وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد، معاون وزیر خارجه این کشور که به واشنگتن سفر کرده روز سه شنبه (به وقت محلی) با همتای آمریکایی خود در مورد ایران و کره شمالی گفت و گو کرده است.

وزارت خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «چوی جونگ کان» معاون اول وزیر امور خارجه کره جنوبی و «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده به مدت ۶۰ دقیقه در واشنگتن با یکدیگر ملاقات و گفت و گو کرده اند.

آنها در این دیدار به بررسی وضعیت دارایی های مسدود شده جمهوری اسلامی ایران در بانک های کره جنوبی پرداخته اند و معاون وزیر خارجه کره جنوبی در این نشست قول داده است از مذاکرات هسته ای واشنگتن با ایران حمایت کند.

معاونان وزرای خارجه آمریکا و کره جنوبی همچنین در مورد راه های بازگرداندن کره شمالی به مذاکرات و از جمله اعلام احتمالی پایان رسمی جنگ دو کره ( ۱۹۵۰-۱۹۵۳) گفت و گو کرده و توافق کرده اند به رایزنی‌ها درباره اقدامات عملی برای بازگرداندن کره شمالی به میز گفت و گو ادامه دهند.

این وزارتخانه در بیانیه مطبوعاتی خود جزئیات بیشتری از این موضوع ارائه نکرده است.

گزارش می افزاید: دو طرف همچنین در مورد اتحاد دو کشور و سایر موضوعات مورد علاقه مشترک از جمله کووید-۱۹، توزیع عادلانه واکسن و زنجیره تامین آن گفت و گو کرده اند.

شرمن در این دیدار از "رهبری منطقه ای و جهانی" کره جنوبی استقبال کرده و گفته است ایالات متحده به همکاری با متحدان و شرکای خود برای "دفاع از نظم بین المللی مبتنی بر قوانین" و همچنین حمایت واشنگتن از "همه کسانی که در جهت احیای صلح آمیز" در میانمار تلاش می کنند ادامه خواهد داد.  

نشست دوجانبه بین چوی و شرمن که سومین دیدار در نوع خود طی سال جاری است، یک روز پیش از پیوستن «تاکئو موری» دیپلمات ژاپنی به دیپلمات‌های آمریکا و کره جنوبی برای گفتگوهای سه جانبه برگزار شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۴:۴۷ ,۲۶ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


معاون اول وزیر امور خارجه کره جنوبی امروز (پنجشنبه) در تماس تلفنی با نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، با تاکید بر اهمیت روابط تهران-سئول ...

نماینده کنگره آمریکا از رویکرد اسرائیل در قبال ایران انتقاد کرد.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اعلام آمادگی ایران برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای تا پایان ماه نوامبر، گفت که اظهارنظر درباره زمان دور بعدی مذاکرات ...

رویترز در گزارشی مدعی تلاش آمریکا برای توافق موقت با ایران شد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی