آباد ...

انتقادات از دولت رئیسی در مجلس کلید خورده است. از یک‌ سو عملکرد اقتصادی دولت زیر تیغ رفته و از سوی‌ دیگر انتصابات فامیلی کار دست رئیس‌جمهور ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی